CHP Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin genel merkezinde açıklama yaptı. Özel, konuşması sırasında duygulandı. 

BBP lideri  Destici, Yazıcıoğlu'nun kabrini ziyaret etti BBP lideri Destici, Yazıcıoğlu'nun kabrini ziyaret etti

Seçmenin Türkiye’de yeni bir siyasete karar verdiğini ifade eden Özel, “Bugün seçmen, 22 yıllık Türkiye fotoğrafını değiştirmeye, ülkemizde yeni bir siyasi iklime kapı aralamaya karar verdi. Bugün seçmen cumhuriyetin ikinci yüzyılının ilk seçimlerinde iktidarın orantısız gücünü yerelden dengelemeye karar verdi” diye konuştu.

Özel, seçmenin, sadece yöneticilerin kim olacağına değil, ülkenin ve belediyelerin nasıl yönetilmesi gerektiğini de karar verdiğini vurguladı.

Seçmen iktidara büyük bir mesaj verdiğini vurgulayan Özel, şöyle devam etti:

“Milletimiz ekmeğini küçültenlere, huzurunu bozanlara, demokrasiyi bozanlara, hukuk devletini çökertenlere açık bir mesaj vermiştir. Yok sayılanlar bugün ülkeyi yönetenlere açık bir mesaj vermiştir. Bu mesaj, benim okumamla, bizlerin okumasıyla şu şekildedir: Biz ülkemizin bir hukuk devleti olarak kalmasını, kaybedilen hukuk devleti vasfının geri gelmesini istiyoruz. Biz ülkemizde her türlü ayrımcılığa karşı çıkıyoruz. Farklılığımız, zenginliğimizdir.”

İktidarın seçimler öncesi ötekileştirici davrandığını hatırlatan Özel, “Biz Türkiye Cumhuriyeti devletinin vatandaşları olarak birlik ve beraberlik istiyoruz. Birileri öyle söylüyor diye millî, birileri öyle göstermeye çalışıyor diye kimseyi gayrı millî olarak görmüyoruz. Biz milletimizin verdiği bu mesajı bir kutsal emanet olarak alıyor ve tüm CHP’liler olarak başımızın üzerine koyuyoruz” dedi.

Hiç kimsenin kaybetmiş hissetmesini istemediğini vurgulayan Özel, seçmenin kötü hizmeti cezalandırdığını söyledi.

Özel, öncelikle 2019 yılında AKP’den İstanbul, Ankara, Mersin, Adana ve Antalya belediyelerini alan belediye başkanlarına teşekkür etti. Ardından bu belediyeler dışındaki CHP’li belediye başkanlarına da teşekkür etti.

Editör: Samet Aktaş