İsrail, Gazze’ye zulüm ve soykırım uygulamaya devam ederken, Konyalı esnaf da İsrail ürünlerini boykot etmeye devam ediyor. Zafer Çarşısında bulunan Tüten Lokanta İşletmecisi Yaşar Gürbüz ise, dükkanında hiçbir İsrail ürününe yer vermeyerek diğer esnaflara örnek oluyor. Yaşar Gürbüz, yerli malı satarak zarar etmediğine dikkat çekerek tam tersine lokantasından bereketin eksik olmadığını söyledi.

Cdc-1

Sunduğu avantajlarla ‘Üniversite Şehri Konya!’ Sunduğu avantajlarla ‘Üniversite Şehri Konya!’

YERLİ MALI, DİĞERLERİNDEN DAHA GÜZEL

Lokanta İşletmecisi Yaşar Gürbüz, İsrail’in, Gazze’ye yaptığı zulümlerden dolayı dükkanına gelen müşterilerinin İsrail ürünlerini sipariş vermek istemediğini anlatarak bunun sonucunda tamamen yerli malı içecekler satmaya başladıklarını dile getirdi. Böyle yaparak doğru yolda gittiklerini belirten Yaşar Gürbüz, “Vicdanımızın sesini dinledik. Yerli malı satmak hem ülkemiz hem de insan vicdanı için en iyisi oldu. Kalbin sesi milli olduğundan dolayı yerli ürünleri dolabımıza koyduk. Sadece işletmemde değil özel hayatımda ve ailemle evimize de boykot ürünlerini sokmuyoruz. Benim hanım İsrail malı bir ürün aldığımızı gördüğünde tekrardan beni bakkala gönderiyor. Zaten Türk malları da gayet güzel oluyor. Diğerlerinden hiçbir eksiği yok. Hatta gelen müşterilerimiz de yerli ürün bulundurduğumuz için bize teşekkür ediyor. Bizim gibi yapan çok esnaf var” diye konuştu.

“YERLİ MALI SATARAK ZARAR ETMİYORUM”

Yerli malı sattığı için ekonomik olarak zarara uğradıklarını düşünenlerin olduğunu aktaran Gürbüz, zarar etmediklerine işaret etti. Çok cironun, çok para kazanmak anlamına gelmediğini vurgulayan Gürbüz, “Tam tersine ben daha çok kârlıyım. En azından akşam başımı yastığa koyduğumda rahat bir vicdanla uyuyorum. Bu bize bereket de getiriyor. Trilyoner olsak ne olur? Yiyeceğimiz bir lokma ekmek, götüreceğimiz bir kefen. Eğer ihtiyaçlarımı görüyorsam daha fazlasında gözüm yok. Paradan daha değerli şeyler var. Para yüzde 100 ihtiyaç değil, sadece araçtır” ifadelerine yer verdi.

TÜRK MALI DAHA UYGUN

Gelen müşterilerin çoğunun sipariş ettiği dönerin veya yemeğin yanına yerli malı içecek istediğini söyleyen Gürbüz, “Çok az bir kısım Türk malını tercih etmese de yüzde 99’u İsrail ürünlerini içmiyor. İnsanlar da bu boykot konusunda bilinçlendi. Ayrıca yerli malı içeceklerin fiyatı da diğer ürünlere göre çok daha uygun. 10 ile 30 lira arasında değişiyor” dedi.

KONYA ÖRNEK OLUYOR

Esnaf Gürbüz, sözlerine son olarak şunları ekledi: “Bir kişiden bir şey olmaz demeyelim. Herkes elini taşının altına koymalı. Bugün Gazze’ye zulüm yapan, yarın başka bir yere de yapar. Önemli olan vicdanın rahat olması. Bu iyilik zinciri zamanla kendiliğinden dağ gibi olur. İsrail’in saldırıları ilk patlak verdiği zaman boykot zamanla unutulur demişlerdi. Ama öyle olmadı. Konya bu konuda gerçekten çok fazla duyarlı. Boykot daha çok yapılsın, yapılsın, yapılsın!”

Kaynak: TUBA KAYA