‘Her kadın tarzıyla Parla’sın!’ ‘Her kadın tarzıyla Parla’sın!’

Antalya'nın Demre ilçesinde annesi Selen Çobanoğlu ile birlikte yaşayan 10 yaşındaki ilkokul 4. sınıf öğrencisi Ares Çınar'ın, 5 yıl önce sağlık durumunda değişiklik gören ailesi, bu durumun teşhisi için birçok hastaneye başvurdu. 4 yıl boyunca yapılan araştırma ve testler sonucu Ares'e geçtiğimiz yıl aplastik anemi tanısı kondu. Hastalığın ciddi bir kan hastalığı olduğunu öğrenen anne Çobanoğlu'nun dünyası adeta başına yıkıldı. Tedavi için kök hücre nakli olması gerektiği bilgisine de ulaşan Çobanoğlu, Türkiye'nin tüm illerinde Kızılay aracılığıyla oğlu için uygun donör arayışına başladı. Kök hücre bankalarında şu ana kadar 5 milyonu geçkin tarama yapılsa da Ares'e uygun doku örneğine rastlanılamadı. Umudunu yitirmeyen anne, uygun donörün bulunması için gece gündüz demeden çaba sarf etmeye başladı.

Savaşı kazandı
Son olarak Ares'in ailesi İstanbul'daki özel bir hastanede anne ve babadan gerçekleştirilecek yarı uyumlu nakil kararı aldı. Son 6 ay içerisinde iki kez yarı uyumlu olmak üzere anne ve babadan nakil gerçekleştirildi ve bekleyiş başladı. Güzel haber ise fazla gecikmedi. İkinci nakil sonrası Ares' gerçekleştirilen kök hücre nakli yüzde yüz uyum sağladı. Sağlığına kavuşan Ares, kendisi gibi gece gündüz demeden savaşan annesiyle birlikte sağlığına kavuşmanın mutluluğunu yaşadı.

“Yüzde yüz uyum”
Ares'in tedavi süreciyle ilgili bilgiler veren anne Selen Çobanoğlu, oğlu için düzenlenen kan bağış kampanyasında çok sayıda kök hücre donörü toplandığını ancak uygun donörün bulunamadığını söyledi. Bunun ardından son 6 ayda iki kez yarı uyumlu olarak anne ve babadan nakil gerçekleştirildiğini ve ikinci nakil sonrası sağlığına kavuştuğunu aktardı. Çobanoğlu, “Antalya'da başlayan tedavi sürecini, İstanbul'da devam ettirme kararı aldık ve buradaki özel bir hastanede alınan kök hücrelerin özel bir akıllı genetik ayıklama sistemiyle tedavisini yaptırdık. Bu sayede daha az kemoterapiye maruz kaldı. Bu süreçte anne ve babadan yarı uyumlu olmak üzere iki kez nakil oldu. İkinci nakil işlemi yüzde yüzde uyumlu olarak tuttu ve çok şükür sağlığına kavuştu” dedi.
Şuan evde özel bir karantina alanında beraber yaşıyoruz. Özel havalandırma sistemleri ve hijyen şartları ile ilaç protokollerine devam ediyoruz. İlk 1 yıl nakil sonrasında çok önemli. Şuanda ilk 90 gündeyiz. İyi gidiyor. Her şeyine dikkat ederek onu tüm enfeksiyonlardan korumaya çalışıyoruz” diye konuştu.
 

Kaynak: İHA