Selçuklu Belediyesi tarafından Sille Mahallesi’ne kazandırılan “Selçuklu Belediyesi Sille İlkokuluaçılışı Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Yusuf Tekin’in katılımlarıyla geçekleştirildi. Açılışa Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Selçuklu Kaymakamı Eflatun Can Tartop, Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Turan Kayacılar, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, AK Parti Konya Milletvekilleri Selman Özboyacı, Latif Selvi, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit ile protokol üyeleri ve davetliler katıldı.

12 2

Konya'da 1 kişiyi öldüren, 2 kişiyi yaralayan sanığın cezası belli oldu Konya'da 1 kişiyi öldüren, 2 kişiyi yaralayan sanığın cezası belli oldu

‘ÇOCUKLARIMIZIN GELİŞİMİNE KATKI SAĞLAMAYA DEVAM EDİYORUZ’

Çocukların en iyi şartlarda eğitim görebilmesi adına bölgenin ihtiyacı olan donanımlı okullar kazandırdıklarını ifade eden Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, “Eğitim faaliyetlerimiz arasında bizim en çok önem verdiğimiz, üzerinde en fazla durduğumuz konuların başında ise okul dışı öğrenme ortamlarımız geliyor. Milli Eğitim Bakanlığımızın eğitim müfredatına uygun olan ve yeni müfredat programında Türkiye genelinde uygulamayı planladığı SETAP projemiz kapsamında okul dışı öğrenme ortamlarımızı Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile birlikte oluşturduk ve 5 yıldır bu ortamlarımızda eğitim faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Çocuklarımızın akademik başarısı kadar onları hayata hazırlamak da çok önemli. Bunun için çocuklarımızın önce kendilerini tanımaları, ilgilerini, kabiliyetlerini, yeteneklerini keşfetmeleri sonra da bu ilgi ve kabiliyetlerini geliştirmeleri gerekiyor. Bizim okul dışı öğrenme ortamlarımızdaki amacımız da tam olarak bu. Çocuklarımızın önce kendilerini keşfetmelerini sağlamak sonra da yeteneklerini geliştirmek. Bu anlamda okul dışı öğrenme ortamlarımızdan bugüne kadar toplam 94 bin 649 öğrencimiz faydalandı. Okul dışı öğrenme ortamlarımızdan Sille Tabiat Okulumuzda 15 atölye ile, Ahmet Keleşoğlu Selçuklu Gelişim ve Teknoloji Akademimizde 13 atölye ile, Sanat ve Tasarım Atölyemizde 4 atölye ile, Hatice Hatun Çocuk Mektebimizde 5 atölye ile, Selçuklu Sanat Akademimizde 3 atölye ile, Trafik Eğitim Parkımızda teorik ve uygulamalı dersler ile, Üçüncü Sınıflar Yüzme Öğreniyor projemizde de yüzme dersleri ile çocuklarımızın gelişimine katkı sağlamaya devam ediyoruz.”

12 3

‘SELÇUKLU EĞİTİME KATKI SUNUYOR’

Selçuklu Belediyesi olarak eğitim için birçok yatırım yaptıklarını vurgulayan Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, “Eğitim alanındaki fiziki yatırımlarımızın yanında aynı zamanda öğrencilerimize maddi olarak da destek sağlıyoruz. Bu anlamda bu zamana kadar, depremzede lise ve üniversite öğrencilerimizle birlikte Selçuklumuzdaki Üniversitelerimizde öğrenim gören öğrencilerimiz ve Selçuklumuzda ikamet edip şehir dışında öğrenim gören üniversite öğrencilerimiz olmak üzere toplam 58.238 öğrencimize 122 milyon 754 bin 570 TL eğitim desteğinde bulunduk. Yine Selçuklumuzda ikamet eden ve üniversiteye hazırlanan lise son sınıf öğrencilerimiz için de yeni bir eğitim desteği çalışması başlattık. Bu desteklerimizi inşallah her yıl artırarak devam ettireceğiz. Eğitim yatırımlarımızı anlattıktan sonra şimdi sizlere birazdan açılışını gerçekleştireceğimiz Sille İlkokulumuz hakkında kısaca bilgiler vermek istiyorum. Binlerce yıllık tarihi olan Sille Mahallemizde uzun bir süredir restorasyon, kaya ıslahı, sokak sağlıklaştırma ve tarihi dokuya uygun olarak yeni yapıların inşa edilmesi gibi geniş kapsamlı çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Sille İlkokulumuz da bu çalışmalarımızdan bir tanesi. Bu okulumuzu yine Sille Mahallemizde bulunan tarihi han yapısına uygun olarak inşa ettik. Bunun için tarihi hanın günümüze ulaşmamış fotoğraflarından yararlandık ve bu fotoğraflarla rekonstrüksiyonu yaparak ahşap taşıyıcı sistemle okul binamızı inşa ettik. 2 bin 337 metrekare alan üzerine kurulu olan okulumuzun belediyemize toplam maliyeti güncel rakamlarla 64 milyon 705 bin 894 TL. Zemin ve birinci kat olmak üzere iki kattan oluşan okulumuzda 4 adet derslik, anasınıfı, fen ve matematik atölyesi, robotik kodlama ve İngilizce atölyesi, akıl ve zekâ oyunları atölyesi, kütüphane, çok amaçlı salon, spor salonu, kapalı tören alanı, öğretmenler odası, idari birimler, rehberlik ve destek eğitim birimleri, arşiv, sığınak, teknik hacim ve depolar ile ihtiyaç alanları yer alıyor. 140 öğrencinin eğitim göreceği okulumuzdan inşallah bilgili, donanımlı, ahlaklı, vatanına ve milletine bağlı nice başarılı nesiller yetişecek. Buna sonuna kadar inanıyorum. Bu vesileyle Sille İlkokulumuzun Sillemize, Selçuklumuza ve Konyamıza hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

'EĞİTİM BELEDİYE HİZMETİNİN BİR PARÇASIDIR'

Eğitimi belediye hizmetlerinin bir parçası olarak gördüklerini ifade eden Konya Büyükşehir Belediyesi Uğur İbrahim Altay, "Eğitimi belediye hizmetlerinin bir parçası olarak görüyoruz ve çocuklarımızın milli manevi duygulara sahip nitelikli insan kaynağı olmaları iyi yetişmeleri için il milli eğitim müdürlüğümüzle birlikte koordineli bir şekilde çalışıyoruz. İnşallah bundan sonra da aynı gayret içerisinde olacağımızı bir kez daha ifade etmek istiyorum. Sille İlkokulumuzda emeği geçen Selçuklu Belediye Başkanımız Ahmet Pekyatırmacı olmak üzere herkese teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

12 1-1

'KONYA BELEDİYELERİ YATIRIMDA YARIŞIYOR'

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Yusuf Tekin ise, "Konya demokrasinin hoşgörünün bir arada barış ve huzur içinde yaşadığı bir coğrafya oldu. Ben eğitim yatırımları yaparken bu kadar heyecanlı belediye başkanları görmek istiyorum. Keşke bütün belediye başkanlarımız böyle olsa. Konya'daki belediyelerimiz bizimle yarışacak düzeyde yatırımlar yapıyorlar.  Çocuklarımıza bize ait olan değerlerimizi gelecek kuşaklara aktarılması noktasında alacakları eğitimin gelecek kuşaklara aktaracaklar için kendilerine teşekkür ediyorum.”

HABER MERKEZİ

Editör: Birkan Bakay