banner5
banner68

‘Üreticilerimize desteğimiz sürecek’

Milletvekili Etyemez ‘ Hükümetimiz bitkisel üretimde 2002 ile 2021 yılları arasında 919 milyon 810 bin lira, hayvancılıkta ise 462 milyon 540 bin lira; yani toplamda 1 milyar 680 milyon TL destek verdi’

15 Mayıs 2022 Pazar 14:47
‘Üreticilerimize desteğimiz sürecek’

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Konya Milletvekili Halil Etyemez, AK Parti Karatay İlçe Başkanı Mehmet Genç ve Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, tarım toplantıları çerçevesinde Karatay muhtarlarıyla bir araya geldi. Toplantıya, ilçenin tarım, hayvancılık ile sulamayla ilgili kurum, kuruluş, birlik ve odaların yöneticileri ile Karatay’da görev yapan muhtarlar katıldı. Halil Etyemez, toplantıda Karatay’a yapılan tarım yatırımları ve 2002’den bugüne kadar Karataylı çiftçilere verilen tarımsal destekler hakkında muhtarlara bilgi verdi. Karatay’ın hem yüzölçümü hem çiftçi ile hayvan ve tarımsal alanlar bakımından Konya’nın en önemli ilçelerinden birisi olduğuna vurgu yapan Milletvekili Halil Etyemez; “Bizler sık sık gerek STK ve kamu kurum ile kuruluşlarla gerek üreticimiz ve vatandaşlarımızla bir araya geliyoruz. Bugün de muhtarlarımızla birlikteyiz, gündemimiz tarım ve hayvancılık. İnşallah burada talep ve önerileri dinleyerek notlarımız alacağız. Notlarımızı raporlayarak ilgili bakanlık ve kurumlara ileteceğiz ve konuların takibini, çözümünü sağlayacağız. Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı Karataylı çiftçi sayısı 5 bin 785, büyükbaş işletme sayısı 3 bin 900, küçükbaş işletme sayısı 700, büyükbaş hayvan sayısı 81 bin 197, küçükbaş hayvan sayısı 248 bin 317’dir. Hükümetimiz bitkisel üretimde 2002 ile 2021 yılları arasında 919 milyon 810 bin lira, hayvancılıkta ise 462 milyon 540 bin lira; yani toplamda 1 milyar 680 milyon TL destek verdi. DSİ yatırımları konusunda da Karatay önemli ilerlemeler kaydetti. Bu kapsamda 2003 – 2022 yılları arasında Karatay’a 188 milyon TL yatırım yapıldı ve 3 tesis hizmete alındı. Arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri kapsamında ise 3 proje tamamlanarak 734.790 dekar alan tescili yapıldı” dedi.  AK Parti Karatay İlçe Başkanı Mehmet Genç de yaptığı konuşmada Karatay’ın tarım ve hayvancılık alanında Konya’nın önemli ilçelerinden birisi olduğunu söyledi. Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca ise Karatay’ı Konya’nın güzide bir tarım ilçesi olarak nitelendirerek; “Bu bağlamda tarım ve hayvancılıkla ilgili böylesine önemli bir toplantının ilçemizde yapılması bizler için de oldukça önemli. Karatay Belediyesi olarak da bizim de bu konuda önemli bir gayretimiz var. Önümüzdeki dönemlerde bu adımları da bir bir atacağız ve inşallah üreticimiz bu konuda belli oranda bir rahatlama sağlamış olacaktır. Dolayısıyla bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bizler de Karatay Belediyesi olarak çiftçimizin ve üreticimizin yanında olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. 


MERAMA DESTEK
Konya Milletvekili Halil Etyemez tarım toplantıları çerçevesinde Meram muhtarlarıyla bir araya geldi. Başta tarım ve sulama alanları olmak üzere mahallelerin ihtiyaçlarının ve çiftçilerin taleplerinin de konuşulduğu toplantıya Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, Ak Parti Meram İlçe Başkanı Mustafa Dolular, AK Parti Konya İl Başkan Yardımcıları Lokman Özturhan ve Kazım Küçükçöğen, İl Yönetim Kurulu Üyeleri Salih Koyuncu Mustafa Hançerli, Mehmet Küçükbayrak ve Talip Özüdoğru ve Meram muhtarları katıldı. Meram Belediyesi Fahrünnisa Hatun Kültür Merkezi’nde gerçekleşen toplantıda Konya ve Meram’a yapılan tarım yatırımları ve çiftçilere verilen tarım destekleri noktasında bilgilendirmelerde bulunan Konya Milletvekili Halil Etyemez, “Meram ilçemizde ÇKS'ye kayıtlı 2 bin 500 çiftçimiz bulunuyor. Meramlı çiftçilerimize 2002-2021 yıllarında 109 milyon 73 bin TL bitkisel üretim, 242 milyon 352 bin TL hayvancılık desteği ödemesi yaptık. Çiftçilerimize ödediğimiz tarımsal yatırım ve desteklerin toplamı 450 milyon 828 bin TL'yi buldu. DSİ tarafından ise ilçemize 255 milyon TL yatırım yapılarak 18 tesis hizmete alındı” diye konuştu. Toplantıda ayrıca muhtarların ve çiftçilerin talep ve beklentilerini de dinleyen Milletvekili Halil Etyemez, “Bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da el birliği ile hemşehrilerimizin sorunlarına çözüm üretmeye, talep ve beklentilerini karşılamaya devam edeceğiz” dedi. Meram nüfusunun ciddi bir bölümünün tarımla uğraştığını hatırlatan Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş ise, bu nedenle tarım yatırımları ve çiftçi desteklerinin kendileri için çok değerli olduğuna vurgu yaparak "Bu destekler ve çalışmaların, çiftçilerimizin kazançları ve bereketlerinin artması, mutlu oldukları yurtlarında kalmaları ve güzel ve huzurlu bir hayata kapı aramaları için önemli olduğunun bilincindeyiz. Devlet ve bakanlık desteklerinin yanında, Meram tarımına destek, göreve başladığımız andan itibaren bizim de en önemli hizmet başlıklarımızdan biri oldu. Sebze Fidesi Üretim Tesisinden dağıttığımız Üzüm Sıkma Makineleri, Patates Dikim Makineleri, ekipman destekleri hep bu anlayışımızın birer meyvesidir” diye konuştu. Türkiye’de tarıma ve hayvancılığa en büyük desteklerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde AK Parti hükümetleri dönemlerinde verildiğinin altını çizen AK Parti Meram İlçe Başkanı Mustafa Dolular da yaptığı konuşmada; “Verilen bu destekler sayesinde her alanda çok önemli üretim artışları da yine bizim hükümetlerimiz dönemlerinde yaşanmıştır. Tarımsal hasılanın 337 milyar liraya ulaşmasında verilen bu desteklerin önemli payı vardır. Türkiye, sebze ve meyve üretiminde Avrupa'da birinci sıradadır.  Son 20 yılda oluşturduğumuz güçlü altyapı sayesinde gıda tedarikinde sorun yaşamayan, kendine yeterlilik oranı yüzde 140 olan bir ülke konumuna geldik. Topraklarımızın verimini artırmak için hükümetlerimiz döneminde yaklaşık 300 milyar liralık su yatırımı yapılarak 9 bin 989 tesisi hizmete aldık” şeklinde görüş belirtti. 

HABER MERKEZİ

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner64

banner50