Selçuklu Belediyesi tarafından Yazır Mahallesi’ne kazandırılan Şehit Erkan Kurşun İlkokulu’nun resmi açılışı Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Kemal Şamlıoğlu’nun da katıldığı törenle gerçekleştirildi.  Açılışa Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Kemal Şamlıoğlu’nun yanı sıra okula ismi verilen Şehit Erkan Kurşun’un ailesi, Konya Valisi Vahdettin Özkan, AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Hakan Özer,  Konya Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Uzbaş, AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca,3. Ana Jet Üs ve Garnizon Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Önder Şensöz, Konya İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Turan Kayacılar, Selçuklu Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Avcıoğlu, okul idarecileri, öğretme ve öğrenciler katıldı.

DSC_2238

EĞİTİME HER FIRSATTA DESTEK VERİYORUZ

Eğitime desteklerin devam ettiğine vurgu yapan Pekyatırmacı, “Eğitime her fırsatta destek veriyor, yaptığımız her işte olduğu gibi eğitim alanında da tüm Türkiye’ye örnek olacak projeler gerçekleştiriyoruz. Çocuklarımızın, gençlerimizin en iyi şartlarda, en iyi imkanlarda eğitim görebilmeleri için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bir taraftan Selçuklumuza yeni eğitim tesisleri kazandırırken diğer taraftan da mevcut eğitim tesislerimizin ve okullarımızın bakım ve onarımından tutun iç teşrifatına kadar, çevre düzenlemelerine kadar her türlü ihtiyacını karşılamaya çalışıyoruz. Çünkü biz biliyoruz ki eğitime yapılan yatırım, yarınlara yapılan yatırımdır, ülkenin geleceğine yapılan yatırımdır. Selçuklu Belediyesi olarak son 5 yılda önemli yatırımlara imza attık” dedi.

1Z4A0992

70 MİLYON TÜRK LİRASI HARCANDI

Yeni projenin 70 milyon TL’ye mal olduğunu kaydeden Pekyatırmacı, “Okulumuza Şehit Polis Memurumuz Erkan Kurşun’un ismini verdik. Şehidimiz 2017 yılında Konya İl Emniyet Müdürlüğü’nde görev yapmakta iken görev başında geçirdiği elim bir trafik kazası sonrası şehadet mertebesine ulaşmıştı. 4 Ben bu vesileyle şehidimize Allah’tan rahmet diliyorum. Kederli ailemize, yakınlarına ve milletimize tekrar başsağlığı diliyorum. Okulumuzla ilgili diğer bilgileri de sizlerle paylaşmak istiyorum. Bodrum, zemin kat, 1. kat ve 2. kattan oluşan okulumuz 7 bin 558 metrekare bina alanı ve 5 bin 794 metrekare bahçe alanına sahip. Okulumuzun Belediyemize toplam maliyeti ise güncel rakamlarla 70. Milyon Türk Lirası. Normal eğitim olarak hizmet veren okulumuzda şu an toplam 467 öğrenci eğitim görüyor. Tüm sınıflara öğrenci kaydedildiği takdirde ise bu rakam 120’si anasınıfı öğrencisi, 960’ı ilkokul öğrencisi olmak üzere 1.080 öğrenciye ulaşabiliyor. Atölyeleri, spor salonları ve sahip olduğu diğer fonksiyonlarıyla tam bir eğitim kompleksi niteliğinde olan okulumuzun bodrum katında spor salonu, soyunma odaları, seminer salonu, fuaye alanı, hazırlık odası, pano odası, arşiv odası, ısı merkezi, su deposu, sığınak ve diğer ihtiyaç alanları yer alıyor. Yine zemin katta 30 öğrenci kapasiteli 16 derslik, müdür yardımcısı odası, okul aile birliği odası, ders araç gereç odası, pano odası, kantin, revir, mescit ve diğer ihtiyaç alanları bulunuyor” dedi

1Z4A1166

KONYA MODELİ BELEDİYECİLİĞİ

Konya belediyeleri olarak Konya'da Konya modeli belediyeciliği Türkiye’de yaygınlaştırdıklarını ifade eden Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca: “Çocuklarımız geleceğimizin teminatı dedik. Onlar göz bebeğimiz, Türkiye yüz yılı inşallah bu eğitim tesislerinde yetişecek çocuklarımızın omuzlarında yükselecek. Onlar için ne kadar çalışsak ne kadar hizmet etsek ne kadar gayret etsek az diyorum.  Ben eğitim camiamızı da tebrik ediyorum. Yeni eğitim yılını kutluyorum. İnşallah daha nice güzel günlerde nice güzel açılışlarda hep beraber olacağız diyorum” ifadelerini kullandı.

1Z4A1256

ÜLKENİN DÖRT BİR YANINA YAPILIYOR

Konya İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit,“ Bu anlamda yeni okullar yapmak ve var olanların her türlü eksiğini gidermek milli bir vazife anlamına gelmektedir. Nitekim geleceğe yönelik yapılan en büyük yatırım eğitim adına yapılan yatırımlardır. Büyük bir gurur ve umutla şahit ediyoruz ki her fırsatta ilimizin ve ülkemizin dört bir yanına yeni okullar ve öğrencilerimizin hizmetine sunulan yeni eğitim tesisleri yapılmaktadır” diye konuştu.

1Z4A1271

ÇOK KIYMETLİ BİR ESER

Eğitim hayatına katkı sunacak çok kıymetli bir eserin açılışında bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Konya Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Uzbaş, “Her şeyden önce ifade etmek isterim ki yarınlarımızın umudu ve istikbalimizin mimarı olarak gördüğümüz sevgili çocuklarımız için yapılan her çalışmayı büyük bir mutlulukla karşılıyoruz. Onların geleceğine katkısız olacağını düşündüğümüz her türlü faaliyeti sonuna kadar destekliyoruz. Bu anlamda Selçuklu Belediyemiz tarafından inşa edilen ve şehidimiz Erkan Kurşun'un adını taşıyan ilkokulumuzun eğitim camiamıza, sevgili öğrencilerimiz ve velilerimiz adına hayırlara vesile olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

1Z4A1273

KONYA EĞİTİMDE BÜYÜYOR

Konya’nın eğitim alanında giderek büyüdüğünü kaydeden AK Parti İl Başkanı Hasan Angı, “Eğitimde, spora sağlığa, her alanda büyük işlere imza atılıyor. Bugün de buradan çok güzel bir eser. Gençlerimizin geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin hizmetine sunulmuş olacak. Emeği geçen herkese ben de şükranlarımı arz ediyorum. Bu bölge gelişen bir bölgemiz. Büyük bir nüfus barındırıyor ve genç nüfusumuz var. Bu yavrularımızı geleceğe hazırlamak için. Cumhurbaşkanımızın gösterdiği hedefleri Türkiye yüzyılına yürürken kıymetli valimizin koordinasyonunda iyi iş birlikleri, bereketi ortaya koyuyor. Konya huzurlu bir şehir, geleceğe umutla bakan, büyüyen bir şehir” ifadelerini kullandı

1Z4A1284

HİZMET EDEN BİR BELEDİYEMİZ VAR

AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Hakan Özer, “Konya belediyelerimiz sadece eğitimde değil, hemen her alanda şehrimizin, insanımızın ihtiyacı olan hizmetleri, mazeret üretmeden hızlıca yerine getirebilen kabiliyete sahip belediyelerimizdir. Aklınıza her konuyla ilgili hangi hizmet geliyorsa belediyelerimizi orada görmeniz mümkün. Tabii biz bu hizmet anlayışına Konya modeli belediyecilik diyoruz. Konya modeli belediyeciliğin merkezinde, insanımızın, şehrimizin ihtiyaç duyduğu her şeyi bir alan gözetmeksizin hizmet eden, yapan belediyecilik anlayışıdır” dedi.

1Z4A1313

OKUL SAYISI ARTTI

Altun: Dünya Mühendisler Günü kutlu olsun Altun: Dünya Mühendisler Günü kutlu olsun

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Kemal Çamlıoğlu ise,“ Müzik, zeka oyunları, robotik kodlama ve yabancı dil atölyelerinin yanı sıra okulumuza özgü tasarım laboratuvarlarında çocuklarımızın oldukça verimli bir okul dönemi geçireceklerine inancımız tam. Ayrıca bu vesileyle hayırseverlerimizi ve yerel yönetimlerimizi de böyle güzel okullar açmaya, hayırda yarışmaya davet etmek istiyoruz. Konya bu minvalde gerçekten Türkiye'de lider bir ilimiz. Bu açıdan da Konyalıları, Konya'da emek sarf eden iş adamlarımızdan bürokrasiye, siyasete kadar herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. 2002-2003 yılından bu yana bir referans noktası olarak görürsek orayı 43 bin 496 olan okul sayımızın Türkiye'de 74 bin 133’e ulaştığını sizlerle paylaşmak isterim. İçinde bulunduğumuz 2023-2024 eğitim öğretim yılında da 5 milyon 600 bin öğrencimiz eğitim öğretime başladı ilkokullarda, ilköğretim açısından bunu söylüyorum. Bu yıl da Milli Eğitim Bakanlığı olarak bizler 5624 dersliğimizi eğitime, çocuklarımıza, yavrularımıza, geleceğimizin teminatı yavrularımıza ve değerli öğretmen arkadaşlarımızın hizmetine sunmuş olduk” dedi.

1Z4A1313

EN BÜYÜK ARZUMUZ

Çamlıoğlu ise sözlerinin devamında şu ifadelere yer verdi, “Okullarımız sadece sayısal olarak çoğalmadı. Aynı zamanda okullarımızın fiziki ve sosyal imkanları da gelişti. Bakanlık olarak öğrencilerimizin kaliteli eğitime erişimlerini sağlamak ve zamanlarının önemli bir kısmını geçirdikleri okul ortamlarını iyileştirmek için elimizden gelen gayreti göstermeye gayret çalışıyoruz. Milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini benimseyen koruyan ve geliştiren, ailesini, vatanını, milletini seven ve daima yüceltmeye çalışan, dengeli ve sağlıklı bir gelişime sahip bireylerin şahsiyet gelişimiyle de bağlantılı, yetiştirilmesi bizim en büyük arzumuz”

1Z4A1376

ÖNEMLİ BİR KAMU HİZMETİ

Konya Valisi Vahdettin Özkan açılışın önemli bir kamu hizmeti olduğunu kaydetti. Özkan, “İlimiz, beldemiz, şehrimiz elbette ki ilmin, irfanın, marifetin çokça cari olduğu bir yer. Çokça eğitim kurumlarının, alimlerin yetiştiği bir alan. Günümüzde de bu hem bize bir sorumluluk veriyor hem de önemli bir istinat noktası olduğunu vurgulamak istiyorum. Dünyada bizim rekabet gücümüzü arttıracak ve hem de bireysel ve toplumsal yaşam kalitemizi arttırmanın harcıdır, ruhudur, esasıdır, lokomotifidir, eğitim kamu hizmeti. Eğitim kamu hizmetinin ilimizde de çok güzel bir şekilde icra edilmesinde, başta Milli Eğitim Bakanlığımızın ortaya koymuş olduğu stratejik hedeflerin altını dolduran eğitim teşkilatı ve öğretmenlerimiz elbette ki işin temel iskelesini, ruhunu ve çerçevesini belirliyor” diyerek sözlerini tamamladı

MUHAMMED ESAD ÇAĞLA