Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalması vatandaşları şaşırttı. Özellikle son dönemde yaşanan gelişmelerin seçimi büyük oranda etkileyeceğini ve ilk turda biteceğini düşünen vatandaşlar, ortaya çıkan sonucu beklemediklerini ifade ediyor.

6-8-6

Seçim yorumu yapan Zahide Nur Uyanık, seçimin ikinci tura kalmasının hiç mantıklı olmadığını belirterek, “Özellikle deprem bölgesindeki oyların Kılıçdaroğlu lehine olduğunu düşünmüştüm. Herkes öyle düşündü. Aksine çoğunluk Erdoğan’a verdi. Çok şaşırdım. İkinci turda ise Erdoğan kazanır. Açık ara belli bir şey. Sinan Oğan’ı destekleyenler CHP’ye oy vermeyecekler. Arkadaşlarımın çoğu Sinan Oğan’a oy verdi. Hepsi ‘’ikinci turda Erdoğan’a oy vereceğiz’’ diyorlar. Ben Kılıçdaroğlu’na oy verdim. Sinan Oğan ile Kılıçdaroğlu arasındaydım. Oğan’ın kazanmayacağını düşündüğüm için Kılıçdaroğlu’nu destekledim. Çoğunluk, ‘’Oğan’a oy vermek istiyorum ama onun kazanacağını düşünmüyorum. O yüzden ona oy vermiyorum’’ diyor. Bunların hepsi Oğan’a oy verse kazanma ihtimali yüksek olurdu. Sinan Oğan kendini geçen sene tanıtmış olsaydı durum daha farklı olurdu. Ülkenin başına gelebilecek en mükemmel adam Sinan Oğandı. Kendi şartları kabul edilirse ikinci turda Oğan’ın Millet İttifakı’nı destekleyeceğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

6-3-6

“İKİNCİ TURDA ERDOĞAN KAZANIR”

Betül Demirbek, Sinan Oğan’a oy verdiğini dile getirerek, “Çünkü teröristlerle iş birliği yapmıyor. Türk Milliyetçisi” dedi. Demirbek, ‘’Sinan Oğan mitingler yapabilmiş olsaydı, kendini daha çok tanıtsaydı çok daha fazla oy alırdı. Oğan, ikinci turda Kılıçdaroğlu’nu destekler. Çünkü 6’lı masa anlaşılabilecek bir masa değil. İkinci turda ise Erdoğan kazanır. Sinan Oğan’ı destekleyenlerin ona kayacağını düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.

6-4-6

‘’KİM HAK EDERSE O KAZANIR’’

Hasan Gürel, Türkiye seçim sürecindeyken ülke için iyi dileklerde bulundu. Gürel, “Ama artık bu seçimin bitmesini istiyorum. Bu millet süreç uzadıkça stres yapıyor. İkinci turda kimin kazanacağını kestiremiyorum. Herkesin kafası karışık. Her şehirde farklı bir parti atmosferi var. Seçimi kim hak ederse o alacak’’ diye konuştu.

6-6-9

 “TÜRKİYE BAMBAŞKA BİR ÜLKE OLDU’’

Mehmet Kariman, ikinci turda AK Parti’nin kazanacağını belirterek ilk turda Erdoğan’a oy verdiğini kaydetti. Kariman, “Türkiye şu an bambaşka bir ülke. Özellikle savunma sanayi ile dış güçlerden silah alma olayı bitti. Hatta Amerika’dan 1,5 milyar dolar alacağımız var. Şu anda kimseye ihtiyacımız yok. Erdoğan’dan başkasına oy vermek nankörlük olmaz mı? Yeniden Refah Partisi ise 5 tane milletvekili çıkarmış. Zaten AK Parti de rahmetli Erbakan’ın talebesi. Bu sayıyı o yüzden bekliyorduk. Sinan Oğan ikinci turda Erdoğan’ı destekler. Çünkü Milliyetçi bir adam. Kılıçdaroğlu aleni terörün arkasında. Milliyetçi bir insan bunları desteklemez. Ben ilk turda seçim sonuçlarını böyle beklemiyordum. 2,5 milyon oy farkı var. Müslümanız, Türk’üz şaşmayalım. Erdoğan’dan başka oy verecek adam yok” dedi.

6-9-3

“İKİNCİ TUR BEKLENİYORDU”

Halime Benek, seçimin ikinci tura kalmasının beklenen bir şey olduğunu söyleyerek ilk turda Sinan Oğan’a oy verdiğini ifade etti. Benek, ‘’Çünkü Oğan daha genç, dinamik ve samimi geliyor. Söylediklerinin altını doldurabilecek bir kapasiteye sahip, eğitimli birisi. Sinan Oğan ikinci turda tarafsız kalır. Çünkü Altılı Masada HDP faktörü var. Diğer tarafta ise HÜDAPAR var. Bu parti Anayasanın ilk 4 maddesini değiştirmek istiyor. İkinci turda ise yurt dışından gelen oylarla Kılıçdaroğlu’nun kazanacağını düşünüyorum. Ama Erdoğan’la arasında çok bir fark olmaz’’ şeklinde konuştu.

6-5-4

“İKİNCİ TUR KILIÇDAROĞLU ALIR”

Kübra Akar, seçimin ilk turda bitmesi gerektiğinin altını çizerek ilk turda Sinan Oğan’a oy verdiğini dile getirdi. Akar, “İkinci turda yüzde 60 Kılıçdaroğlu seçimi alır. Sinan Oğan’ın ikinci turda Erdoğan’ı destekleyeceğini düşünüyorum. Bu seçimin sonuçları beni çok fazla şaşırttı. Mesela deprem bölgesindeki insanların Erdoğan’a oy vereceğini kimse beklemiyordu. Ama tam aksi oldu’’ dedi.

Atıklar gübreye dönüşüyor Atıklar gübreye dönüşüyor

6-7-7

“SONUÇ SÜPRİZ OLDU”

Rümeysa İyibildiren, seçim süreciyle ilgili şunları kaydetti, “Seçimin ikinci tura kalmasının sonucu 15 günlük bir sorun olacak. Ben ilk turda Erdoğan’a oy verdim. İkinci turda yine onu destekleyeceğim. İkinci turda AK Parti yüzde 55 oy alır. Ama yine de sonucu kestiremiyorum. İkinci turda Sinan Oğan’ın Millet İttifakı’nı destekleyeceğini düşünüyorum. Çünkü MHP ile arasında sorun oldu ve ayrıldı. Yeniden Refah Partisi’nin ise 5 tane milletvekili çıkaracağını hiç düşünmemiştim. Sürpriz oldu.”

MUHAMMED ESAD ÇAĞLA