Öğretileri ile tüm dünyada ilgi uyandıran düşünce adamı, mutasavvıf Mevlâna Celaleddin-i Rumi, vefatının 750’ıncı yılında törenlerle anılıyor. Açılış programına Vali Vahdettin Özkan, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Uzbaş, İl Emniyet Müdürü Mahmut Karabulut, İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem, Yeniden Refah Partisi Konya Milletvekili Ali Yüksel, AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, Konya İl Jandarma Komutanı Cemil Lütfi Özkul, merkez ilçe belediye başkanları, üniversite rektörleri, ile Mevlana dostları katıldı. 750. Yıl anısına Mevlana Şiirleri Beste Yarışmasında derece girenler de ödüllerini programda aldı. Ödüllleri sahiplerine Vali Vahdettin Özkan ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürü Ömer Faruk Belviranlı verdi. Mesnevi Dersini Prof. Dr. Mahmut Erol Kılıç verdi.

GÖNÜLLERE TEVAZUYU MAYALADI’

Mevlâna’nın oluşturduğu gelenekle, Türk irfan hayatını besleyen çok önemli bir kaynak olduğuna dikkat çeken Vali Vahdettin Özkan, Mevlana’nın tüm insanlığı kucakladığını ve eserleriyle; çokluk içinde birliği, birlik içinde de çokluğu görmeyi sağladığını söyledi. Sanat, zarafet ve edebiyatta derin tesirler bırakan Mevlana’nın insanlara hitap eden evrensel bir miras bıraktığını belirten Özkan, “Mevlâna Celalettin-i Rumi; akıl ve kalbin beraberliğinde, gönüllerde muhabbet ve tevazuyu mayalamıştır. Onun yaklaşımında; enaniyet ve ihtirastan sıyrılıp başta insan olmak üzere mevcudata hikmet ve muhabbetle bakmak esastır. Hz. Pir’in geleneğinde, tefekkürle aklı selimi, hissiyatla kalbi selimi, şükürle zevki selimi tadarak, meşrebi taassuptan uzak, istikamet ve adalet üzere yol alınır. Bütün zamanlar için, insanlığa ışık tutan büyük mütefekkir Hz. Mevlâna ‘fıtratı’ esas alarak tüm insanlığa kemâlât yolunu göstermiştir.” ifadelerini kullandı. 

ÖLÜM, ÖLÜMSÜZLÜK YOLUDUR

Kars'ta korkutan deprem Kars'ta korkutan deprem

Hz. Mevlâna’nın dilinde ölümün, ölümsüzlük anlamı taşıdığının altını çizen Özkan, “Ölüm; vücut kafesine hapsolmuş ruhun azad olması, gerçek sevgili olan Allah’a kavuşması, hasretin sona ermesi, Allah ile insan arasındaki perdenin kalkması şekliyle idrak edilmektedir.” dedi. Bu yılın teması olan ‘Vuslat Vakti’ ile birlikte ihtirastan, adaletsizlikten uzak duracaklarını bildiren Özkan, “İrfan mektebinin yetiştirdiği gönül erleri; kalbi İlahi sıfatların tecelligâhı olarak görmektedir. Akıl ve kalbin buluşması, hakikatin esas alınması, barış ve hoşgörü temelinde tüm zorlukların aşılması ile Kâmil İnsan ve Kâmil Toplum inşası bugünün zaruriyeti haline geldi. Mevlâna Yılı’nda, Hazret-i Pir’i Vuslatının 750. Yıldönümünde bir kez daha rahmetle anıyorum. Başta yanı başımızdaki Kudüs olmak üzere, coğrafyamız ve tüm dünyada barışın ve adaletin yeniden tesis edildiği, Hazret-i Mevlâna’nın Tevhid ve muhabbet tarifindeki, birlik ve huzurun yeniden vücut bulduğu bir dünya temenni ediyorum.” İfadelerini kullandı. 

‘ÇIĞIR AÇAN ETKİSİ HALA SÜRÜYOR’

Salonu dolduran dünyanın dört bir yanından gelen tüm misafirleri selamlayan Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Uzbaş, Hazreti Mevlana atmosferinin salonda yaşandığına dikkat çekti. Mevlana’nın önemli şahsiyetlerin başında geldiğini ifade eden Uzbaş, o dönemin dünyasında çığır açan etkisinin günümüze kadar aynı devamlılıkla geldiğini söyledi. Felsefe ve tasavvufla anılmış, inanç, iyilik ve hoşgörü adlandırılmış biri olarak Mevlana’nın huzur ve maneviyat şehriKonya’da manevi huzura katkı sağladığını bildiren Uzbaş, “İnşallah Hazreti Mevlana daha ilerleyecek ve sevgi, iyilik, barış, hoşgörü, adalet şekillenecektir. Vuslatın 750. senesinde Mevlana’yı yad ediyorum.” şeklinde konuştu. 

‘ONUN ÇAĞRILARI, EN ÇOK İHTİYAÇ DUYULAN MEZHEP!’

Hazreti Mevlana’nın 750. Yıl Dönümünde çağrışımlarlainsanlığa evrensel mesajlar verdiğine dikkat çeken Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürü Ömer Faruk Belviranlı, Mevlana'nın kendine has çağrışımlarla ifadesinin bugün insanlığın en çok ihtiyaç duyduğu evrensel mezhep olduğuna dikkat çekti. Bireysel ve toplumsal olarak insanların ihtiyaç duydukları yaşam biçiminin Mevlana’da olduğunu belirten Belviranlı, “UNESCO 2008 yılında insanlığın somut olmayan kültürel mirası listesiyle Dışişleri Bakanlığı ile Kültür Turizm Bakanlığımızın yoğun ilgisiyle ülkemiz adına tüm dünyayla tanıştırmıştır. Vuslatın 750. yıl dönümünün tüm insanların refahı ve huzuruna olmasını diliyorum.” diye konuştu.