banner5
banner68

‘Hoşgörümüzle övüyoruz’

Konya’dan Yalova’ya Kültür Sanat Turizm ve Eğitim Derneği Kurucu Başkanı ve Denetim Kurulu Başkanı Ahmet Buhari, “Konya’nın yüksek bir kültürel birikimi var ve havasını soluyup, suyunu içen herkes de bu duygu ve düşüncelere aşina oluyor” dedi

16 Nisan 2022 Cumartesi 12:58
‘Hoşgörümüzle övüyoruz’

Marmara’nın şirin şehirlerinden Yalova’da Konya’yı, Konya kültürünü yaşatıp temsil eden, sadece iki şehrin değil, civarında ve hatta yolu Marmara’dan geçen herkesle dost olmayı şiar edinmiş Konya’dan Yalova’ya Kültür Sanat Turizm ve Eğitim Derneği’nin hizmetlerini Kurucu Başkan Ahmet Buhari anlattı.

Derneğinizle ilgili konulara geçmeden önce sizi tanıyabilir miyiz?

Konya’nın Çumra İlçesi’nde 1955’te dünyaya gelmişim. Kara Harp Okulu ve İÜ Hukuk Fakültesi mezunuyum. Topçu subayı, öğretmen ve askeri hâkim olarak kamu görevi yaptıktan sonra 1994 yılında kendi isteğimle emekliye ayrıldım. 27 yıldır da İstanbul Barosu üyesi avukat olarak çalışıyorum. İstanbul’da 75’liler Kültür ve Dayanışma Derneği ve Yalova’da Konyalova Kültür Sanat Turizm ve Eğitim Derneği’nin de kurucu başkanıyım. İzninizle birkaç kişisel faaliyetimden de bahsetmek istiyorum. Üç yıl önce ‘Türk İllerinde Bir Güler Yüz Platformu’nun kurulmasına öncü oldum ve halen bu STK’nın Genel Koordinatörü olarak görev yapıyorum. Bu bağlamda 20 yazarın farklı coğrafyalara ait öykülerinden oluşan “Türk İllerinde Çocukluk Günleri” adlı eseri derledim. M. Emin Şarhan’ın “Özgeçmişlerimiz Çukurova’da Yeşeren Umutlar ve Türkistan Hasreti” adlı eserine de editörlük yaptım. Çini Dekor Sanatçısı olan eşim Meryem BUHARİ de ürettiği çinilerde şiirlerimi “Gönlümüzden Geçenler” adlı eserde topladı. Âşık Edebiyatı, Kırım Tatar Türkçesi ve Özbek Dili üzerinde araştırmalarıma devam ediyorum.

Kurucu Başkanı olduğunuz ve halen Denetim Kurulu Başkanlığını yaptığınız KONYALOVA derneğini özelinde ve STK’larla ilgili genel değerlendirmelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Şahsınızla ve Yenigün ailesi ile tanışmaktan onur duyduğumu ifade ederek başlamak istiyorum. Hani “siyasi partiler demokrasilerin temel taşları” derler ya, kanımca STK’lar da demokrasilerin üretici ve gözetmen kuşlarıdır. Tabii ki bu yönleriyle çok ciddi iki işleve sahipler… Yanı sıra da eğitim ve öğretimin yaşam boyu sürmesini sağlayacak kuruluşlardır… Her ne kadar ülkemiz gibi genç demokrasilerde bu işlevlerini yerine getirmeye hazır olduklarını söylemek pek güç ise de bu durum STK’ların önemini azaltmıyor. Kanaatimce bu hassas boşluk bir an önce, nitelikli yapılanmalarla hızla doldurulmalıdır. Yani bu ülkeye hizmet etmek isteyenlerin yönelmesi gereken alanların başında STK’lar geliyor. Hani bir yeriniz kanar da tüm canınızı oraya toplanmış hissedersiniz ya… Ben devlet parasız yatılı okullarında eğitim gördüm ve 50 yıllık çalışma hayatımın tamamı kamu hizmetinde geçti, geçiyor. Elbette topluma borçluyum. Bu borcumu mizacıma uygun ve giderilmesi öncelikli bir zafiyet alanı olan bu boşluğu doldurarak, bir nebze olsun, ödemeye çabalıyorum. Bunun için de ne zaman çevremde uygun bir potansiyel doğduysa değerlendirdim, elimi taşın altına koymaktan kaçınmadım. Bence bu alanda, bu uğurda olabildiğince çaba göstermeliyiz…

Konyalova adı ilginç bir birleşim olmuş. Buradan başlayarak derneğin kuruluş serüveni ve felsefesinden söz edebilir misiniz?

Efendim, “Konyalova” biri benim doğduğum, diğeri yerleştiğim iki il adından türettiğim bir sözcük. “Yalova Konyalılar Kültür Sanat Turizm ve Eğitim Derneği” adını verdiğimiz STK’nın kısa adıdır. Hatta ilk dönemde bu, İl Dernekler Müdürünün ısrarı üzerine “Konyalovader” idi. Sonra düzelttik, “Konyalova Derneği” kısaltmasını benimsedik. Derneğin adı da “Konya’dan Yalova’ya Kültür Sanat Turizm ve Eğitim Derneği” oldu. Başlangıçtan beri düşündüğüm ve yönetici arkadaşlarımca da özümsenen erek örnek bir STK oluşturmak idi. Her ne kadar yürüyüşümüz tipik bir hemşehri derneğinin yürüyüş güzergâhından başladıysa da en başından beri uzun ad içerisine aldığımız konularda ilerlemeyi ilke edindik. Herkesi sevgiyle kucaklayan, ayrışmalara mâni, verimli bir atmosfer oluşturmak istedik. Bu, aynı zamanda türlü ve ayrışık düzlemleri paylaşan kesimlerin bir arada mutlu mesut yaşayabileceğini, üretebileceği gibi bir harikuladeliği de kanıtlayacaktı. Hemşeri derneklerinin kuruluşunda üyeleri, genelde dayanışma bazında beklentiler bir araya getiriyor. Muhakkak ki Yalova’da da öyle oldu ama bunun evrilmesi yolundaki adımlarımızda gözlenecek ilk hızın Mevlâna Hüdavendigar felsefesinden geldiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Sözgelimi; anılan felsefi bakıştan esinlenerek ürettiğim ve her yere yazdığımız “Hoşgörümüzle Övünçlüyüz” sloganının tüm yürüyüşe iyi geldiğini söylemeliyim. Konya’nın yüksek bir kültürel birikimi var ve havasını soluyup, suyunu içen herkes de bu duygu ve düşüncelere aşina oluyor…

Kuruluş safhası hakkında neler söyleyeceksiniz? Güç oldu mu? Tabiri caizse katarın lokomotifini anlatır mısınız?

Çok zor olmadı. Hatta olağanüstü bir ilk hızdan söz edebiliriz. Doğal olarak mühim güçlükler de vardı, ama bunları kolayca aştığımızı söylemeliyim. Zira bir susamışlık vardı, biçim bulmaya elverişli bir potansiyel de mevcuttu. Ama şu var ki, hemen kimse kimseyi tanımıyordu. Sözgelimi beni gıyabımda başkan seçtiklerinde herhalde 5-6 kişiyi, o da uzak mesafeden tanımaktaydım. Düşünebiliyor musunuz? Bir derneğin başkanı olmayı kabul etmişsiniz ve yol arkadaşlarınızı o süreçte birkaç gün önce tanıdığınız kişilerden seçeceksiniz…

Yalova’ya o zamanlar yeni açılan Etliekmekçiye gelip giden Konyalılar örgütlenecekti. Mekân sahibi Fikret ve Mehmet AKDAĞ kardeşlerin söz konusu arzuyu oluşturmaktaki yapıcı tutumu güçlü bir kıvılcım oluşturdu. Birkaç toplantı sonrası hemen geçici yönetimi oluşturduk ve takriben çok önemlidir. Birkaç ay içinde derneği kurduk ve dillere destan bir müzikli, yemekli toplantı organize edebildik. Semazenli, Peşkirli, Mustafa Yıldızdoğan’lı, Kaşık Ekibiyle bir gece… Bu ve devamındaki başarılarda çekirdek kadroyu oluşturan E. Başkomiser Sefer Ersoy, Etliekmekçi Fikret Akdağ, Çevre Müh. Uğur Daban, Veteriner Saffet Yıldız, E.Sb. Musa Sütoğlu, Ziraat Müh. Kemal A.Kahraman, Öğr.Gr.Eyüp S.Yarmalı, Mak.Müh.İsmail Zengin, İş İnsanları Ali Sallan, Evren Çınar ve Ahmet Burga’nın önemli payları var. Tabii, beni her adımımda canla başla destekleyen ve derneğin Sanatsal Faaliyetlerle Görevli Başkan Yardımcılığı görevini olağanüstü bir özveri ve başarıyla yürüten eşim Meryem BUHARİ’yi hiç ihmal edemeyeceğim.

Dernek ne zaman kuruldu? İhtiyaçlarını, gereken desteği nereden sağladınız?

23 Şubat 2015 ‘te kuruldu Konyalova Derneği ve sözünü ettiğim büyük etkinliğini de 10 Nisan’da gerçekleştirdi. Rizom Oteli bu işe tüm olanaklarıyla tahsis eden iş insanı, bir ağabey vakarındaki incelik ve özverisini hiç kaybetmeyen, önceki Alanya Belediye Başkanı Hasan UYSAL’ın özverili tutumunu İlk sırada dile getirmek durumundayım. Akşehir Belediyesi de bu etkinliğe oyun ekibini gönderdi. Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali M. SİLPAGAR başta olmak üzere, üyelerimiz de heyecanla destek oldular.

Fakat şunu da savsanamaz bir vefa duygusuyla dile getirmeliyim ki; Konya Büyükşehir Belediyesinin kuruluş aşamasından bugüne değin kesintisizce süren ilgi ve desteği motivasyonumuzun temel dayanağıdır. Etkinliklerimizin icrasındaki, lokalimizin tefrişindeki güçlükleri sayelerinde kolayca aştık. Biz de bağlantımızı hiç koparmadık. Minnettarız, müteşekkiriz.

Ne gibi etkinlikler gerçekleştirdiniz?

Kuruluşumuzu müteakip, ilerleyen zamanda hemen her hafta bir etkinliğimiz oluyordu. Ayın dört Cuma’sı dört başkan yardımcısının düzenlediği etkinliklere tahsis olunmuştu. Genelde Yalova Üniversitesi’nden temin ettiğimiz öğretim üyelerinin, bazen de sanatçıların konferans ve konserleri söz konusu idi. Bu etkinlikleri arabaşı, etliekmek, yöresel yemekler gibi ikramlarla bezemekte idik. Çini işlemeciliği, Çınarcık işi, ney, bağlama, bilgisayar, satranç ve İngilizce kursları düzenledik; Şeb-i Arus etkinlikleri gerçekleştirdik, yetimlere, gazilere, huzurevi sakinlerine iftar yemekleri verdik, Balkan ve Konya’ya gezileri tertip ettik; Konyalı ihtiyaç sahibi öğrencilere burs, ailelere sosyal yardımlarda bulunduk. Lokalimizi bu etkinliklere uygun, projeksiyon, bilgisayar, TV, yazı tahtası, müzik aletleri, kitaplar ve diğer materyallerle donattık. Üniversite öğrencilerinin etüd, kulüp ve etkinliklerine tahsis ettik. Marmara Bölgesinde kurulu Konyalı dernekleri davet ederek panel ve toplantılar yaptık, deneyim ve düşüncelerimizi paylaştık, birlikte projeler oluşturmaya çabaladık. Batı Trakya, Bal-göç, Kırım ve Arnavut derneklerinin oluşturduğu Yalova Kültürel Gelişim Platformu’na katıldık. Yalova’daki Delmece Yayla Şenlikleri ve Bursa BİLDEF etkinlikleri iştiraklerimiz arasındadır.

DEVAM EDECEK

MUSTAFA GÜDEN

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner64

banner50