banner5
banner68

'Eğitimler iktidarlara göre değişmemeli’

Deva Patrisi İl Başkanı Dr. Seyit Karaca’yı ziyaret eden Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Ulaş Yiğit, "Eğitimin iktidarlara göre değişmemesi için anayasayla kalıcı hale getirilmelidir. İktidarlardan iktidara değişen bir eğitim politikası olmamalıdır

21 Kasım 2022 Pazartesi 17:46
'Eğitimler iktidarlara göre değişmemeli’

Deva Partisi Konya İl Başkanı Dr. Seyit Karaca ve yönetim kurulu üyelerini ziyaret eden, Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Ulaş Yiğit ve yönetim kurulu üyeleri eğitim'in sorunları ve çözümünün yolları hakkında istişarede bulundu. Eğitim-İş'in ziyaretinden memnun kaldıklarını belirten Deva Partisi Konya İl Başkanı Dr. Seyit Karaca, "Hiç şüphe yok ki; yaşadığımız bu çağda toplumların medeniyet seviyesini ve mutlu geleceğini; fırsat eşitliğine dayanan çağdaş, demokratik ve kaliteli eğitim sistemleri tayin eder. Kaliteli eğitim demek; ülkelerin, bilim ve teknolojiye dayalı  olarak ilerlemesi demektir. Toplumun, huzura, refaha ve mutluluğa kavuşması demektir. Tüm bireylerde hak ve adalet duygusunun gelişmesi, demokrasinin içselleştirilmesi, hoşgörünün yaygınlaşması, kişisel ve toplumsal özgürlüğün hakim kılınması demektir. Bugünkü şartlarda Türkiye’nin medeni kriterler ölçeğinde dünya devletleri arsında hak ettiği yerini alabilmesi ve çağdaş medeniyetler seviyesinin üstüne çıkması için milli ve manevi değerlerimizi korumakla birlikte; okuyan, araştıran, üreten, düşünen, yorumlayan ve sorgulayan nesilleri yetiştirmesi gerekir. Geleceğimize sahip çıkaracak olan nesillerimizi de yetiştiren öğrenmeyi, öğretmeyi benimseyen, eğitmeyi özümsemiş ve davranış haline getirmiş, kendisini her zaman yenileyen, ülkesini ve milletini seven, çalışkan, fedakâr, öğretmenlerdir. Maalesef iktidarın 20 yıldır uyguladığı eğitim politikaları eğitimin sorunlarını çözmediği sorunlar üstüne sorunlar eklemiştir. Eğitimde fırsat eşitliği yok edildiği gibi, öğretmenlik mesleği de itibarsızlaştırılmıştır. Son günlerde iktidar tarafından ısrarla uygulanan Öğretmen Meslek Kanunuyla getirilen, Öğretmenler arasında ayrımcılığa ve huzursuzluğa neden olan, velilerin tepkisini çeken; öğretmen, uzman öğretmen ve başöğretmen gibi unvanların kaldırılması gerekir. öğretmenlerin mesleki kıdemlerine ve eğitimdeki başarı durumlarına ve geliştirilecek somut kriterlere göre kariyer basamaklarının belirlenmesi ve maaşlarının da bu esaslara göre yükseltilmelidir. Partimiz Deva'nın iktidarında, her iktidar veya her bakan değişikliğinde eğitim sisteminin kolayca değiştirilmemesi için, Anayasayla Milli Eğitim Sisteminin kalıcı Devlet Politikası haline getirilmesi sağlanacaktır. Eğitimin ve öğretmenlerimizin sorunlarının takipçisi olacağız. kendilerine de bu ziyaretlerinden dolayı teşekkür ediyoruz" dedi.

EĞİTİM POLİTİKASI ANAYASAYLA KALICI HALE GETİRİLMELİDİR

Ziyarette Konuşan Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Ulaş Yiğit, "Eğitimin iktidarlara göre değişmemesi için anayasayla kalıcı hale getirilmelidir. İktidarın uyguladığı eğitim politikaları her sene ülkemizde eğitimin sorunlarını çözmek bir tarafa,içinden çıkılmaz bir hale getirdi. Okul yoksa ve derslik yoksa yapılır. Öğretmen eksikse atama yapılır. Eğitime ayrılan pay eksikse yeterince kaynak aktarılabilir. Ancak iktidarlardan iktidara değişen bir eğitim politikası olmamalıdır. Çünkü eğitim politikaları milli olmalıdır. Bunun sağlanması içinde T.C. Anayasanın değiştirilmeyen maddeleri arasına eğitimde alınarak, kalıcı ve milli olan bir devlet Politikası haline getirilmelidir. Anayasayla korunacak olan Milli Eğitim Politikasının değiştirilmesi daha teklif edilmemelidir. İktidarın ısrarla dayattığı ve uyguladığı Öğretmenlik Meslek Kanunu mesleki anlamda bizlerin sorunlarını çözmediği gibi, sorunları da çoğaltacaktır. Özellikle iş barışını bozacağı gibi, öğretmenleri de ikiye bölecektir. Başöğretmen Atatürk'ün kurduğu ülkemizde eğitim emekçisini değersizleştirmek, Başöğretmenimizin yeni nesilleri emanet edecek kadar güvendiği öğretmenlerin uzmanlığını kendi yeterliliğine bakmadan teste tabi tutmak, öğrencileri Anayasal hakları olan laik, bilimsel ve kamusal eğitimden mahrum bırakmak kimsenin haddi olmamalıdır. Biran önce iktidar Öğretmenlik Meslek Kanununu geri çekmelidir. Samimi bir şekilde eğitimin ve eğitim çalışanları sorunlarını çözmelidir. Bizi kabul ettiğiniz ve sorunlarımızla yakından ilgilendiğiniz için sizleri teşekkür ediyoruz" diye konuştu.   

HABER MERKEZİ 

Son Güncelleme: 21.11.2022 17:48
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner64

banner50