banner5

‘Konya’da ciddi potansiyel var’

Kültür ve Turizm Bakanı Nuri Ersoy, "Büyükşehir Belediye Başkanımız Uğur İbrahim Altay ile turizm konusunda da Konya'yı hak ettiği yere getirmek için bir master plan üzerinde birkaç yıldır çalışıyoruz. İnşallah burada da çok kısa bir sürede Konya, çok ciddi potansiyeli olan turizmden de iyi bir pay almaya başlayacak’’ dedi

28 Eylül 2022 Çarşamba 15:01
‘Konya’da ciddi potansiyel var’

AK Parti Konya İl Başkanlığı tarafından Selçuklu Kongre Merkezi’nde Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımı ile 2023'e Doğru Şehir Buluşmaları" programı düzenlendi. Düzenlenen programa AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta, AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, AK Parti Konya Milletvekilleri, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş ile  teşkilat mensupları ile basın mensupları katıldı.

‘İLK GÜNKÜ HEYECANLA YOLA DEVAM EDİYORUZ’

AK Parti kadroları olarak İlk günkü heyecanla yola devam ettiklerine dikkat çeken  AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı,” 20 yıllık iktidar döneminin gerek demokratikleşme gerekse kalkınma hamlelerinde ülkemizi nereye getirdiğimize hep birlikte şahitlik ettik. Meclisin çalışmalarının  ara  verilmesi ile beraber Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında yoğun bir sağa çalışmalarındaydık. Bugün ise  şehrimizin tamamında işte bugün gerek milletvekili olarak gerek il başkanı, ilçe başkanı olarak görev yapmış kardeşlerimizle bir araya geleceğiz. Teşkilat kademelerimizde ve mahalle başkanlarımıza toplantılarımız icra edeceğiz tüm şehrimizde bugün topyekün AK Parti kadroları olarak aktif rol alacağız. Türkiye'nin dünyadaki bu gelişmeler karşısındaki duruşuna hep birlikte şahitlik ediyoruz İlk günkü heyecanla yola devam ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

‘MASADA VE SAHADA GÜÇLÜ BİR TÜRKİYE VAR’

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta da Konya’mızı 2023-2053'te çok daha güzel çok daha turizmin bir büyük bir şehre ve başkenti haline getirmek için el birliği ile çalışacaklarını ifade ederek, “AK Parti 21 yıl önce kuruldu ve 20 yıldır iktidarımız boyunca hep hizmet ve eser siyaseti üzerinden siyasetinizi gerçekleştirdik. Bugün de yine sahada çıktığımızda yaptığımız her işimizin her çalışmamızın hizmet ve eser üretmekle alakalı ve insana hizmet etmek amacıyla olduğunu rahatlıkla toplumumuzdan milletimizden karşılığını gördüğümüzü hep görüyoruz. Bugün de göreceğiz inşallah. Hedefimiz sadece 2023 için değil 2053 ve 2071 vizyonlarımızı yeni nesillerimizi aktarabilmek ve bu çalışmalarımızı sadece Türkiye için değil, dünya için bütün mazlumların sesi olarak bütün dünyada yaşanan sıkıntıların ve yaşanan meselelerinin çözümü noktasında güçlü bir Türkiye güçlü bir lider olarak hedeflerimizi gerçekleştirmek istiyoruz. Daha önce hiç ismi bilinmeyen anılmayan Türkiye hesap veren bir Türkiye iken bugün çok şükür hem masada hem sahada güçlü olan fikri ve görüş alınmadan hem bölgesinde hem de dünyada söz sahibi olmuş güçlü bir Türkiye'den bahsediyoruz. Güçlü Türkiye'nin önünde de en önemli başarımızı sağlayan tabii ki AK Parti Genel Başkanımız sayın Cumhurbaşkanımız liderimiz Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz haftalarda yaptığı yoğun uluslararası diploması ile beraber en son Birleşmiş milletler ‘deki gerçekleştirilen zirvelerle toplantılarla sayın Cumhurbaşkanımız aslında bütün dünyaya daha adil bir dünya kurabiliriz ve bu düzen için hep birlikte çalışılmasını gerektiğini hiç çekinmeden korkusuzca bütün dünyaya haykıran bir lider olarak hem Birleşmiş milletler ‘de hem de ki dünya zirvelerinde adını ve sözünü ortaya koyan cesur bir lider olarak kendisinin arkasında yürümekten yanında olmaktan bu dava için çalışmaktan ülkemiz için çalışmaktan Bu ekip olarak hepimiz büyük bir onur ve gurur duyuyoruz. Aslında tarih yazılıyor ve biz bu tarih yazılırken hepimiz bu tarihin içerisinde birer isim olarak değil, birer mücadeleci insanlar olarak bu ülke için çalışan dünya için çalışan isimler olarak tarihe not düşmek istiyoruz. Bu amaçla AK Parti'nin çalışmaları ve vizyonu çok önemli ve kıymetli bizim hedeflerimiz var. Bizim projelerimiz var. Bizim bu ülkeye dair planlarımız var projelerimiz var. Birilerinin yaptığı gibi sadece sözle değil yalanla algı çalışmaları ile değil hizmetlerimizle eserlerimizi ülkemizde daha da iyi noktaları taşımaya ve üretmeye çalışıyoruz” dedi.

‘KONYA'YI HAK ETTİĞİ YERE GETİRMEK İÇİN BİR MASTER PLAN ÜZERİNDE BİRKAÇ YILDIR ÇALIŞIYORUZ’

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Dünyadaki doğal gaz vesaire gibi krizler sebebiyle Türkiye'ye fazla turist gelecek, her yer dolup taşacak gibi beklentileri gerçekçi bulmuyorum. Çünkü turizmde belirsizliklerin olmadığı bir ortamda insanlar daha yoğun seyahat eder" dedi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Konya’da 2023 Doğru Şehir Buluşmaları programına katıldı. Selçuklu Kongre Merkezi'nde düzenlenen toplantıda konuşan Bakan Ersoy, kenti çok beğendiğini, alt yapıların düzenli ve planlı şekilde yapıldığını belirtti. Konya'nın sanayi ve tarımda çok fazla yatırım aldığını, son 20 yılda da çok geliştiğinin altını çizen Bakan Ersoy, "Büyükşehir Belediye Başkanımız Uğur İbrahim Altay ile turizm konusunda da Konya'yı hak ettiği yere getirmek için bir master plan üzerinde birkaç yıldır çalışıyoruz. İnşallah burada da çok kısa bir sürede Konya, çok ciddi potansiyeli olan turizmden de iyi bir pay almaya başlayacak” ifadelerini kullandı.

‘MEVLANA MÜZESİ, AĞUSTOS SONU İTİBARİYLE 2,2 MİLYON ZİYARETÇİ ALDI’

Mevlana Müzesi çevresinde yürütülen çalışmaların, iyi bir ziyaretçi alabilmek için doğru planlamayla yapıldığını anlatan Mehmet Nuri Ersoy, "Bu yıl başına doğru hızla sonuçlandırılarak 2023 itibariyle çok daha fazla turist ağırlayan bir şehrimiz olacak. Artık turizm de ciddi bir sektör haline gelecek diye düşünüyorum. Mevlana Müzesi, ilk 8 aylık verilere baktığınızda, Ağustos sonu itibariyle 2,2 milyon ziyaretçi almış. Yıl sonuna kadar da 3 milyonu geçer diye düşünüyorum. Zaten belli bir hareket var. Konya, kültür, inanç, fuar, kongre, termal sağlık, doğa ve özellikle de gastronomi konusunda çok ciddi potansiyeli olan birçok şehrimizden de ayrışmış bir şehrimiz. Özellikle arkeoloji konusunda da başta Çatalhöyük olmak üzere birçok höyüğe ev sahipliği yapıyor. Bu bölgede birçok antik kent oluşmuş. Çok fazla kültür burada yaşamış. Şimdi bu potansiyeli de gün yüzüne çıkararak belli bir rota çerçevesinde tanıtımını yaparak başta Türkiye olmak üzere tüm dünyadan yoğun turist alacak hale getirmek için el birliğiyle belediyemizle çalışıyoruz" dedi.

‘TÜRKİYE'YE FAZLA TURİST GELECEK, HER YER DOLUP TAŞACAK GİBİ BEKLENTİLERİ GERÇEKÇİ BULMUYORUM’

Bir soru üzerine kış aylarının turizm açısından fiyatların en uygun olduğu dönem olduğunu ifade eden Ersoy, “Zaten bütçe açısından, kriter açısından baktığınız zaman kışın gezmenizi tavsiye ederim. En düşük bütçelerin olduğu, hemen hemen maliyetine satışların olduğu bir dönemde gezme fırsatı yakalamış olursunuz. Dünyadaki doğal gaz vesaire gibi krizler sebebiyle Türkiye'ye fazla turist gelecek, her yer dolup taşacak gibi beklentileri gerçekçi bulmuyorum. Çünkü turizmde belirsizliklerin olmadığı bir ortamda insanlar daha yoğun seyahat eder. Dünya geneli belirsizlikler oluştuğu zaman veya bölgesel belirsizlikler oluştuğu zaman seyahatleri daha az olur. Biz geçen seneye göre daha iyi turist alacağız mı? Alacağız. Rakamlar da bunu gösteriyor, geçen seneye kıyasla, kışın çok daha iyi turist alacağımızı. Ama bunun sebebi ülkemizi çok daha iyi, eskiye göre çok daha iyi tanıtıyor olmamız ve otel yatırımcılarımızın, turizm sektörünün çok bilinçli bir şekilde hizmet standartlarını yükseltmesiyle orantılı bu. Yani daha iyi hizmet veriyoruz, ülkemizi çok çok daha iyi tanıtıyoruz, otomatikman bu iki önemli unsuru yerine getirdiğimiz için de her sene bir önceki seneye göre daha fazla turist alıyoruz. Bu kış da geçen seneye kıyasla çok daha fazla turisti Türkiye inşallah ağırlayacak. Şu an ön rezervasyonlar da bunun göstergesi” şeklinde konuştu.

MUHAMMED ESAD ÇAĞLA

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner64

banner50