Peygamberimiz (s.a.v.) veda haccından sonra döndüğü Medine’de 632 senesinin Mayıs ayı sonlarında rahatsızlanır. Allah’ın emirlerini insanlığa bildirmekteki verdiği zorlu mücadeleler onu yıpratmıştı. 8 Haziran günü rahatsızlığı daha da arttı. Vefatından çok kısa bir süre önce kızı Hz. Fatıma’nın kulağına bir şeyler söyledi. Hz. Fatıma önce üzüldü sonra sevindi. Oradakiler bu hareketin nedenini sorunca da şöyle cevap verdi: Babam vefatının çok yakın olacağını söyleyince çok üzüldüm. Fakat yanına ilk benim geleceğimi söyleyince de sevindim.

Son anlarında eşi Hz. Aişe’nin dizine uzanıp son öğütlerini verirken kapı çalındı. Gelen *4 Büyük Melek’ten birisi olan Cebrail (a.s.) idi. Selam verip Peygamberliğinin sona erdiğini söyleyip kapıda bir misafirin beklediğini söyledi. “İzin verirseniz içeri girebilecek” dedi. Peygamberimiz (s.a.v.) gelenin 4 Büyük Melek’ten biri olan Azrail olduğunu öğrenince “ben hazırım gelebilir” cevabını verdi. Ruhunu Allah’a teslim ettiğinde 63 yaşında idi.

Peygamberimizin Hayatı Uhud Savaşı Peygamberimizin Hayatı Uhud Savaşı

Peygamberimizin vefatını ilk duyanlardan Hz. Ebubekir (r.a.) üzerindeki örtüyü kaldırıp alnından öptü. “Anam babam sana feda olsun. Ey Allah’ın resulü, senin hayatın ne güzel, ölümün ne güzel” dedi. Dışarda ağlaşarak beklemekte olan kalabalığa Ali İmran Suresinin şu 14. Ayetini okudu: Muhammed bir elçidir. O’ndan öncede birçok elçi gelip geçmiştir. O ölür veya öldürülürse geriye mi döneceksiniz? Kim geriye dönerse, Allah’a bir zarar vermez. Ama Allah şükredenleri ödüllendirecektir.”

Bu ayetin okunması Müslümanları biraz olsun rahatlatmıştı. Sevgili Peygamberimizin cenazesini Hz. Ali (r.a.) yıkadı. Hz. Ebubekir (r.a.) cenaze namazını kıldırdı. Mescid-i Nebeviye defnedildi. Ravza-i Mutahhara yani Cennet Bahçeleri olarak bilinen bu yer İslam dünyası için kutsaldır.

*4 Büyük Melek: Cebrail (a.s.) vahiy göndermekle görevlendirilmiştir. Mikail (a.s.) tüm kainatta meydana gelen doğa olayları ve Allah’ın yaratmış olduklarının rızıklarını idare edebilmeyle görevlendirilmiştir. İsrafil: Kıyametin habercisi olan bir melektir. Sur isimli aleti 2 defa üfleyecektir. İlkinde kıyamet kopacak ve bütün canlılar ölecektir. 2.’sinde ise bütün canlılar tekrar dirilecektir. Azrail (a.s.) ölüm meleğidir. Allah’ın emretmesi ile insanların canını alır.

MEHMET ÖZKENDİRCİ