Cumhurbaşkanı Kararı ile görevden af talebi kabul edilen Fahrettin Koca'dan boşalan Sağlık Bakanlığına, Prof. Dr. Kemal Memişoğlu atandı.

Memişoğlu, Sağlık Bakanlığı'nda gerçekleştirilen devir teslim töreni ile görevi Fahrettin Koca'dan devraldı.

Sağlık Bakanlığı'nda devir teslim töreni

Erdoğan'dan Yunanistan Savunma Bakanı'na sert tepki Erdoğan'dan Yunanistan Savunma Bakanı'na sert tepki

Törende açıklama yapan Fahrettin Koca'nın açıklamalarından öne çıkan başlıklar:

"Zamanında verilmiş cesur kararların, gereklerini yapmaya çalıştım"

Mecliste yaptığım yeminle başlayan, Sağlık Bakanlığı görevimdeki, 2 bin 183 gün, hayatımın tamamen milletime adanmış günleridir. Güveniyle, bu imkânı bana sunan Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum.

10 Temmuz 2018’de göreve geldim. Görevime bazı ilkelerle geldim. Bunlardan biri, akla ve bilgiye hürmettir. Bir diğeri; dayanışma ruhu ile çözüme dahil olmak isteyenleri, buna dahil etmektir. Bundan hareketle, duruşu, düşüncesi her ne olursa olsun, bütün vatandaşlarımızı kuşatacak, hizmet anlayışını benimsedim. Bir diğer ilkem, iletişime açık olmak, iletişim içinde kalmaktı. Prensip olarak; zamanında verilmiş cesur kararların, gereklerini yapmaya çalıştım. Şehir Hastaneleri konusundaki çabam, bunlar arasındadır.

Benim dönemim, acı ve sarsıcı olayların dönemi oldu. 24 Ocak 2020 gününde, Elâzığ depremi acısını yaşadık. Bunu, ilk vakasını, 11 Mart 2020 günü açıkladığımız, COVID-19 küresel salgını izledi. 6 Şubat 2023, Kahramanmaraş-Hatay depremleri, büyük bir travma oldu. Bu üç olayda, ağır sınavlar verdik. Sağlık sistemimizin, bu sınavları başarıyla verdiğine inanıyorum.

Şehir Hastanelerimizin 18’i kamu özel iş birliği ile yapılırken, son 6 yılda ihalesi yapılanların tamamını genel bütçe kaynakları ile yaptık.

"Sağlıkta şiddet sorununu, önemli oranda çözdük"

Beyaz Reformun adı, uzun süre anılacak bir gelişme olduğuna inanıyorum. Beyaz Reformun sonuçlarıyla, sağlıkta şiddet sorununu, önemli oranda çözdük. Malpraktis sorunu, dünyada eşi olmayan bir şekilde aşıldı. Sağlık çalışanlarına, daha iyi şartlarda hizmet imkânı sağladık. Özlük haklarında, emekliliklerini de kapsayacak şekilde, önemli iyileştirmeler yaptık. Uzman hekim ihtiyacımızı, büyük bir hızla karşılayacak sistemi kurduk.

Uzun bir teşekkür listem var. Bu listede; vefa borcum, şükran duygum, ben yaşadıkça baki kalacak olan insanlar var. En başta, Sayın Cumhurbaşkanımız geliyor. Bu listede, amirleri olmaktan çok, arkadaşları olmayı tercih ettiğim, sağlık çalışanlarımız var. Hizmetlerimizi takdir eden veya eksik bulan; kendimi her birinin yerine koymaya çalıştığım hastalarımız var. Hatalarımızı dostça, yeri geldiğinde sertçe söyleyenler var. Rehberimiz olan bilim insanlarımız var. Her birine teşekkür ediyorum.

Onaylı Randevu Sistemi ile, ilk bir ay içinde, randevu taleplerinin %97’sini, aynı günde karşılar duruma geldik. Çözümü, hızla benimseyen halkımıza, teşekkür ediyorum. Görev sürem içinde, bakan yardımcılığı yapan arkadaşlarıma, birlikte çalıştığım yöneticilere, emekleri, katkıları sebebiyle teşekkür ediyorum. İki kabinede, birlikte görev yaptığımız bakanlarımıza, teşekkür ediyorum.

Cumhurbaşkanımıza, tekrar teşekkür ediyorum. Bana, hayatımın en önemli hizmet yıllarını, hediye etmiş oldular. Görevimi,elimden gelen tüm gayreti sarf ederek, özenle yaptım ve 2.183’üncü gününde, tamamlamış oldum. Sayın bakanım. Bugün, sizin ilk gününüz. Hayırlı olsun.

Bakan Memişoğlu: "Hem hasta memnuniyeti hem çalışan memnuniyeti önceliğimiz"

Sağlık Bakanlığına atanan Kemal Memişoğlu da törende bir açıklama yaptı.

Öncelikle olarak Sağlık Bakanlığı görevini devralırken bu ulvi görevi bize layık gören Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a şükranlarımı arz ederek başlamak istiyorum. Türkiye özellikle son 22 senede sağlıkta büyük bir geliştim ve devrim niteliğinde birçok olaya ve başarıya imza attı. Bunu özellikle COVID gibi dünyayı sarsan ve çoğu gelişmiş ülkede bile başarısızlıkla yönetilen COVID en iyi şekilde yönetmesini özellikle sağlık hizmetinin sunumunda başarısını 20 yıllık AK Parti Hükümetleri ve Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki bu dönüşümle ve sağlık çalışanlarının özverisi, bilgisi, yeteneği ve altyapısının güçlü olmasıyla çok büyük bir başarıyla sonuçlandırdı.

Özellikle hizmet konusunda özveriyle çalışan bütün sağlık çalışanları arkadaşlarıma bundan burada görev başlarken minnetlerimi arz etmek istiyorum. Hem hasta memnuniyeti hem çalışan memnuniyeti önceliklerimizden. Bunu daha da geliştirmek istiyoruz. Bunun yanında özellikle hastalanmadan koruyucu sağlık hizmetlerini ve temel sağlık hizmetlerini önceleyeceğimiz bilmenizi istiyorum.

Türkiye bugün sağlık hizmetinde dünyanın sayılı ülkeleri haline gelmiş durumda. Bu sağlık turizmindeki gelişmeyle de her ülkeden dünyanın her tarafından insanlar buraya hizmet almaya, sağlık bulmaya geliyor. Türkiye artık bundan sonraki en büyük hedeflerinden bir tanesinin sadece sağlık hizmetini sunmak değil, aynı zamanda sağlık bilgisini üretmek, sağlık teknolojisini üretmek, bu konuda da dünyanın lider ülkeleri olmak hedefindedir. Sayın Bakanım milletimize, devletimize insanlığa vermiş olduğunuz hizmetlerden dolayı teşekkür ediyoruz. Allah bizi Cumhurbaşkanımıza, çalışanlarımıza mahcup etmesin. Elimizden geldiğince gece gündüz çalışacağız şimdiye kadar olan başarılı sağlık hizmetlerini ve sağlık sektörünün gelişmemizi çok daha iyi yerlere getirmeye çalışacağız. Bu bir bayrak yarışı Allah bize bunu nasip etti. Allah'a şükrediyorum herkese saygılarımı sunuyorum. Size de minnetlerimizi arz ediyoruz Sayın Bakanım.

Kaynak: AA