banner5

İş stresini etkileyen faktörler

Stres durumlarında insanlarda hem bedensel hem psikolojik düzeyde bir dizi olaylar meydana geldiğini anlatan uzmanlar, özellikle çalışan insanları bu konuda dikkatli olmaları konusunda uyarıyor

13 Ocak 2011 Perşembe 12:08
İş stresini etkileyen faktörler
Uzmanlar iş stresi konusunda işveren ve çalışanları uyarıyorlar. Günümüz iş hayatında, sadece Türkiye’de değil bütün dünyada, ekonomik koşulların ağırlaşması, rekabet şartlarının artması sonucu çalışanlardan beklentilerin yükseldiğini kaydeden uzmanlar, “İş hayatı, günümüzün insanın yaşamında önemli bir yer tutar. 
 Çalışanlarda, gerek kendi gerekse patronların beklentileri, insan iç dünyasında gerilimlere yol açar. Eğer söz konusu kişi bir işverense şirketinin geleceği, çalışanların uyumsuzluğu ve problemleri, alt yöneticilerin sorunları, finans ve yatırım planlamaları strese neden olur. İş verenlerin yüklendikleri stres, genelde çalışanlardan daha fazladır. Ama umumiyetle patron ve çalışanlar birbirini anlamazlar, kendi yüklendikleri stresi önemser, diğerininkini yok sayarlar” dedi.
İŞYERİNDE STRES BELİRTİLERİ 
Stres durumlarında insanlarda hem bedensel hem psikolojik düzeyde bir dizi olaylar meydana geldiğini anlatan uzmanlar, başa çıkamadığı streslerin biriken ve yoğunlaşan etkileri sonucu davranış düzeyine yansıyan bazı belirtileri şöyle sıraladılar; 
- İş kazalarının ve hataların artması 
- Sigara ve içki içme eğiliminin artması, 
- İşe odaklanamama ve görevlere gerektiğinde yoğunlaşamama 
- Uyku bozukluğu 
- Gelecek üzerine kaygıların artması, 
- İşyerinde tartışma, öfke, düşmanlık ve kızgınlık dalgaları, 
- Dayanışma eksikliği, 
- Değersizlik, yetersizlik duyguları, güvensizlik “düşüncem bu” diyememe, 
- Arkadaşlık ve dostluk ilişkilerinde aksamalar 
- Alışılmıştan daha titiz veya işin gerektirdiğinden daha fazla kontrolsuz bir şekilde çalışmak 
- O zamana kadar hiç önemsemediği bir takım sağlık sorunlarına birden yoğunlaşmak ve onları abartma eğilimi 
- Patronlarına ve iş arkadaşlarına alışılmışın dışında farklı ve dengesiz davranmak
İŞ STRESİNİ TETİKLEYEN FAKTÖRLER 
Uzmanlar iş stresini tetikliyen faktörleri ise şöyle açıkladılar;  “Çok fazla sorumluluk altında olmak, Fiziki görüntü ile ilgili endişeleri olmak, Mesleki ilerleme ile ilgili endişeleri olmak, İş tatminsizliği içinde olmak, Görev dağılımında adaletsizlik olduğunu düşünmek, Kendi üstündeki şeflerine güvensizlik Dinlenme ve eğlenceye ayıracak zamanın olmaması, Yapacak çok fazla şeyin olması, Birlikte çalıştığı ekipte uyumsuzluk İşle ilgili düşüncelerinde reddedilme korkusu, özel hayatla alakalı düzensizlikler Alınan ücret ve maaşlar konusunda kaygıların olması ve bu konuda yaşanan belirsizlikler.. İş yeri ortamında özellikle bayanlara yönelik gizli ya da belirgin cinsel, fiziksel ve psikolojik tacizlerin olması Yakın akraba ya da dostlarından birinin ciddi sağlık sorunları yaşaması
İŞ STRESİNDE KADIN VE ERKEK DAVRANIŞLARI 
Yapılan araştırmalarda çalışan kadın ve erkeklerin stres tepkilerinde aşikar farklar olduğunu ve bu farkların çocukluk döneminde daha açık olarak gözlendiğinin ortaya konulduğunu dile getiren uzmanlar, “Erkeklerin iş stresinden kaynaklanan sebeplerin varlığı halinde; agresif bir yapıya girdikleri ve daha çok saldırganlık gösterdikleri, bunu karşılık kadınların ise stres karşısında kaygı ve çökkünlük gösterdikleri tesbit edilmiştir.
Kadınların strese karşı, psikolojik tepkileri daha yoğun buna karşılık fizyolojik tepkileri ise erkeklerden daha zayıftır. Bu yüzden stresin meydana getirdiği fizyolojik aşınma bayanlarda çok daha azdır. Buna karşılık stresin oluşturduğu psikolojik bilanço ise bayanlarda daha ağırdır. Bu nedenle ortalama ömür olarak bayanlar daha çok yaşarken, erkekler ise bayanlara göre daha az depresyon ve diğer ruhsal bozukluklar yaşarlar diye konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner64

banner50