banner5

‘2023 seçimlerinden de ilk sırada çıkacağız’

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta, AK Parti'nin 2023 seçimlerinden de ilk sırada çıkacağına inandıklarını söyleyerek, “Yapabilecek kukla bir başkan arıyoruz diyorlar. Böyle bir başkanlıkla ülkenin yönetilemeyeceğini herkes çok iyi biliyor” dedi.

23 Ocak 2023 Pazartesi 16:41
‘2023 seçimlerinden de ilk sırada çıkacağız’

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta düzenlenen basın toplantısında gündemi değerlendirdi. AK Parti Konya İl Başkanlığında düzenlenen toplantıya, AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, AK Parti Konya Milletvekili Tahir Akyürek, Ahmet Sorgun, Orhan Erdem, Selman Özboyacı, Ziya Altunyaldız , AK Parti Konya İl Kadın Kolları Başkanı Esra Doğan Candan,  Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay,  Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca ve Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş katıldı.   AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta, 6’lı masadakilerin henüz bir aday belirleyemediğini, içlerinde tartışma olduğunu söyledi. Usta, ülke genelinde yaşanan kuraklıkla beraber suyun yönetimi, verimli kullanılması ve israftan kaçınılmasının da en önemli gündem maddelerinden biri olduğunu belirtti.

‘TÜRKİYE YÜZYILINA EMİN ADIMLARLA YÜRÜYORUZ’

Üç Aylar’ın ülkemize, milletimize ve tüm İslam alemine hayırlar ve esenlikler getirmesini dileyen AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, “Yoğun gündemlerle 2022 yılını geride bıraktık.  2023 seçim yılı. Ülkemiz güçlü bir şekilde yoluna devam ediyor. Ülkemiz daha da güçlü olacak inşallah.  Bunlardan rahatsız olan iç ve dış merkezlere baktığımız zaman özellikle son dönemde İsveç merkezli hem kutsal kitabımıza karşı, hem bayrağımıza, hem de Cumhurbaşkanımıza yönelik girişimleri lanetliyoruz.  Bunlara göz yumanları da kınıyoruz. İnsanlığın geleceğini tehdit eden faşist ve ırkçı yaklaşımlara karşı da yapılması gereken her şey yapılacak. Bizler içeride birlik ve beraberliğimizi sağladığımız sürece bunların varabilecekleri hesap ve hedef yok. Yeter ki biz bir ve beraber olalım. İnşallah Türkiye Yüzyılına emin adımlarla yürüdüğümüz bu süreç 2023 Mayıs seçimleri ile birlikte de taçlanmış olacak” ifadelerini kullandı.

 ‘HİZMETLERİMİZ ARALIKSIZ BİR ŞEKİLDE DEVAM EDİYOR’

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay da 2023 seçimlerinde Konya’yı önde şehirler arasında yapacaklarını ifade ederek, “Konya Büyükşehir Belediyesi olarak bir Konya geleneği olan Şivliliği yaşatıyoruz. Tüm öğrencilerimize ilçelerimiz de dahil olmak üzere karneleri ile birlikte sivrilikleri de ulaştırdık. Yine Selçuklu Belediyemiz ile birlikte Çarşamba gününden itibaren Pazar akşamına kadar Selçuklu Kongre Merkezi’nde çocuklarımız için güzel bir şivlilik etkinliği hazırlandı.  Bu organizasyonumuz ile çocuklarımıza hem manevi havayı soluyacakları, hissedecekleri hem de tatilleri renklendirecekleri güzel bir etkinlik olacak. Bu vesile ile tüm hemşerilerimizi de Selçuklu Kongre Merkezine davet ediyoruz.  Son dönemde Uluslarası   alanda yaşanan gelişmeler ile üzüntümüzü ve kınamalarımızı biz de iletiyoruz. Türkiye Yüzyılın başlangıcında bunlar bize güç veriyor. Daha çok çalışma azim ve kararlılığı veriyor. Son dönemde yaşanan uluslararası olaylardan dolayı yaşadığımız üzüntüleri ve kınamalarımızı bizlerde iletiyoruz. Bunlar bize aksine daha çok çalışma azmi ve kararlılığı vermektedir. Her geçen gün yeni hizmetlerin başladığına hepimiz şahitlik ediyoruz. Hizmetlerimiz aralıksız bir şekilde devam ediyor. 2023 seçimlerinde de Konyalı kardeşlerimizin Cumhurbaşkanı’mız Recep Tayyip Erdoğan’a en büyük desteği vereceğine inanıyoruz” diye konuştu.

‘SU İSRAFINDAN KAÇINILMALI’

İslam aleminin mübarek üç aylarını kutlayarak konuşmasına başlayan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Usta, İsveç’te Kur’an-ı Kerim’e ve dünyanın çeşitli yerlerinde Müslümanlara yapılan saldırıları da kınadı. Özellikle yağış anlamında Konya’da ve bütün Türkiye’de kuraklığın gündemde birinci mesele olarak önlerinde durduğunu belirten Usta, “Elimizden geldiğince hem ülkemiz hem Konya için sulama projelerimizle ilgili olarak çalışmalarımıza daha da hız vereceğiz. Özellikle çocuklarımızdan, evlerimizden bireysel olarak başlayacağımız suyun yönetimi, verimli kullanılması ve israftan kaçınılması en önemli gündem maddelerimizden biri olacaktır” dedi.

‘CUMHUR İTTİFAKI’NIN ADAYI BELLİ’

Seçim çalışmalarının bütün hızıyla başladığını ifade eden Usta, mecliste önemli birkaç kanun ve anayasa değişikliğinin görüşüldüğü bir dönemde olduklarını, bunları da tamamlayarak ondan sonra tamamıyla meclisin ara vermesi ile birlikte daha çok sahalarda olacaklarını kaydetti. Siyasetin oldukça hareketlendiğini ifade eden Leyla Şahin Usta, “Cumhur İttifakı’nın adayı belli. Karşımızda bir de 6’lı masa var. 6’lı masadakilerin her birine baktığımızda henüz bir aday belirlenemedi. ‘Seçim tarihi belli olsun adayımızı açıklayacağız’ diyorlardı. Henüz açıklayamadılar. Çünkü içerde tartışma var. 2021’de, 2022’de güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçeceğiz diyorlardı. 6’lı masadan güçlendirilmiş parlamenter sistemle ilgili çok ve net ne yapmak istediklerine dair bir çalışma görmedik. Şimdi evet başkanlık sistemi ile devam ediyoruz diyorlar ama seçilen başkan milletin iradesini yansıtmayacak, 6’lı masadaki görünen altının ve arkasındaki kim varsa onların iradesini yansıtacak ve onların izniyle başkanlık yapabilecek kukla bir başkan arıyoruz diyorlar. Böyle bir başkanlıkla ülkenin yönetilemeyeceğini herkes çok iyi biliyor” şeklinde konuştu.

‘ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNİ REFERANDUMA İHTİYAÇ KALMADAN MECLİSTEN GEÇİRMEK İSTİYORUZ’

Mecliste görüşmeleri başlayan anayasa değişikliğinde iki önemli başlık olduğunu kaydeden Usta, "Birincisi başörtüsünün anayasal güvence altına alınması, ikincisi de ailenin tanımının yapılması. Bu iki önemli konu da geçtiğimiz hafta anayasa teklifinin komisyona gelmesiyle birlikte tartışılmaya başlandı. Anayasa değişikliğini 400 oy ile referanduma ihtiyaç kalmadan meclisten geçirmek istiyoruz. Muhalefet anayasa değişikliğine destek verir ve meclisten geçer, bu Türkiye’nin başarısı olur. Bu başarı milletin tabanda da birleşmesine, kaynaşmasına vesile olur diye inanıyorum. İkinci önemli başlık aile. Ailenin bir erkek ve bir kadından kurulduğu ile ilgili bir maddenin gelmesi. Vatandaşımızın da aile yapımızın korunması ile ilgili sonuna kadar destek verdiğini biliyoruz” diye konuştu. Genel Başkan Yardımcısı Usta, EYT ile ilgili düzenlemenin yakın zamanda meclise geldiğini ve komisyonlarda görüşülmeye başlayacağını, sonrasında da büyük bir kitlenin beklediği bir sonuç olarak meclisten çıkacağını ifade etti. Usta, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın savunma sanayisinde öne çıkan Bayraktar ile ilgili sözlerine de tepki gösterdi.

‘AK PARTİ  2023 SEÇİMLERİNDEN DE İLK SIRADA ÇIKACAK’

Türkiye'de yatırımların devam ettiğini anlatan Usta, AK Parti'nin 2023 seçimlerinden de ilk sırada çıkacağına inandıklarını söyledi. Usta, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2023 yılının "Mevlana Yılı" olarak kutlanmasına ilişkin yayımlanan genelgeyle ilgili ise şunları söyledi, "Bu hem Konya'mız için hem ülkemiz için çok kıymetli bir anlam taşımakta. Yıl boyunca sürdürülecek olan pek çok etkinlikle hem Konya'mızın tanıtımı açısından hem de turizmin daha da gelişmesi açısından önemli bir adım atılmış durumda. Bunun için emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. İnşallah 2023, Mevlana yılı olarak dünyaya daha fazla barışın, huzurun, sevginin ve merhametin getirildiği bir yıl olsun diye var gücümüzle çalışacağız." Kuraklığın önem verdikleri konuların başında geldiğini belirten Usta, sulama projeleri, barajlar ve göletlerle ile ilgili çalışmalara hız vereceklerini belirtti.

METRO VE BANLİYO BAKANLIKTA MASAYA YATIRACAK

AK Parti Konya İl Teşkilatı’nda düzenlenen basın toplantısında konuşan Ak Parti Konya Milletvekili ve Meclis Ulaştırma Komisyon Başkanı Tahir Akyürek, Metro Projesi ve Banliyo Hattı ile ilgili soruları da cevaplandırdı. Metro Projesinin Konya için hayati bir proje olduğunu dile getiren Akyürek, “Kredili yapılan ihalelerde finansman projesi baştan çözülmüş oluyor. Kredi garantilenmiş oluyor. Finansman sorunun çözülmesi projeyi hızlandırıyor. Kredi Çin hükümeti tarafından garanti edilmişti. Uluslararası boyuttaki gelişmeler kredi işleminin tamamlanmasını geciktirdi. O yüzden ihalesi yapılan rakamı, istasyonu belli olan Konya için hayati bir proje olan Metro Projesi gecikti. Ve hala tam olarak başlayamamış oldu. Bu işin sonuçlanması için hükümet düzeyinde genel başkan yardımcımızın da teşebbüsleri devam ediyor. Banliyo Hattı da aynı projenin içerisinde devam ediyordu. Hem Konya Metrosu hem Banliyo hem diğer raylı sistemlerin entegrasyonu birlikte çözülecek ve Konya’nın 20 yıllık ulaşım sorununa neşter vurulmuş olacaktı. Önemli olan bir çalışmaydı. Konu ile ilgili en önemli gelişme şu. Çarşamba günü saat 10.00’da Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile Ulaştırma Bakanlığı bir protokol yapacak. Metro ve Banliyo ile ilgili çalışmalar çok önceden yapılmıştı. Müsait olan arkadaşlar da bu toplantıya katılacak ve en son durumu değerlendireceğiz.”

MUHAMMED ESAD ÇAĞLA

Son Güncelleme: 23.01.2023 17:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner64

banner50