Selçuk Bayraktar duyurdu: Türkiye'nin büyük dil modeli geliyor Selçuk Bayraktar duyurdu: Türkiye'nin büyük dil modeli geliyor

NASA tarafından Ticari Ay Yükü Hizmetleri (CLPS) girişimi çerçevesinde Vulcan Centaur roketi ile Ay’a iniş için fırlatılan Peregrine uzay aracında teknik sorun yaşandığı bildirildi. Uzay robotları firması Astrobotic tarafından yapılan açıklamada, uzay aracının yer ekipleriyle başarılı bir temas kurduğu ve tahrik sistemini harekete geçirdiği ancak panellerini Güneş’e karşı doğru konumlandırmadığı belirtilerek, söz konusu teknik sorunun uzay aracının Ay'a yumuşak iniş yapma kabiliyetini tehdit eden bir itme anormalliği olduğuna inanıldığı ifade edildi.

Peregrine, Ay’a yumuşak iniş yapmayabilir
Peregrine’nin Güneş'e doğru yeniden konumlandırılmasının sağlandığı ancak tahrik sistemindeki arızanın itici yakıtta kritik bir kayba yol açtığı aktarılan açıklamada, “Ekip, bu kaybı dengelemek için çalışıyor ancak mevcut durum göz önüne alındığında elde edebileceğimiz verileri en üst düzeye çıkarmaya öncelik verdik. Şu anda hangi alternatif görev profillerinin mümkün olabileceğini değerlendiriyoruz” denildi.
Peregrine’nin 23 Şubat'ta Ay yüzeyi hakkında veri toplamayı amaçlayan 20 faydalı yük ile Ay'a iniş yapması planlanıyor. ABD’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonu'ndan yerel saatle 02.18’de Vulcan roketiyle başarılı şekilde fırlatılan Peregrine uzay aracı, NASA’nın 1972 yılından bu yana ilk Ay misyonu olma özelliği taşıyor.