Hudeybiye anlaşması üzerinden 2 yıl geçmişti. Mekkeli müşriklerden Beni Bekir kabilesi HUZAA Kabilesine saldırıp birçok Müslümanı şehit etti. Hz. Peygamberimiz (s.a.v.) bu nedenle Mekkeli müşriklerden Beni Bekir kabilesinden şehitlerin diyetlerinin ödenmesi ya da onları korumamalarını istedi.

Peygamberimizin Hayatı Veda Haccı-2 Peygamberimizin Hayatı Veda Haccı-2

Mekkelilerin Peygamberimizin (s.a.v.) tekliflerini reddetmeleri üzerine 4 Ocak 630 tarihinde 10 bin kişilik bir ordu ile savaş kararı aldı. “Size karşı bir saldırı olmadıkça savaşmayacaksınız” emrini verdi. Mekke halkı Müslüman ordusuna karşı bir direnç göstermedi. İslam ordusu Mekke’ye savaşmadan girdi.

İlk olarak Kabe’ye gidildi ve orada Peygamberimiz (s.a.v.) İSRA suresinin 81. Ayetini okudu. “Deki; Hakk geldi. Batıl yok oldu. Kuşkusuz ki batıl yok olmaya mahkumdur.”

Putları birer birer devirerek kırdı. Yanındaki Müslümanlarla beraber Kabe’yi tavaf etti. Bilal-i Habeşi Kabe’nin üzerine çıkıp öyle ezan okudu. Mescidi Haram’da Mekkeli müşrikleri toplayıp genel af ilan etti, onları affettiğini söyledi. O anda birçok müşrik Müslüman oldu. Artık cahiliye devri sona ermişti. Mekkeli Müslümanlar baba ocaklarına 8 sene sonra geri dönmüşlerdi. Büyük bir mutluluk içerisinde Kabe’de dua ettikleri için Allah’a şükrettiler.

MEHMET ÖZKENDİRCİ