banner5
banner68

Adalet şart!

Adalet Bakan Yardımcısı Zekeriya Birkan, en kutsal varlığın insan olduğunu ve dünyada insan hak ve özgürlükler noktasında birtakım eksiklikler olduğunu anlatarak, “İnsanların hukuku korunamıyor. Gözlerimizin önünce binlerce insan can veriyor” dedi.

20 Mayıs 2022 Cuma 15:18
Adalet şart!

Uluslararası Hukukçular Birliği ile Konya Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği ‘İslam Dünyası Hukuk Kurultayı’ Bayır Diamond Otel’de dün gerçekleştirildi. Programda dünyanın dört bir yanına ‘Adalet’ çağrısı yapılırken, din, dil, ırk fark etmeksizin insan hak ve özgürlüklerinin eşit olduğu anlatıldı. Kurultaya ise; Adalet Bakan Yardımcısı Zekeriya Birkan, Konya Valisi Vahdettin Özkan, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta, AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, Uluslararası Hukukçular Birliği Genel Sekreteri Necati Ceylan, Filistin Adalet Bakan Yardımcısı Abdalnasser Matar, çeşitli illerden gelen avukatlar, hukukçular ve çok sayıda davetli katıldı.

‘ADALET İNSANLIK İÇİN GEÇERLİ’

Kurultay’ın açılış konuşmasını yapan Konya Valisi Vahdettin Özkan, insan hak ve özgürlüklerini güvence altına alınması gerektiğini söyledi. Özkan, “Kamusal düzenin tesisiyle beraber, insanların kendi aralarındaki ilişkileri sağlıklı yürütülebilmesi adına bu kurultayın şehrimizde düzenlenmesi büyük şans. İnsan hak ve özgürlükleriyle mücadele etmemiz gerekiyor. Hukuk düzenin düzeninin oturtulması ve sürdürebilirliği açısından hepimize düşen vazifeler vardır. Esas olan insandır. İnsanın hayat hakkı ve özgürlüklerin teminat altına alınması sağlıklı bir toplum düzeni için son derece önemlidir. Hukuk düzenin işletilmesi bütün insanlık için gereklidir. Sapmalarla beraber maalesef insan hakları noktasında ihlallerde olabilmektedir. Bunun için sağlıklı bir hukuk düzenin oluşması şarttır” dedi.

‘İSLAM DÜNYASI İŞGAL ALTINDA’

Uluslararası Hukukçular Birliği Genel Sekreteri Necati Ceylan, İnsan haklarının ve haysiyetinin korunması gerektiğini anlattı. Ceylan, “Adalet ve hukuka dayalı ve bu amaçla kurulmuş bir birliğimiz var. Bakan Kuruluyla kurulmuştuk. Kâinatta huzur içinde yaşamak ve insanlığı korumak temel ilkemizdir. Dünya’daki bütün haksızlıklara ve keyfi uygulamalara son verme için hak ve adaleti, hukukun egemenliğini, ahlaki değerlerle hâkim kılmak için mücadele ediyoruz. Bütün dünyayı saran tehlikelerden biri kapitalizm, diğeri ise emperyalist hiyerarşinin egemenlik kavgasıdır. Doğu Türkistan, Filistin, Irak, Suriye, Yemen, Libya gibi birçok İslam ülkesi işgal altındadır. Arakan’da Müslümanlar katledilmektedir” diye konuştu.

'İNSAN HAKLARI İHLAL EDİLİYOR’

İstanbul 2 Nolu Barosu Başkanı Av. Yasin Şamlı, dünyada çok ciddi hak ihlallerinin yaşandığını kaydetti. Şamlı, “Halen Filistin’de bir devlet terörü adı altında insanların katledildiğini söylüyoruz. Suriye ve birçok ülke bu şekildedir. Milyonlarca insan hayatını kaybetmiş, evini, yurdunu terk etmek zorunda kalmıştır. Mülteci durumuna düşmüştür. Bu mültecilerin dinlerine, ırklarına, çiftte standart uygulanmıştır. Bu insanlara sahip çıkılması gerekirdi. Kendini gelişmiş olarak ifade eden ülkelerde bu insanlara çifte standart uygulamıştır” şeklinde konuştu.

‘ADALET OLMAZSA KAOS OLUR’

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, devlet varlığının en önemli teminatlardan birinin adalet olduğuna işaret etti. Altay, “Adalet, hak ve özgürlük devletin varlığının en önemli teminatlarından biridir. Adalet olmazsa ülkelerde zulüm ve kaos olur. İnsanların felaketlere sürüklenmemesi için adaletin tescil edilmesi gerekmektedir. Sahip olduğumuz tüm imkanlarla beraber adaleti savunmamız gerekmektedir. Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de adaleti, insanlara yardım etmeyi, iyilik yapmayı bizlere emreder. Adalet hakkı yerine koymaktır. Bizler haktan vazgeçmeyeceğiz. İnsanların sesi olmayı sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı.

‘DÜNYA’YA ADALET ÇAĞRISI YAPTI’

Türkiye’nin dünyadan adalet dinleme çağrısına ihtiyacı olmadığını kaydeden AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Sorgun ise, “Burada ki çağrımız dünyadan adalet dilenme çağrısı değildir. Kundakçıdan itfaiyeci olmaz. Biz bunu savunuyoruz. Zulüm kim tarafından yapılırsa yapılsın karşı durmak ve mazlum insanları korumak zorundayız.  Adalet yoksa bu zorbalık demektir. Dünyada maalesef adalet evrensel bir şekilde tesis edilemiyor. Yeni bir dünya düzeni kurmak için adalete ihtiyacımız vardır. İnsanlar arasında ayrımcılık yapmamalıyız. Dünyayı aydınlatmak için adaleti savunmalıyız. Batı’da maalesef ayrımcılık vardır. İnsanlık adına batı, insan hak ve özgürlüklerini ihlal etmektedir. Batıya gitmeye çalışırken Akdeniz'de can veren masum insanların ayıbı bizlere yeter” diyerek sözlerini tamamladı.

‘ADALETE İHTİYACIMIZ VAR’

Küresel olarak adaleti savunmak gerektiğini anlatan AK Parti Denizli Milletvekili Cahit Özkan, milyonlarca insanın canından olduğunu aktardı. Bir takım ülkelerin faiz, lobicilik, silah ve petrol uğruna insan haklarını hiçe saydığını anlatan Özkan, sözlerinin devamında şu ifadelere yer verdi, “Maalesef şuan öyle bir sistem kuruldu ki; bir damla kan bir damla petrolden daha değersiz oldu. İnsanlar canından, malından, evinden oldu. Artık bunun durması lazım. Dünya’da hakkı, adaleti savunan bir Türkiye var. Şimdi ise bazı emperyalist kesimler, bu zulmü Ukrayna’da uygulamaya çalışıyor. Dünyanın küresel olarak adalet çağrısına ihtiyacı vardır. Adalet anlayışı tüm toplumlar tarafından hayata geçirilmelidir” dedi.

‘FİLİSTİN AMBARGO İÇERİSİNDE’

Filistin Adalet Bakan Yardımcısı Filistin Adalet Bakan Yardımcısı Abdalnasser Matar ise, İsrail’in Filistin’de yıllardır ambargo uyguladığını anlattı. Gazze başta olmak üzere Filistin halkının zor günler geçirdiğini kaydeden Matar, “İsrail topraklarımızı işgal ediyor. Burada insan hak ve özgürlükler ayaklar altına alınıyor. Dünya ise olan biteni sadece izlemekle yetiniyor. Mescid-i Aksa’ya bazı Müslümanlar alınmıyor. Bu zulmün son bulmasını istiyoruz. Dünya’da barışın ve adaletin hakim olmasını temenni ediyoruz” dedi.

‘İNSAN EN KUTSAL VARLIK’

Konya’nın ilim ve irfan merkezi olduğunu kaydeden Adalet Bakan Yardımcısı Zekeriya Birkan, dünyada en kutsal varlığın insan olduğunu anlattı. Dünya’da insan hak ve özgürlükler noktasında bir takım eksiklikler olduğuna dikkat çeken Birkan, “Bugün gelinen noktada maalesef insan hak ve özgürlükleri ihlal ediliyor. İnsanların hukuku korunamıyor. Gözlerimizin önünce binlerce insan can veriyor. Çocuklar katlediliyor. Kadınlara tecavüz ediliyor. Ahlak ve maneviyat ayaklar altına alınmaya çalışılıyor. Dünya’nın çeşitli yerlerinde bu zulümler devam ederken, uluslararası kamuoyundan maalesef hiçbir ses çıkmıyor. Zulümleri ve haksızları önleyemiyorlar. Sayın Cumhurbaşkanlığımız önderliğinde mazlumların sesi olmaya devam edeceğiz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bu haksız ve hukuksuzluklara karşı, ‘Daha iyi bir dünya mümkündür’ demiştir. Akabinde bu düzene karşı çıkarak, ‘Dünya 5’ten büyüktür çağrısı’ yapmıştır. Bizler tüm dünyada eşit bir toplumun olduğu, insanların yaşamlarını rahatça sürdürebildiği, bir düzen istiyoruz. Adaleti sağlamayı tüm dünya için istiyoruz ve bunun için çaba harcıyoruz. Türkiye olarak mazlumların sesi olmayı sürdüreceğiz” diyerek konuşmasına son verdi.

SAMET AKTAŞ

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner64

banner50