Tüm Türkiye’de olduğu gibi Konya’da da Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) çalışanları tam gün iş bırakma eylemi gerçekleştirerek, özlük haklarını geri istediklerini dile getirdiler.

Konya SGK İl Müdürlüğü Binası önünde SGK Çalışanlarının gerçekleştirdiği eyleme; Büro-İş Sendikası Konya İl Temsilcisi Mehmet Barlık, Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Konya İl Temsilcisi Özgür Ulaş Yiğit, Eğitim-İş sendikası yönetim kurulu üyeleriyle birlikte diğer sendikalarda katılarak destek verdi.

“Mevlana ve Sadreddin Koneviler İle Anadolu’da Tutunduk” “Mevlana ve Sadreddin Koneviler İle Anadolu’da Tutunduk”

İş bırakma eyleminde basın açıklaması yapan Büro İş Sendikası İş Yeri Temsilcisi Mehtap Soyuduru Çiçek SGK çalışanları olarak özlük haklarını geri istediklerini belirterek, “Maalesef bugüne kadar hükümet tarafından SGK personelinin kronikleşmiş sorunlarını çözecek ve mağduriyetini giderecek tek bir somut adım atılmadı. Kaldı ki sayın bakanının ‘müjde’ olarak açıkladığı saatlik mesai ücretinin 51 TL’ye artırılması kanayan yaraya tampon bile olmaz. Biz kalıcı çözümler istiyoruz” dedi. Mehtap Soyuduru Çiçek Saatlik mesai ücretinin de net 100 TL’ ye çıkarılmasını istiyoruz diyerek şunları söyledi, “Taleplerimiz çok net ve açık. TBMM tatile girmeden bir torba yasa da bizim için istiyoruz. Torbasını biz göndermeye hazırız.  2011 yılında çıkarılan 666 sayılı KHK ile bir bir yok edilen özlük haklarımızı geri istiyoruz. İkramiye ve ek ödemelerimizi, Sosyal güvenlik tazminatını, Uzmanlık kadrosunu, 3600 Ek Göstergeyi, Büyükşehir Farkını, Kira Yardımını, Saatlik mesai ücretinin de net 100 TL’ ye çıkarılmasını istiyoruz. İnsanca yaşayabileceğimiz ücretlere kavuşana, haklarımızı alana kadar taleplerimizi dile getirmeye devam edeceğiz. Bu mücadele kazanımla sonuçlanacak. Diğer sendikaların üyesi olan ve sendikasız olan arkadaşlarım adına açıklamamıza katıldığınız için hepinize Büro-İş sendikası olarak teşekkür ediyoruz.”

HABER MERKEZİ