banner5
banner68

Eğitimle geleceğe hazırlıyorlar

1960 tarihinden bugüne kadar binlerce hafız yetiştiren Uluırmak Nuraniye Kur’an Kursu Yatılı ve Gündüzlü olarak Kur’an-ı Kerim Eğitimi hizmetine büyük bir aşkla devam ediyor. Kurs Türkiye’nin tüm şehirlerinden on binlerce çocuğa Kur’an-ı Kerim ve dini bilgiler eğitimi verilmesini sağlıyor

16 Nisan 2022 Cumartesi 12:53
Eğitimle geleceğe hazırlıyorlar

1960 tarihinden bugüne kadar binlerce hafız yetiştiren Uluırmak Nuraniye Kur’an Kursu Yatılı ve Gündüzlü olarak Kur’an-ı Kerim Eğitimi hizmetine büyük bir aşkla devam ediyor. Kurs da hem eğitim öğretim dönemlerinde hem de yaz Kur’an kursları dönemlerinde Türkiye’nin tüm şehirlerinden onbinlerce çocuğa Kur’an-ı Kerim ve dini bilgiler eğitimi verilmesi sağlanmış, bu öğrencilerden binlercesi hafızlığını kursta eğitimlerini tamamlayıp mezun oldular. Uluırmak Nuraniye Kur’an Kursu Müdürü Mahmut Sami Ünlü kursları ve eğitimleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Öncelikle sizleri tanıyabilir miyiz?

1984 tarihinde Konya’da doğdum. Aslen Konya’nın Hadim İlçesi Bağbaşı Mahallesine kayıtlıyım. İlk ve Ortaöğretimimi Konya merkez de tamamladım. Hafızlığımı Havzan Nuraniye Kur’an Kursu’nda Merhum İsmail Ketenci Hocada ikmal ettim. 2008 yılında Diyanet İşleri Başkanlığında müezzin olarak atandım. 2009 yılında İşletme Fakültesinden mezun oldum. 2016 yılında Kur’an kursu öğreticiliği sınavını kazandım. 2017 yılından beri Uluırmak Nuraniye Kur’an Kursu’nda hafız hocası olarak görev yapmaktayım. Evli ve 3 çocuk babasıyım.

Kursunuz hakkında bilgi verir misiniz?

1960 tarihinden bugüne kadar binlerce hafız yetiştiren Uluırmak Nuraniye Kur’an Kursumuz Yatılı ve Gündüzlü olarak Kur’an-ı Kerim Eğitimi hizmetine büyük bir aşkla devam etmektedir. Kursumuzda hem eğitim öğretim dönemlerinde hem de yaz Kur’an kursları dönemlerinde Ülkemizin tüm şehirlerinden onbinlerce çocuğumuza Kur’an-ı Kerim ve dini bilgiler eğitimi verilmiş, bu öğrencilerimizden binlercesi hafızlığını kursumuzda tamamlamış ve mezun olmuşlardır. Eğitim öğretim dönemlerinde 114’ü yatılı olmak üzere yaklaşık 300 öğrencimiz alanında uzman hocalarımızdan ders almakta olup her yıl yaklaşık 100 öğrencimiz hafızlık sınıflarında eğitim görerek hafızlık tespit sınavlarına hazırlanmaktadır.

Öğrencilerimiz, Uluırmak Nuraniye Kur’an Kursumuzun Yönetimi ve Hocaları tarafından düzenlenen veya organize edilen konferans, seminer, yarışma, gezi, sosyal faaliyet v.b. etkinliklere katılarak sosyal hayatla iç içe bir eğitimle geleceğe hazırlanmaktadır. Ayrıca hayırsever vatandaşlarımızın yardımlarıyla kursumuzda ihtiyaç sahibi, yetim ve geliri olmayan öğrencilerimize maddi ve manevi birçok yardımlarda bulunulmaktadır. Kursumuza maddi ve manevi yardımla bulunan, emeği geçen tüm hayırseverlerin geçmişleri için hatimler okunmakta, dualar edilmektedir.

Kursunuzda kaç öğrenci şu ana kadar eğitim aldı? Devam eden öğrenci sayınız nedir?

Konya’nın en köklü Kur’an Kurslarının başında gelen Uluırmak Nuraniye Kur’an Kursumuzda 1960 yılından bugüne kadar 10 binlerce öğrenci eğitim gördü ve binlercesi hafızlığını tamamlayarak mezun oldu. Şuan için ise 110’u hafızlık sınıflarında 190’unu da hazırlık sınıflarında olmak üzere yaklaşık 300 öğrencimiz ile eğitimlerimiz devam etmektedir.

Bünyenizde hafızlık eğitimi alan öğrencilere eğitimleri ne şekilde sunuyorsunuz?

Öğrencilerimize klasik usul dediğimiz yöntemle hafızlık eğitimleri verilmektedir. Ayrıca eğitim döneminde öğrencilerimiz camilere görevlendirilerek Cuma ve teravih namazları kıldırıp mukabele okumaktadır. Cenaze ve düğün merasimlerinde de görev alan öğrencilerimiz hem staj yapıp hem de dini hizmetlere katkıda bulunmaktadır.

Kursunuzda eğitim alan öğrencilerinize yönelik gerçekleştirdiğiniz sosyal ve kültürel faaliyetler nelerdir?

Öğrencilerimiz eğitim öğretim dönemi içerisinde birçok alanda konferans, seminer, yarışma, gezi, spor müsabakaları, sosyal faaliyet v.b. etkinliklere katılarak hem zihinsel hem de bedensel olarak kendilerini geliştirme fırsatı bulmaktadırlar.

Kursunuzun başarıları hakkında bilgi verir misiniz?

Kursumuzda eğitim gören veya hafızlığını tamamlayarak mezun olan birçok öğrencimiz Diyanet İşleri Başkanlığı başta olmak üzere Ülkemizde çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarda görev yapmaktadır. Ayrıca geçtiğimiz yıllarda Ülkemizde ve Yurtdışında düzenlenen hem hafızlık hem Kur’an-ı Kerimi’i Yüzünden Güzel Okuma, hem de Ezan yarışmalarında başarı göstererek dereceye girmişlerdir. Öğrencilerimizin bir kısmı da Üniversitelerin farklı alanlarından mezun olup çeşitli mesleklerde başarılı olmuşlar veya özel sektör dediğimiz alanlarda Ülkemize büyük hizmetler sunmuş ve sunmaya da devam etmektedir.

Hafızlığın önemi hakkında neler söylersiniz?

Mümin, ibadet aşkıyla Kur’an’ı ezberler, hafızasına yerleştirir. Bundan büyük bir heyecan ve zevk duyar. Kur’an’ı ezberlemek, bireyin Kur’an’ı öğrenme, anlama, kavrama, yorumlama ve ona göre hayatını düzenleme işinde kullanacağı en önemli araçtır. Hafızlık, Kur’an’ın mesajını öğrenme çabası içindeki müminin, onu bir bütün olarak görmesine önemli katkı sağlayabilir. Tabiî ki, sürekli kullanılarak, tekrar edilerek kuvvetli halde bulundurulan hafızlık, böyle bir rol oynayabilir.

Türkiye’deki hafızlık çalışmalarını nasıl görüyorsunuz? Konya bu konuda başarılı mı?

Hafızlık eğitiminin, Kur’an’a olan yakınlık ve hâkimiyetin artması, usulüne uygun bir şekilde okunması, ezberlenmesi, anlaşılması ve nihayetinde hayata uygulanması için alınması gerektiği unutulmamalıdır. Ülkemizde de bu amaç uğruna yakın zamanda çok güzel uygulamalar ve çalışmalar yapılmıştır. Kur’an kurslarımızda ve okullarımızda 4 yaşından itibaren Kur’an eğitimi verilebilmesi, ortaokul ve lise eğitimlerini aksatmadan hafızlığın da tamamlanabilme imkânının sunulması, İlahiyat Fakültelerinde hafız öğrenciler için ayrı kontenjan ve sınıfların oluşturulması ve hafızlık alanında Ülkemizin dört bir yanında çeşitli projelerin hayata geçirilmesi bu güzelliklere örnekler teşkil etmektedir. İlimiz de hafızlık ve Kur’an-ı Kerim eğitiminde Ülkemize öncülük eden şehirlerin başında gelmektedir. Ülke genelinde mezun öğrenci sayılarına bakıldığında ve alanımızda düzenlenen yarışmalarda gösterilen başarılar değerlendirildiğinde Konya’nın başarısı takdire şayandır. İnşallah hem Ülkemizde hem de ilimizde hafızlık eğitimi bir önceki dönemden daha büyük bir aşkla ve heyecanla uygulanmaya devam edecek ve bu şanlı bayrak nesilden nesile aktarılmaya devam edecektir.

PAZARTESİ GÜNÜ: CELALİYE KIZ KURAN KURSU

MUHAMMED ESAD ÇAĞLA


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner64

banner50