Konya’da ‘sanat’ denilince akla ilk gelen mekanlardan biri olan ve Anadolu’nun en büyük kongre merkezi Selçuklu Kongre Merkezi bünyesinde yetişkinler de kendilerini sanatın her alanında geliştirme imkânı buluyor. Selçuklu Belediyesi tarafından hayata geçirilen Selçuklu Sanat Akademisi yıl boyunca bünyesinde gerçekleştirdiği eğitimlerle şehrin kültür ve sanat hayatına katkı sağlamaya devam ediyor. Müzik, kişisel gelişim ve sahne sanatları alanlarında farklı kategorilerde ve tamamen ücretsiz sunulan eğitimler, her yaştan insanın yeni yeteneklerini keşfetmesine ve kendilerini geliştirmesine olanak sağlıyor.

Başkan-3

ÖMÜR BOYU EĞİTİM, SANATTA KEŞİF!

Özkaya: 'Sanatı kendim için yapıyorum' Özkaya: 'Sanatı kendim için yapıyorum'

Selçuklu Belediyesi, eğitimde sınır tanımıyor. Konya’nın bir markası haline gelen ve her yaştan vatandaşın sanat ve gelişim alanlarında ücretsiz olarak eğitim alabileceği Sanat Akademisi, Selçuklu Belediyesi’nin ‘ömür boyu eğitime’ verdiği değeri bir kez daha ortaya koyuyor. Selçuklu Belediyesi tarafından hayata geçirilen Sanat Akademisi, yetişkinlerin kişisel gelişimlerine katkı sunuyor. Vatandaşları sahneyle buluşturan eğitimlerin yanı sıra müzik ve kişisel gelişimde de farklı alanlarda eğitim ve öğretime olanak tanıyan Akademi, evrensel kültürün ortak bir paydası olan sanat ve sanat dallarını, toplumsal değerlere uygun biçimde geliştirirken; yetenekli kişileri keşfederek onları eğitmek ve yetiştirmek amacıyla eğitimlere devam ediyor.

I M G 9475

HER KESİMİN ULAŞABİLECEĞİ ZAMAN DİLİMİNDE, HERKESE YÖNELİK

Eğitim alanında yaptığı yatırımlara 2021 yılında Sanat Akademisi’ni de dahil ederek bu alandaki faaliyetlerine yenisini ekleyen Selçuklu Belediyesi, öğrencilerin yanı sıra vatandaşlara yönelik verdiği eğitimlerle hizmet sunmaya devam ediyor.  Akşam ve hafta sonu gruplarıyla herkese hitap eden ve çalışan tüm vatandaşların buradaki eğitimlere erişimini kolaylaştıran Selçuklu, kişisel gelişim eğitimleri, bireylerin kendini keşfetmesi, merak uyandırma, planlama, araştırma, çözümleme, paylaşma ve yaşantıya uygulama etkinliklerini gerçekleştirmeleri sağlayarak bireylerin öğrenmeye aktif olarak katılımını desteklemeyi hedefliyor.

I M G 9496

KİŞİSEL GELİŞİME DAİR BİRÇOK BRANŞTA EĞİTİM VERİLİYOR

Bireylerin kendilerini keşfetme, merak uyandırma, planlama, araştırma, çözümleme, paylaşma ve yaşantıya uygulama etkinliklerini gerçekleştirmeleri sağlayan kişisel gelişim alanındaki farklı branşlarla hizmet veren Sanat Akademisi, akademisyenler ve alanında uzman öğreticiler tarafından şu kategorilerde hizmet vermekte: Diksiyon, hitabet, fotoğrafçılık, dijital fotoğrafçılık, etkili iletişim ve beden dili, liderlik, kişisel gelişim, dijital medya akademi, sosyal medya yönetimi, sosyal hayatta iletişim, haber sunuculuğu ve spikerliği, 8-14 yaş aralığını kapsayan çocuk resim, film okuma ve senaryo yazarlığı, sinematografi ve kısa film atölyesi, seslendirme ve dublaj, tiyatro senaryo yazarlığı, iş hayatında iletişim ve etkili sunum teknikleri.

I M G 9502

TÜRK VE BARI MÜZİĞİNE DAİR EĞİTİMLER YER ALIYOR

Evrensel dil müziğin ritminde kendini geliştirmek, iş ve hayat stresinden uzaklaşmak ya da bir branşta kendini geliştirmek isteyenler için Türk Müziği ve Batı Müziği olmak üzere 2 farklı alanda hizmet verilen diğer bir kategoride ise farklı enstrümanları öğrenebilirken oluşturulan korolardan birine dahil olunabilmekte. Sanat Akademisi’nde verilen Türk Müziği bölümü kapsamında ud, ney, bağlama, keman, klarnet, kanun, vurmalı sazlar, tambur eğitimi verilirken; kursiyerlerden oluşan Sanat Akademisi Türk Müziği Korosu ya da Sanat Akademisi Türk Müziği Çocuk Korosu’nda zaman içerisinde yer alınabiliyor. Batı Müziği bölümünde yer alan branşlar ise klasik gitar, piyano, yan flüt, çello, keman, bas gitar, bateri, elektro gitar şeklinde yer alırken; kursiyerlerden oluşan Sanat Akademisi Pop Müziği Çocuk Korosu ya da Sanat Akademisi Pop Müziği Korosu’na zaman içerisinde dahil olunabiliyor.

Sürdürdüğü eğitimlerle ilk müzik topluluğu korosunu 2023 yılında kuran Sanat Akademisi, vermiş olduğu konserle izleyenleri de büyülemişti. Dil'den Dil'e Türküler Konseri ile ilk seyirci önünde sahne alan koro, performansıyla, izleyenlere keyif dolu anlar yaşattı.

O L S U N

SAHNE SANATLARINDA YENİ YETENEKLERE KAPI ARALIYOR 

Selçuklu Belediyesi, sanat hayatına yeni sanatçılar kazandırırken, sahnede olmak için can atanların hayallerini de gerçekleştirmek adına sahne sanatları alanında da eğitimlere devam ediyor. Çocuk, genç ve yetişkin olmak üzere 3 farklı yaş grubuna hitap eden sanatların gerçekleştirildiği bu alanda 3 yaş grubu için de ayrı olmak üzere drama ve uygulamalı tiyatro yer alıyor. Ayrıca pantomim, karagöz sanatçısı eğitimi ve okuma tiyatrosu eğitimi veriliyor.

KAYNAK: HACER CEYLAN

Editör: Muhammed Esad Çağla