banner5

‘Filistin için kanımın son damlasına kadar mücadelemi vereceğim’

Filistinli Ahmed Alnahhal, “Filistin gibi topraklar yegane bir ülke olması gerekirken bu duruma düşmesi benim içimi parçalıyor adeta bu yüzden içimdeki iman heyecan ile motivasyon azim ve gayret beni hedefime ulaştıracak araçlar olduğunu biliyorum. Kanımın son damlasına kadar savaşıp Filistin’in dünyanın egemen bir ülkesi olarak tanınca ya kadar mücadelemi vereceğim” dedi

21 Nisan 2022 Perşembe 10:43
‘Filistin için kanımın son damlasına kadar mücadelemi vereceğim’

Müslümanlar için Filistin ayrı bir öneme sahiptir. Filistin peygamberler toprağıdır. Müslümanların ilk kıblesi olan Mescidi Aksa buradadır. Bu yüzdendir ki bugün yaşadığımız Filistin meselesi sadece bölge insanının değil tüm Müslümanların meselesi olmuştur. Dolayısıyla bugün her anlamda sürdürülen Filistin davasını sadece bir toprak meselesi olarak görmemek gerekir, Filistin aynı zamanda bir inanç davasıdır. Filistin’den Türkiye okumak için gelen Ahmed Alnahhal, kanının son damlasına kadar Filistin için mücadele vereceğini belirtti.

Öncelikle sizleri tanıyabilirmiyiz

Benim adım Ahmed Alnahhal. Filistinliyim, Gazze şehrinden geliyorum.Uluslararası Mevlana Anadolu İmam Hatip lisesinde 11 sınıf öğrencisiyim.

Konya’yı eğitim için tercih etmenizdeki sebep nedir? Konya ile ilgili görüşleriniz nelerdir?

Öncellikle şu makaleyi okuyan tüm kardeşlerime en içten sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Konya gelme konusunda hassaten dayıma şükranlarımı sunuyorum, çünkü o olmasaydı ben ne Türkiye’de ne Konya’da olmak gibi bir hayalım olurdu. Dayım benim okul notlarımı gördükten sonra dedi ki bu çocuk daha büyük bir yerlerde okumalı oysa kendisi uzun süredir bursları araştırıyordu Türkiye Diyanet Vakfına başvururken özellikle Konya’yı tercih etti. Nitekim Konya’yı tercih etmenin altında yatan etken şöyledir; Konya halkının yardımsever dindar dolaysıyla Müslümanlar arasında ayrımcılık yapmaksızın huzur ve gülistanlık içerisinde yaşamını devam ettiren bir halktır. Konya’ya geldikten sonra vatan hasretini çekeceğimi düşünürken çok ama çok kıymeti ve birbirinden değerli hocalarımdan gördüğüm muhabbeti ve samimiyeti adeta bana vatan hasretini unutturdular adeta bana yeni bir aile sundular kendilerine buradan sevgilerimi ve selamlarımı iletiyorum.

Konya’da eğitimini tamamladıktan sonra ne gibi hedefleriniz var?

Hedeften bahsedeceksem inanın bu sayfalar sığmaz, ben ülkemdeki zulmü kötülüğü benimle aynı kanı taşıyan kardeşlerimin kimi şehit olduğunu kimi yaralandığını kimi ise göç etmek zorunda kaldığını görünce içimde bir şeyler birikti. Benim hedeflerim Filistin’imi bağımsızlığa kavuşturacak kişi olmaktır. Filistin gibi topraklar yegane bir ülke olması gerekirken bu duruma düşmesi benim içimi parçalıyor adeta bu yüzden içimdeki iman heyecan ile motivasyon azim ve gayret beni hedefime ulaştıracak araçlar olduğunu biliyorum yolum bellidir, hedefim bellidir, yurdum bellidir, kardeşim bellidir düşmanım da bellidir. Kanımın son damlasına kadar savaşıp Filistin’in dünyanın egemen bir ülkesi olarak tanınca ya kadar mücadelemi vereceğim. Niyetim sahihtir akıbetim de inşallah sahih olacaktır. Elbette bunu tek başıma gerçekleştirmem mümkün değil, fakat Uluslararası imam hatiplerin yetiştirdiği bu nesillerle birlikte hedefimizin arkadaşında kalmayacağımız da aşikardır çünkü biz bölüşürsek tok oluruz bölünürsek yok oluruz.

Ülkenizin kültürü ve yaşantısı ile ilgili bilgi verirmisiniz?

Günlük yaşantımıza gelecek olursak Filistin halkı o küçük bölgelerinde o mazlum topraklarında muazzam bir gönül ferahı yaşıyorlar onlar arasında samimiyet her daim olduğu gibi ramazanda daha da artar. Kimi iftardan sonra ziyaret eder akrabalarını kimi hava almaya çıkar kimi teravihe hazırlanır kimi ise teravihten sonra hazırlanacak tatlılar yemekler çaylarla uğraşır... bütün bu gönülleri bağlayan İslam’dır elbet, teravihte ruhların buluşması gerçekleşirken teravihten sonra gönüllerin buluşması gerçekleşiyor. Amcalar dayılara gider dayılar halalara gider halalar teyzelere gider derken çocukların sesleri havayı bir başka yapar. Bunum en güzel örneği de iftar sofrasıdır büyükler gençler ve çocuklar aynı sofrada sadece yemek değil fevkalade bir neşe paylaşıyorlardır. Ramazan ayında bölge sıcak olduğundan günümüz teravihten sonra başlıyor soframızdan aldığımız maddi ve manevi enerji ile dışarı çıkar yaşıtlarımızla dolaşmak çarşıya gidip yeni insanlarla tanışmak harikulade bir mutluluk yaratır içimizde özellikle bizim dünyanım en güzel içeceğini diye kabul ettiğimiz BERAD içeceğinin bir başka lezzeti vardır.

Türkiye ile görüşleriniz nelerdir?

Türkiye Osmanlının bir meyvesidir. İslam’ın değerlerini ve İslam ülkelerini savunan ayakta tutan bir İslam ülkesidir. Yardımlarının her dağıtıldığından mı bahsetsem Müslümanların yanında duruşundan mı bahsetsem, bizim yetişmemiz için sunduğu imkanlardan mı bahsetsem geçekten bilemedim. Benim en çok ilgimi çeken yardımseverliğidir Türkiye’nin yardımseverliği dünyaya paylaşılırsa bence tüm dünyayı hatta ve hatta evreni kapsar. Allah’ın bahşettiği nimetlerden ona verildiği gibi veren kimse iyiliklerin anahtarları ona verildiğini söylemeye gerek var mıdır? Allah her daim ayakta tutsun ve sapasağlam şekilde yardımlarını hangi halükarda olursa olsun devam ettirmeyi eylesin vesselam

Ülkenizde Ramazan’da neler yapılıyor? Ne tür hazırlıklar yapılıyor?

Filistin mutfağı, Filistin bölgesindeki (Filistin toprakları, İsrail, çevre ülkelerdeki mülteci kampları ve Filistin diasporası dahil olmak üzere) Araplara özgün olan ya da Araplar tarafından sıkça yenilen yemeklerden oluşur. Filistin mutfağı, özellikle Arap Emevi fethiyle başlayan, sonra Farslar'dan etkilenmiş olan Abbasiler ve onun ardından Osmanlı Türklerin varışıyla gelen Türk mutfağının bıraktığı derin etkileriyle biten İslam döneminde Filistin'e yerleşen uygarlıkların kültürlerinin yayılmasıdır. Lübnan, Suriye ve Ürdün mutfakları dahil olmak üzere diğer Levant mutfaklarına benzer. Filistinliler günde birçok kez yerler; öğle yemeği günün en büyük yemeğidir. Yemek pişirme metotları bölgeye göre değişir ve her pişirme metodu türü ile kullanılan malzemeler, geleneklere ve söz konusu bölgenin iklimi ve konumuna dayanır. Celile'de pirinç ve kibbe (içli köfte) varyasyonları yaygındır. Batı Şeria'da en çok tabun ekmeği, pirinç ve et içeren daha ağır yemekler yenilir. Gazzeliler sıkça balık, diğer su ürünleri ve mercimek yerler. Ayrıca Gazze'de pul biberleri sıkça tüketilir. Yemekler genellikle evde yenilir fakat dışarıda yemek, özellikle salatalar, ekmekle yenilen ezmeler ve şişlenmiş etler gibi hafif yemeklerin hazırlandığı partilerde yaygın olmuştur. Bölge hem düzenli olarak yapılan tatlılar hem de genelde sadece bayramlarda hazırlanan tatlılara da ev sahipliği yapar. Filistin tatlıların çoğu, tatlandırılmış peynirler, hurmalar ya da badem, ceviz ve antep fıstığı gibi çeşitli fıstıklarla doldurulmuş hamur işleridir. İçecekler de bayramlara dayanabilir, örneğin Ramazan boyunca iftarda keçiboynuzu, demirhindi ve kayısı suları tüketilir. Kahve gün boyunca tüketilir

MUHAMMED ESAD ÇAĞLA

YARIN: Murad Aghayev

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner64

banner50