Dernek çalışmaları yürütürken birçok engelli ile tanıştığını ve tanıştığı başarı engellilerin hayat hikayelerini ‘Gönül Gözüyle Engelsiz Potreler’ kitabında topladığını da belirtti Gönül Gözü Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Devriş Ahmet Şahin, Konya Yenigün Gazetesi'ni ziyaret etti.  Ziyarette Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Abdullah Akif Solak ile bir araya gelen Şahin, derneğin çalışmaları ve Konya'da yürüttüğü sosyal sorumluluk projeleri hakkında bilgi verdi. Şahin toplumda engellilerin hayatını kolaylaştırmak adına yapılan rampaların önüne araç konulmamasını ve yine engelli otoparkların engelsiz vatandaşlar tarafından işgal edilmemesi gerektiğini belirtti.

Hjlkflfhkllll

‘BİNLERCE ENGELLİYE UMUT OLDUK’

Gönül Gözü Derneği Genel Başkanı Devriş Ahmet Şahin, 6 Ocak 2011 tarihinde kurulan derneklerinin kurulduğu günden bu yana binlerce engelliye ulaştığına dikkat çekerek, “ Derneğimiz engelli bireylere destek olmak adına 6 Ocak 2011 tarihinde derneğimizi kurarak o günden bu yana engelli bireylere yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Derneğin kuruluşundaki en büyük etken babamın ve kardeşimin engelli olması ve bu nedenle engelli bireylerin gerek toplumsal alanda gerekse bürokratik alanda yaşamış olduğu sorunları tabir yerindeyse iliklerine kadar hisseden bir birey olarak karınca kaderince engelli bireylerin topluma entegre olması be bürokratik alanda yaşamış olduğu sorunların çözülmesine vesile olmak idi.  Kurulduğumuz günden bu yana samimiyetimize inanan bir avuç onurlu insanın desteği ile binlerce engelli birey ile tanışma ve yüzlercesine imkanlarımız dahilinde yardım etme şerefine nail olduk. Konya ve Karaman’ın merkez ve taşra mahallerinde Suriye’de Afrin bölgesine ve Türkiye’den Kırım’da yaşayan engelli bireylere tekerlekli sandalye göndererek ilklere imza attık.  Derneğimiz kurulduğu 13 yıldan itibaren sosyal kültürel etkinliklere, hem de bürokratik alanda engelli bireylerinin sorunlarını dile getirme adına basın açıklamalar ile engelli bireylere yönelik çalışmalara imza attık, atmaya da devam ediyoruz.  Derneğimiz kurulduğu tarihten itibaren Konya ve ilçelerinde başta olmak üzere, Karaman ve civarında Bir Engelde sen kaldır kampanyası ile bin ’den fazla akülü ve manuel tekerlekli sandalyenin yanı sıra çeşitli ortez ve protez malzeme desteği sunduk. Yine toplumda bulunan tüm engellilere yönelik etkinliklerimiz sürüyor. Bu onurlu mücadelede dernek çalışmalarımıza, yaptığımız işin kutsiyetine ve bizim samimi niyetimize güvenerek dernek olarak alan el ile veren el arasında köprü olmamıza vesile olan tüm Gönül Gözü dostlarına ve gece gündüz demenden gönüllü olarak bu mücadeleye katkı sunan, emek harcayan dernek yöneticilerimize ve dernek gönüllülerimize sonsuz şükranlar sunarım.” İfadelerini kullandı. Şahin dernek olarak sadece bir gün değil her gün engelli bireylerin yanında olduklarını belirterek yaptıkları çalışmalar ile kamuoyunda ses getirdiklerini belirtti.

Konya tanınıyor, sektör kalkınıyor! Konya tanınıyor, sektör kalkınıyor!

Kjccjkbvömvbm

BAŞARILI ENGELLİLERİN HAYATI BU KİTAPTA

Dernek çalışmaları yürütürken birçok engelli ile tanıştığını ve tanıştığı başarı engellilerin hayat hikayelerini ‘Gönül Gözüyle Engelsiz Potreler’ kitabında topladığını ifade eden Başkan Şahin, “ Kitabımız Çimke Yayınevinden yayınlandı. 96 sayfadan oluşuyor. Kitapta Engelsiz Şair ve Yazar Hasan Ukdem, Engel tanımayan bir yürek Emine Seçkin, Engelsiz yazar ve şair Büşra Ateş, Engelsiz fotoğraf sanatçısı İsmail Değirmenci, Gazi Hasan Kocamaz’ın hayat hikayeleri yer alıyor.” İfadelerini kullandı.

Jkfhlkhglgjk

‘KONYA ENGELSİZ ŞEHİRLER ADINA ÖRNEK VE MODEL BİR ŞEHİR’

Konya Türkiye’de ve dünyada Engelsiz Şehirler adına örnek ve model bir şehir olduğunu ifade eden Başkan Şahin, konuşmasını şöyle sürdürdü, “Bugün Konya’da Toplu Taşıma engelli bireylerin kolayca ulaşması adına oldukça kullanışlı. Yine Konya Büyükşehir Belediyesinin, görme engelliler ve hareket kısıtlı vatandaşların toplu ulaşımı rahat bir şekilde kullanabilmelerini sağlamak amacıyla Anons Sistemi de   özellikle dezavantajlı gruplar tarafından büyük takdir toplamakta. Bu yenilikçi sistem sayesinde, görme engelli ve hareket kısıtlı bireyler, toplu ulaşım hizmetini daha etkin bir şekilde kullanabilmekte ve toplumun tüm kesimlerine erişilebilir bir ulaşım imkânı sunulmaktadır. Konya Büyükşehir Belediyesi'nin bu anlamlı girişimi, şehir içi ulaşımın herkes için daha erişilebilir ve kullanılabilir hale getirilmesine önemli bir katkı sağlamaktadır.”

Muhabir: MUHAMMED ESAD ÇAĞLA