İsrail'in Filistin halkına yönelik gerçekleştirdiği zulüm ve baskıya dikkat çekmek amacıyla AK Parti İl Gençlik Kolları Başkanlığı tarafından Selçuk Üniversitesi Keykubat Köşkü önünden Kampüs Cami’ne kadar yürüyüş düzenlenip akabinde bir basın açıklaması yapıldı. Yürüyüşe; Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Aksoy, AK Parti Konya İl Gençlik Kolları Başkanı İbrahim Kelek, gençlik kolları üyeleri ve çok sayıda kişi katıldı. Yürüyüşten sonra yapılan basın açıklaması aynı zamanda AK Parti Gençlik Kollarında yer alan Sabahattin Demir tarafından İngilizce olarak da gerçekleştirildi.

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ SOYKIRIM BİTENE KADAR NÖBETTE OLACAK

Yürüyüşe katılan Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Aksoy Gazze’de yapılan saldırıları kınayarak, İsrail’in soykırımı bitene kadar Selçuk Üniversitesinin nöbette olacağını vurguladı. Filistin’de yapılan saldırıları kabul etmeyerek onların yanında olduklarını belirten Metin Aksoy, “Öğrencilerimizle birlikte stantlarımızı kurduk. Yaşanan soykırımı dünyanın görmesini, mazlumların sahip çıkıldığı bir sistemi öneriyoruz. Hassasiyet gösterip eylem yapan tüm kardeşlerimize teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

FİLİSTİNLİ KARDEŞLERİMİZİN HER ZAMAN YANINDAYIZ

AK Parti Konya İl Gençlik Kolları Başkanı İbrahim Kelek, İsrail’in Filistin’de gerçekleştirdiği soykırımın başladığı ilk günden itibaren tepkilerini gösterdiklerini belirterek daha önce de bu konuda eylemler düzenlediklerini kaydetti. İbrahim Kelek, “İsrail’i kınamak için eylemlerimize devam edeceğiz. Filistinli kardeşlerimizin yanında olacağız. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da onların yanında. İnşallah bundan sonra bu zulmün kınanması ve engellenmesi için eylemlerimizi sürdüreceğiz” diye söyledi.

YÜREĞİ BÜYÜK İNSANLAR SESSİZ KALMIYOR

Basın açıklamasını yapan Selçuk Üniversitesi öğrencisi Şeyda Akçalı, 1948'den bugüne kadar milyonlarca masum ve mazlum Filistinliyi göç, kıtlık ve ölümle sınayan İsrail yayılmacılığının, 7 Ekim 2023 itibariyle soykırım yaptığını dile getirdi. Akçalı, “209 gündür çocuk, kadın, erkek, genç, yaşlı, engelli ayırt etmeksizin 35 bin kişinin İsrail barbarlığı tarafından katledildiği binlerce kişinin evinden, yurdundan göçe sürüklendiği, kundaktaki bebeklerin bombardımanlar sonucunda enkaz altında can verdiği bir soykırım yaşanmaktadır. İnsanlığın yaşadığı acıları; canı yananın rengine, dinine ve diline göre tasnif etmeyi, kınamayı ve lanetlemeyi kendisine paye bilen iki yüzlü egemen güçler ile uluslararası örgütler ise vahşeti yaşatan İsrail olunca bir kez daha sessiz kalmayı, katledilen bebeklerin görüntülerine karşı gözlerini kapatmayı, masum kadınların feryatlarına karşı kulaklarını tıkamayı tercih etmişlerdir. Egemen güçlere ve uluslararası örgütlere elindeki siyasi, askeri ve ekonomik gücü kullanarak sessizlik baskısı yapan sözde İsrail Devleti artık mızrağın çuvala sığmadığının farkına varmalıdır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde uluslararası platformlara taşınan İsrail barbarlığı, dünyanın çeşitli yerlerinde yaşayan dinleri, ırkları, renkleri ve dilleri birbirinden farklı olan ancak vicdanı Gazze'deki çocuklar ve kadınlar için atan yürekli insanlar tarafından protesto edilmeye başlamıştır.” şeklinde konuştu.

GAZZELİLERİN ÇIĞLIKLARINA KULAK VERENLERİN YANINDAYIZ

Akçalı, açıklamasına şu şekilde devam etti; “Özellikle geçtiğimiz hafta ABD'nin New York kentindeki Columbia Üniversitesi'nde öğrencilerin ve akademisyenlerin katılımıyla başlayan İsrail karşıtı gösteriler dünya genelinde onurlu duruşun başkaldırı fitilini ateşlemiştir. ABD genelindeki onlarca kampüse yayılan ve bu insani duruşu derslerini iptal ettirmek, disiplin soruşturmasına sevk edilmek hatta tutuklanmak pahasına sergileyen, eylemlere katılan, sesini yükselten tüm kardeşlerimize AK Parti Gençlik Kolları Üniversiteler Teşkilatı olarak yürekten teşekkür ediyoruz. Bizler de vicdan sahibi her bir genç gibi AK Parti Gençlik Kolları olarak Gazze'de yaşanan katliama karşı on binlerce gencin katılımıyla ilk günden bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz SAYSTOP eylemlerimize, boykot çağrılarımıza ve yardım faaliyetlerimize ara vermeksizin devam edeceğimizi ve Gazze halkının çığlığına ses veren herkesin farklılıklarına bakmaksızın yanında olmaya devam edeceğimizi bildiriyoruz. Konya ÜniAK teşkilatları ve Selçuk Üniversitesi öğrencileri olarak Gazzelilerin çığlıklarına kulak veren ABD'nin Harvard Üniversitesi öğrencilerinin yanında olduğumuzu belirtiyor, 81 ilimizde bulunan bütün üniversiteli kardeşlerimizi ve akademisyenlerimizi İsrail barbarlığına karşı durmaya, Gazzeli kardeşlerimizin yanında olmaya ve SAYSTOP eylemlerimize ses vermeye davet ediyoruz.”

Tiyatro festivali devam ediyor Tiyatro festivali devam ediyor

Kaynak: TUBA KAYA