banner5
banner68

Büyükşehir’in tecrübesi tüm dünyaya aktarılıyor

Yurt dışında birçok şehir ile kardeşlik protokolü imzalayan Konya Büyükşehir Belediyesi, dünyaya açılmaya devam ediyor. Bu vesileyle Büyükşehir Belediyesi, tecrübelerini tüm dünyaya aktarıyor

29 Nisan 2022 Cuma 11:16
Büyükşehir’in tecrübesi  tüm dünyaya aktarılıyor

Belediye tecrübelerini diğer şehirler ile paylaşmaya devam eden ve bu doğrultuda iş birliğini geliştiren Konya, Türkmenistan Merv, Özbekistan Urgenç, Cezayir Setif, Azerbaycan Neftçala, Bosna Hersek Konjic, Sudan Gadaref, Çin Henan, Pakistan Multan, Japonya Kyoto, Fas Fez gibi yerlerle kardeş şehir olmuştu. Yenigün Gazetesi olarak Konya Büyükşehir’in kardeş şehir ilan ettiği yerleri tarihi ve kültürel açıdan tanıtmaya devam ediyoruz.

‘MERV TÜRKMENİSTAN’

Merv Türkmenistan sınırları içinde tarihi İpek yolu güzergâhı üzerinde kurulmuş, Karakum Çölü’nde bir vaha şehridir. Taş Devri’nden beri çeşitli yerleşimlere ev sahipliği yapan ve uzun bir süre “Horasan’nın Kabesi” ve “Horasan’daki tüm şehirlerin anası” olarak tarif edilecek ölçüde siyasi, iktisadi ve ilmi bir merkez olan tarihi Merv şehri, 135 bin nüfuslu önemli bir sanayi merkezi olan Mary şehrine yaklaşık 30 km. mesafededir.Tarihi şehrin yanındaki modern şehir Mary 1884 tarihinde Rusya'nın askeri ve idari merkezi olarak kurulmuş; Sovyetler Birliği zamanında pamuk üretim merkezi haline gelmiştir. 1968 yılında şehrin 20 km batısında büyük bir doğalgaz rezervi ortaya çıkarıldı. Tarihi Merv şehri ise 1987’de Türkmenistan tarafından arkeolojik park haline getirilmiş ve 1999’da UNESCO Dünya Mirası listesine girmiştir.

‘ÜRGENÇ ÖZBEKİSTAN’

Ürgenç Özbekistan’da bulunan tarihi bir şehirdir. Harezm ilinin yönetim merkezi olan şehrin 2001 yılı resmi nüfusu 140 bin civarı olduğu tahmin edilmektedir. Şehir, Amu Derya Nehri ve Şavat kanalı kıyısında kuruludur. Kızıl Kum Çölü boyunca Buhara'nın 450 km. batısında yer almaktadır. Binlerce yıla yayılan bir kültür başkenti olan Ürgenç'in mimarisi hakkında hakkında birçok araştırma yapılmıştır. 1220 yılındaki Moğol istilası nedeniyle büyük bir yıkıma uğrayan Ürgenç'in eserlerinin çoğu günümüze kalmamıştır. Kalan önemli eserleri arasında türbeler, minareler bulunmaktadır. 1200 yılında ölen Harezmşah Muhammed Tekiş, Fahrettin Razi, şeyh Necmettin Kübra ve Töre Beg gibi önemli isimlerin türbeleri bunlar arasındadır. Moğol istilası sonrası restorasyon döneminde inşa edilen Ürgenç minaresi de Kutluğ Timur tarafından yaptırılmıştır. Yaklaşık olarak 65 metre yüksekliğinde olan minarenin günümüze 60.5 metresi kalmıştır. Yukarı kısımlarda Ayetel Kürsi yazmaktadır. Bu minarenin şerefe bölümünün neredeyse tamamına yakınının ahşap olduğu anlaşılmıştır.

‘NEFTÇALA AZERBAYCAN’

Neftçala ayrıca Rayon adıyla da bilinmektedir. 1940 yılında kurulmuştur. 1959'da kaldırılarak Salyan Rayonuyla birleştirilmiş, 1973 yılında yeniden bağımsız rayon olmuştur. Neftçala şehri, Hıllı, Hasanabad  Banke kasabaları, Yukarı Karamanlı, Yenikent. 1 şehir, 3 şehir tipli kasaba, 53 köy vardır. Neftçala'da 12 kreş, 44 okulu, 53 kütüphane, 36 medeniyet evi vardır. Piretavan Türbesi insanların sık sık ziyaret ettiği kutsal mekandır. Hastalara şifa verdiğine inanılır. Ayrıca rayonda orta asırlara ait olan harabe şehir de vardır. Şehir Dirov Dağ’ın eteğinde, eski kervan yolunun üzerindedir. Yarı kurak şeklinde bir iklim vardır.

‘BOSNA HERSEK KONJİC’

Konjic Bosna-Hersek Federasyonu’na bağlı Hersek-Neretva Kantonu'nda bulunan bir kasaba ve belediyedir. Belediye, başkent Saraybosn’nın 50 km güneybatısında Neretva Nehri'nin kıyısında yer almaktadır. Yüzölçümü 1.169 km² olan belediyenin nüfusu 2013 yılı itibarıyla 26.381’dir. Konjic, yaklaşık 4000 yıllık tarihi ile Bosna'daki en eski kalıcı yerleşim yerlerinden biridir. Konya Büyükşehir Belediyesi ile Bosna Hersek belediyeleri arasında iş birliği devam etmektedir.

‘EL GADARİF SUDAN’

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin kardeş şehir ilan ettiği yerlerden birisi Sudan’ın El Gadarif kentidir. El Gadarif Sudan’ın en önemli şehirleri arasında yer almaktadır. Başkent Hartum’dan 410 km uzaklıkta olup Hartum ile Etiyopya sınırındaki Gallabat arasındaki yolda bulunmaktadır.  Etrafı üç taraftan dağlarla çevrilidir. Şehirde bir tren istasyonu bulunur. Şehri "Teawa" olarak adlandıran İskoç kâşif James Bruce 1772'de buradan geçmiştir. İnsanlar geçimini genellikle hayvancılıkla ve esnaflıkla sağlamaktadırlar. Halkın  büyük bir bölümü ihtiyaç sahibidir.

‘HENAN ÇİN’

Henan Çin’in Orta Çin bölgesinin doğusunda bulunan bir eyalettir. Henan ile Konya’da kardeş şehir ilan edilmiştir. He ile Nan karakterlerinden oluşan eyalet ismi ‘Irmağın Güneyi’ anlamına gelir. Bu Sarı Irmak'ın konumu ile ilgilidir, ancak eyaletin dörtte biri Sarı Irmak’ın kuzeyinde bulunur. Henan'de tarihi olarak çeşitli Çin İmparatorluklarının başkentleri olarak işlev göstermiş Luoyang ve Kaifeng kentleri bulunmaktadır. Henan'ın 94,02 milyon kişilik nüfusu var ve 2010'daki nüfus sayımına kadar Çin'in en yüksek nüfusuna sahip eyalet idi. Ancak günümüzde Guangdong ile Şantung eyaletlerinden sonra üçüncü sırada yer almaktadır.

‘MULTAN PAKİSTAN’

Multan, Pakistan'ın Pencap bölgesinde bulunan bir şehirdir. Eyaletin güneybatısında yer alır. 3,8 milyon'dan fazla nüfusu, şehri Pakistan'ın altıncı büyük şehri yapar. Multan, pirler ve türbeler şehri olarak bilinir. Şehirde birçok pazar yeri, cami, türbe ve lahit bulunur. Multan'da ayrıca ulaşım da çok gelişmiştir. Konya Büyükşehir ile Multan arasında belediyecilik noktasında iş birliği devam etmektedir.

SAMET AKTAŞ 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner64

banner50