Konya’da ulaşım yatırımları her geçen gün yol kat ediyor. Bu kapsamda yapılan programla Konya Raylı Sistem Projeleri tanıtılırken, Sedirler Köprülü Kavşağı’nın da açılışı yapılan törenle gerçekleştirildi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nun katıldığı ‘Konya Raylı Sistem Projeleri Tanıtım ve Sedirler Köprülü Kavşağı Açılış Töreni’nde Vali Vahdettin Özkan, Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Hakan Özer, AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, MHP Konya İl Başkanı Remzi Karaarslan, BBP Konya İl Başkan Yardımcısı Mehmet Atasagun, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş ve Konya protokolü yer aldı.

‘KONYARAY 3 ETAPTA GERÇEKLEŞECEK’
Şehrin trafik akışını düzenleyerek şehrin çehresini değiştirirken konforlu bir ulaşım sunan Sedirler Köprülü Kavşağı’nın hayırlı olmasını dileyen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, bakanlık olarak Konya’da ulaşım ve iletişim altyapısı için 128 milyar 535 milyon liralık yatırımın gerçekleştiğini bildirdi. Konyaray Projesi’yle ilgili de bilgi veren Uraloğlu, “Toplamda 45,9 km uzunluğundaki projemiz ile; Konya Tren Garı, Kent Merkezi, OSB’ler ve Sanayi alanları, Havaalanı, Lojistik Merkez ve Pınarbaşı arasında hem hızlı ve ekonomik toplu taşıma hizmeti vereceğiz hem de yük taşımacılığını geliştireceğiz. Projeyi 3 ayrı etap halinde inşa edeceğiz. 13 istasyonun bulunduğu bu sistem sanayi bölgesine de hizmet edecek. Böylece; mesai giriş-çıkış saatlerinde yaşanılan trafik yoğunluğunu azaltacağız. Havaalanından şehir merkezine ve yüksek hızlı tren garına bağlantı sağlayacağız. İlk etabın ardından; 
Konya 2.-3. Sanayi Bölgesi içerisine girecek 2.etaptaki hattımızı çift hat olarak inşa edeceğiz. Kaşınhanı- Konya Gar, Kayacık Lojistik- Pınarbaşı arasındaki 3. Etaba ise 4 Hattın yapılmasını planlıyoruz.” ifadelerini kullandı. 

‘KONYA’YA KAZANDIRACAĞIMIZ RAYLI SİSTEM HATLARIMIZIN HAYIRLARA VESİLE OLMASINI DİLİYORUM’
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak Konya’da yapılan ve devam eden çalışmalarla ilgili de konuşan Uraloğlu, “AK Parti’nin yeniden aday gösterdiği Büyükşehir Belediye Başkanımız Uğur İbrahim Altay kardeşimizle birlikte planladığımız tüm projeleri birlikte hayata geçireceğiz. Konya’ya kazandıracağımız raylı sistem hatlarımızın şimdiden hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, her zaman bizimle yaptıkları uyumlu çalışmaları ve işbirliklerinden dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımız Uğur İbrahim Altay ve ekibine teşekkür ediyorum.” diye konuştu. 

‘ÇALIŞMALAR ÖZVERİYLE DEVAM EDİYOR’
Çalışmalarda emeği geçenlere teşekkür eden Vali Vahdettin Özkan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı iş birliğiyle Anadolu’nun diğer şehirlerinde olduğu gibi Konya’da da yapılan çalışmaların büyük bir özveriyle devam ettiğini söyledi. Akıllı ve dirençli şehirlerin oluşturulması için altyapı çalışmalarının önemine dikkat çeken Özkan, fiziki ve insan kaynaklarına yönelik yapılan çalışmalarla şehrin ve ülke vatandaşlarının gelişerek Türkiye’yi geliştirdiğini ifade etti. Sedirler Köprülü Kavşağı ve raylı sistem çalışmalarının şehre hayırlı olmasını dileyen AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Hakan Özer, şehrin ve ülkenin 22 yılda geldiği noktanın önemine dikkat çekti. 

ULAŞIMA YENİ SOLUK

Oses çiğ köfte Konya’da 92. şubesini açtı Oses çiğ köfte Konya’da 92. şubesini açtı


Karatay’da yoğun olarak kullanılan Sedirler Köprülü Kavşağı’nın açılışının trafiği rahatlatacağını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, kavşağın bölgeye ve şehre hayırlı olmasını diledi. Sürücü ve yayalar için büyük bir rahatlık sunacak olan kavşağın yanı sıra Konya’daki raylı sistemlerle ilgili bilgi de veren Altay, 5 yıl içerisinde konuyla ilgili yapılması planlanan projelerden bahsetti. Altay, Konyaray hattı birinci etap hakkında bilgi verirken, “İlk etapta Meram Gar'da başlayıp lojistik merkeze kadar ihalesi gerçekleştirilen 17 noktadan oluşan ve özellikle Meram'dan sanayi bölgesine giden vatandaşlarımızın yoğun bir şekilde kullanacağı Organize Sanayi Bölgemizin yeni sanayi alanlarımızın ulaşımı için yeni bir soluk oluşturacak.” dedi.

AVRUPA STANDARTLARINDA BİR RAYLI SİSTEM ŞEHRİ!

Alaaddin- Selçuk Üniversitesi kapsamında da yetersiz kalan tramvay ulaşımının yanı sıra bu bölgede 20 kilometre uzunluğunda bir metro yapımının planlandığını belirtti. Şehrin farklı birçok alanını kapsayacak olan metro ve tramvay çalışmalarıyla ilgili konuşan Altay, Büyükşehir Belediye tarafından yapımına devam edilen projelerin son durumu hakkında da bilgi verdi. Altay, “Adliye- Şehir Hastanesi- Yeni Sanayi Tramvay Hattını en kısa zamanda başlamayı planlıyoruz. 27.1 kilometre olacak olan tramvay hattının yanı sıra Barış Caddesi’nde de 16.9 kilometrelik bir tramvay hattı yapacağız. Tüm ulaşım çalışmalarıyla birlikte Konya 50 yıllık vizyonuna ulaşmış olacak. Bu çalışmalar tamamlandığında Türkiye’nin raylı sistemdeki en gelişmiş şehri Konya olacak. Yaptığımız işler, şehrimizin ihtiyacı! Konya’nın raylı sistem altyapısını Avrupa standartlarına getirerek raylı sistemle Konya’nın tüm merkezi alanlarına Konyalı vatandaşlarımızı ulaştırmayı hedefliyoruz. Bu çalışmalarımızın şimdiden şehrimize hayırlı olmasını diliyor; emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu. 
MUHAMMED ESAD ÇAĞLA- HACER CEYLAN

Editör: Muhammed Esad Çağla