banner5
banner68

Başkan Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Enflasyon başta olmak üzere şu dönemde yaşadığımız her sıkıntının da üstesinden mutlaka geleceğiz." dedi.

05 Şubat 2022 Cumartesi 16:18
Başkan Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye'nin demokrasi ve kalkınma mücadelesinde bugün geldiği yere baktığımızda yapılan reformların, katedilen mesafelerin çok büyük bölümünün altında bizim imzamızın olduğu görülecektir." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zonguldak-Kilimli Yolu Prof. Dr. Şaban Teoman Duralı Tünelleri ile Yapımı Tamamlanan Diğer Projelerin Toplu Açılış Töreni'ne, Vahdettin Köşkü'nden canlı bağlantı ile katıldı.

İki hafta önce Zonguldak'a planlanan ziyaretin olumsuz hava şartları sebebiyle bugüne ertelendiğini ancak bugün de soğuk algınlığı ve sesindeki kısıklık nedeniyle Zonguldak'a gidemediğini ifade eden Erdoğan, "Nasip değilmiş. Buna rağmen Prof. Dr. Teoman Duralı Tünelleri başta olmak üzere şehrimize kazandırdığımız 3 milyar 404 milyon liralık yatırımların resmi açılışını canlı bağlantıyla da olsa gerçekleştirmek istedik." dedi.

Erdoğan, Cumhuriyetle birlikte il statüsü kazanan Zonguldak'ın hep çalışmanın, alın terinin, emeğin sembolü olduğunu belirterek "Madenlerde ve demir çelik fabrikalarında çalışan işçilerin başlarındaki baret, ellerindeki kara, yüreklerindeki ateş, bu şehrin üretim gücünün sembolüdür. Filyos Projesi başta olmak üzere yeni atılımlarla kabuğunu kırıp tüm Karadeniz'in, tüm bölgenin üretim ve lojistik üssü haline dönüşen bu şehrin önünde artık yeni bir sayfa açılıyor. Biz de Zonguldak'ı bu aydınlık geleceğine uygun altyapılarla eser ve hizmetlerle donatarak, büyük ve güçlü Türkiye'nin parlayan yıldızı haline getirmenin gayreti içindeyiz. Resmi açılışını yapacağımız yatırımlar da işte bu amaca yöneliktir." diye konuştu.

"Zonguldak-Kilimli arasındaki ulaşım 5 dakikaya düşecek"

Zonguldak-Kilimli Yolu üzerinde inşa edilen tünellere, Türkiye'nin fikir ve ilim dünyasının önemli simalarından, "şehrin evladı" Prof. Dr. Teoman Duralı'nın isminin verildiğini dile getiren Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Yapımı tamamlanan Zonguldak-Kilimli Yolu'nun Prof. Dr. Teoman Duralı 1 ve 2 tünellerinin Karaelmas ve Uzunkum kavşaklarının resmi açılışını buradan yapıyoruz. Yatırım tutarı 1 milyar 150 milyon lira olan bu proje sayesinde 40 dakika süren Zonguldak-Kilimli arasındaki ulaşım, 5 dakikaya düşecek. Hem yolun yarı yarıya kısalması hem seyahat süresinin azalması sayesinde Zonguldak'la Kilimli'yi adeta bütünleştirmiş oluyoruz. Açılışını yapacağımız bir başka önemli ulaştırma yatırımı Zonguldak-Karadeniz Ereğli Yolu Değirmenağzı 1 ve 2 tünelleri, Kozlu Viyadüğü ve köprüleri, Ereğli Hastane ve Karaelmas köprüleri, kavşaklarıdır. Yatırım tutarı 1 milyar 180 milyon lira olan bu proje sayesinde artık Zonguldak ile en büyük ilçesi Karadeniz Ereğli arasındaki ulaşım daha hızlı ve konforlu şekilde sağlanabilecektir. Her iki istikametteki tünel, köprü, kavşak projelerinin şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. Zonguldak'ın kalkınmanın temel altyapısı olan ulaşımdaki bu imkanları en iyi şekilde değerlendireceğinden hiç şüphe duymuyorum."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zonguldak'ın merkezindeki ve çeşitli ilçelerindeki enerji iletim hatları, trafo merkezleri gibi altyapıların yenilendiğini ve genişletildiğini, toplamda 326 milyon liralık yatırımla tamamlanan enerji projeleriyle Bakacakkadı, Perşembe ve Çatalağzı beldelerine getirilen doğal gaz hatlarının resmi açılışının da yapıldığını söyledi.

TOKİ tarafından Üzülmez ve Terakki mahalleleri ile Çaycuma ve Devrek ilçelerinde 266 milyon liralık yatırımla 1683 konut, 3 cami, 6 ticaret merkezi inşaatının tamamlandığını kaydeden Erdoğan, TOKİ projelerinin yanı sıra çeşitli kurumlara, üniversitelere, belediyelere ait çok sayıda yatırımın da resmi açılışlarının yapıldığını belirtti.

Erdoğan, toplamda 3 milyar 404 milyon liralık yatırımların hayırlı olmasını dileyerek yatırımların Zonguldak'a kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

"Artık yeni ve daha büyük bir kalkınma devriminin eşiğindeyiz"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin demokrasi ve kalkınma mücadelesinde bugün geldiği yere baktığımızda yapılan reformların, katedilen mesafelerin çok büyük bölümünün altında bizim imzamızın olduğu görülecektir. Eğitimden sağlığa, güvenlikten adalete, ulaşımdan enerjiye, şehircilikten spora, sanayiden tarıma her alanda ülkemizi Cumhuriyet tarihinde yapılanların tamamını 5'e, 10'a katlayan eserlerle donattık. Artık yeni ve daha büyük bir kalkınma devriminin eşiğindeyiz. Güvenliğini sağladığımız her alanda hak ettiği hizmetlere kavuşturduğumuz temel altyapımızı inşa ettiğimiz Türkiye'yi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına sokacak atılımı başlattık. Ülkemizi yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazla yoluyla büyüterek inşallah bu hedeflerimize de ulaşacağız. Hiç şüphesiz bu büyük devrim de öyle kolay ilerlemeyecek, öyle kolay gerçekleşmeyecek."

Salgın döneminde herkes içine kapanırken Türkiye'nin üretime ve ihracata yüklenmesinin sebebinin bu fırsatı değerlendirmek olduğunu aktaran Erdoğan, "Türkiye'nin büyümesini ve küresel ekonomiden hak ettiği payı almasını istemeyenler ellerinden geleni arkalarına koymayacaklardır. İşte sizler gördünüz, döviz kuru üzerinden ekonomimizi çökertmeye çalıştılar. Aldığımız tedbirler ve kurduğumuz mekanizmalarla bu sinsi planı sizlerle birlikte etkisiz hale getirdik." diye konuştu.

Erdoğan, salgının küresel enerji ve emtia fiyatlarında yol açtığı fevkalade artışlar ve kur dalgalanmalarının etkisiyle enflasyonda hiç arzu edilmeyen bir yükseliş yaşandığını dile getirdi.

"Çalışanlarımızın kazanç seviyelerini korumaya devam edeceğiz"

Çalışanları, hayat pahalılığı altında ezdirmemek için asgari ücretten memur ve emekli maaşlarına kadar her konuda ciddi iyileştirmeler yaptıklarının altını çizen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Gelişmelere göre enflasyon farkı başta olmak üzere tüm çalışanlarımızla çalışanlarımızın kazanç seviyelerini korumaya devam edeceğiz. Doğal gaz, elektrik ve akaryakıt fiyatlarında yaşanan olağanüstü artışları halkımıza yansıtmamak için 2021 yılında tam 165 milyar liralık yani neredeyse yatırım bütçemizin tamamı kadar sübvansiyon yaptık. Enerji sektöründe telafisi olmayan çöküşlere yol açmamak için yılbaşından itibaren mümkün olduğu kadar düşük oranlarda artışlara müsaade etmemek mecburiyetinde kaldık. Özellikle elektrik faturalarıyla ilgili şikayetlerin artması üzerine en düşük kademe tarifenin miktarını aylık 150 kilovattan 210 kilovata yükselttik. İnşallah bu düzenleme dar gelirli vatandaşlarımızı bir parça rahatlatacaktır. Gelişmeleri takip etmeyi sürdürüyoruz. Bizim için aslolan vatandaşımızın ne yaşadığıdır ve ne istediğidir. Milletimizin her derdi, her acısı, her sancısı bizim ilk ve olmazsa olmaz önceliğimizdir."

Erdoğan, külfeti de hep birlikte sırtlayacaklarını vurgulayarak "Ama bu yükün sadece vatandaşımızın özellikle de işçimizin, memurumuzun, emeklimizin, çalışanlarımızın sırtına binmesine kesinlikle izin vermeyeceğiz. Müsterih olun. Türkiye'yi son 20 yılda nasıl bir asır ileriye taşıdıysak, bugünkü sorunları, bugünkü sıkıntıları çözecek olan da biz olacağız. Siyasi kadrolar arasında bunun için gereken inanca, ruha, birikime, pratiğe, kararlılığa tek sahip olan da yine sadece biziz." ifadelerini kullandı.

"Türkiye bir dönüm noktasından geçiyor"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, insanlar ve toplumlar gibi devletlerin de tarihlerinde önemli dönüm noktaları olduğunun altını çizerek şunları kaydetti:

"Türkiye işte böyle bir dönüm noktasından geçiyor. Hep birlikte tarihi bir mücadele yürütüyoruz. Bu yolun sonu büyük ve güçlü Türkiye'ye çıkıyor. Büyük ve güçlü Türkiye demek, müreffeh bir millet ve onun müreffeh bireyleri de demektir. Ülkemizi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına sokma sözümüz bu hedefin en belirgin sembolüdür. Bu mücadeleyi yürütürken enflasyon başta olmak üzere şu dönemde yaşadığımız her sıkıntının da üstesinden mutlaka geleceğiz. Zonguldak'tan tüm Türkiye'ye söz veriyoruz. Milletimizin tamamıyla ahitleşiyoruz. Bugüne kadar vesayeti nasıl devreden çıkardıysak, terör örgütlerinin başını nasıl ezdiysek, darbecileri nasıl püskürttüysek, küresel baronların oyunlarını nasıl bozduysak, Allah'ın izniyle hayat pahalılığı meselesini de çözeceğiz. Milletimizin hak ettiği refah düzeyine gelmesini sağlamak için ne gerekiyorsa yapacağız. Çünkü bizim bu millete sadece siyasetten vefa değil aynı zamanda can borcumuz var."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışı yapılan tünel köprü, kavşak ve diğer eserlerin Zonguldak ve Türkiye'ye hayırlı olmasını dileyerek "Emeği geçenleri tekrar tebrik ediyorum. Gerek Başkanvekilimiz Binali Bey'e gerek Milli Eğitim Bakanımız Mahmut Özdemir Bey'e ve şu anda orada bulunan tüm teşkilat mensuplarımıza Rabb'imden birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi daim eylemesini, istiklalimize, istikbalimize, aşımıza, ekmeğimize göz dikenlere fırsat vermemesini diliyorum." dedi.

Konuşmasının ardından, toplu açılış töreninin düzenlendiği alana canlı bağlantı gerçekleştiren Erdoğan, "Şu kavşakların güzelliği gerçekten çok çok farklı. Dağlar delindi. Ferhat dağları delerek Şirin'e kavuştu. Teoman Duralı hocamıza Allah'tan rahmet dileyelim. Ruhu için birer Fatiha okuyalım." ifadelerini kullandı.

Tören alanında bulunan Duralı'nın oğlu Deniz Duralı'nın, babasına gösterilen teveccüh için ailesi adına şeref duyduğunu dile getirmesi üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Maşallah Deniz de aynen hocamıza benziyor." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Ya Allah Bismillah" sözlerinin ardından alandaki katılımcılar açılış kurdelesini kesti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner64

banner50