ÖNDER Konya İmam Hatipliler Derneği 2. Olağan Genel Kurul Toplantısı Taş Bina Kültür ve Sanat Merkezi'nde yapıldı. Düzenlenen Olağan Genel Kurula ÖNDER Konya Bölge Koordinatörü Özkan Demiroğlu, Türkiye İmam Hatipliler Vakfı (TİMAV) Genel Başkanı Sami Bayrakçı, ÖNDER Konya İmam Hatipliler Derneği Başkanı Arif Bağcı, Konya İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa Yılmaz, Konya Eğitime Destek Platformu Başkanı Emekli Konya İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu ile ÖNDER Konya İmam Hatipliler Derneği üyeleri ile çok sayıda davetli katıldı. Tek liste ile gidilen seçimlerde mevcut başkan Arif Bağcı güven tazeledi.

‘İMAM HATİP ÖĞRENCİLERE FARKLI ZAMANLARDA BİRÇOK HİZMETLE BULUŞTURDUK’

Lise Medeniyet Akademisi'nde münazara yarışmaları sürüyor Lise Medeniyet Akademisi'nde münazara yarışmaları sürüyor

3 yıl gibi kısa bir sürede binlerce Konyalı imam hatip öğrencisini değişik alanlarda, farklı zaman dilimlerinde, çok çeşitli hizmetlerle buluşturmanın onurunu yaşadıklarına dikkat çeken ÖNDER Konya İmam Hatipliler Derneği Başkanı Arif Bağcı, konuşmasına şöyle devam etti, “İmam Hatip Okulu mezunları ve mensuplarının bir araya geldiği, bir sivil toplum kuruluşu olan önder imam hatipliler derneği, Türkiye’de mezun sayısı 10 milyona yaklaşan imam hatip camiasına hizmet vermektedir. 81 ilde 600 kadar yerel dernekle ülkenin en büyük ve saygın oluşumlarından biri olarak çalışmalarını sürdürmektedir.  Bu okullarımız kurulduğu günden bu yana milletimizin teveccühünü kazanmış, toplum olarak sahiplenilmiş ve nitekim sayılarının artırılması için her türlü fedakârlık milletimizce gösterilmiştir.  Konya bu bağlamda imam hatip okullarının çokluğuyla örnek şehirlerimizden bir tanesidir. Vakıf medeniyetinin en çok yaşatıldığı illerden olan Konya’mızda imam hatip okullarının maddi manevi destekçisi vakıflar ve dernekler bu okullarımızı hiçbir zaman yalnız bırakmayarak okullarımızda yetişen nitelikli gençlerin destekçisi olmuşlardır. Bizler yönetim kurulundaki arkadaşlarımızla 2021 yılında ÖNDER Konya İmam Hatipliler Derneği olarak çıktığımız bu yolda yaklaşık 3 yıl gibi kısa bir sürede binlerce Konyalı imam hatip öğrencisini değişik alanlarda, farklı zaman dilimlerinde, çok çeşitli hizmetlerle buluşturmanın onurunu yaşıyoruz.  Bunun yanında bir taraftan imam hatip gençliğinin hizmetinde gece gündüz koşarken diğer taraftan Türkiye genelinde 81 il içerisinde İstanbul’dan sonra teşkilatlanmasını büyük oranda tamamlamış, üye sayısını artırmış, hizmetleriyle diğer şehirlere model olma bahtiyarlığını yaşamış bir dernek olmanın da haklı gururunu yaşıyoruz.”

‘İMAM HATİPLİ TOPLUMA HER ZAMAN ÖNDERDİR’

İmam Hatipli olmanın topluma her zaman önder olmak olduğunu ifade eden Başkan Bağcı, “İmam hatipli olmak, inandığı gibi yaşamak, mensubu olduğu dini ve camiayı en iyi şekilde temsil etmekti. İmam Hatip okulları açıldığı günden beri; îmanlı, ahlâklı, çalışkan, dürüst, vatansever nesiller yetiştirerek Türk İslam davasının hadimleri olurken, Türkiye yüzyılının da varisleri olacağına olan inancım tamdır. İmam Hatip neslinin amacı her zaman ülkemizin aydınlık geleceğine yön vermek, milletimizin omurgası olan asım’ın neslinin önünü açmak olmuştur. bizim derdimiz her zaman ecdadın izinde, geleceğin zirvesinde; milli ve manevi değerlerine sahip bir neslin yetiştirilmesine katkı sunmak olmuştur.  Biliyoruz ki dünyada önümüzdeki yüzyılın temellerinin atıldığı, şekillendiği, adeta tasarımının yapıldığı bir değişim yaşanıyor. Türkiye olarak bu sürecin öznesi olmak, kendi coğrafyamızda kendi geleceğimiz için yeni yaklaşımlar geliştirmeliyiz. Kendi hedeflerimiz doğrultusunda dünyadaki hadiselerin gidişatını yönlendirebilecek imanlı ihlaslı bir genç nesil yetiştirme mecburiyetindeyiz.  iki bin yıllık köklü tarihimizi doğru bir şekilde gergef gibi işlerken, aynı amaç aynı ruh aynı idealler etrafında toplanan geçmişinden aldığı ilhamla geleceği inşa eden geçmişiyle gurur duyan bir gençliğin oluşumunda eğitimin paydaşı olan tüm STK’lar olarak üzerimize düşeni yapmak durumundayız.  Ülkemizin yakın tarihinde ideolojik düşüncelerle ayrıştırılmaya kardeş kanı akıtılması için kullanılmaya çalışılan gençlik; bugün çok daha farklı argümanlar kullanılarak dini ve kültürel anlamda problemli hale getirilmek istenmektedir.  Bizler önder imam hatipliler derneği olarak gençlerimizin ülkemiz ve mazlum coğrafya üzerinde oynanan küresel oyunlara karşı bilinçlenmeleri noktasında kendilerini en doğru bilgi ve bilinçle donatmaları için başta üniversitelerimiz olmak üzere eğitimin diğer paydaşlarıyla ortak programlar icra etmekteyiz. Tarihin her döneminde imam hatip okullarına sahip çıkan bu aziz milletimizin evlatlarını küresel oyunun bir parçası haline getirmek isteyenlere fırsat vermeyeceğiz. Bizlerin idealindeki gençliği üstat Necip Fazıl gençliğe hitabesinde şöyle tanımlıyor: “zaman bendedir ve mekân bana emanettir!" şuurunda bir gençlik... "kim var?" diye seslenilince, sağına ve soluna bakınmadan fert fert "ben varım!" cevabını verici, her ferdi "benim olmadığım yerde kimse yoktur!" duygusuna sahip bir dâva ahlâkını pırıldatıcı bir gençlik … biz de bıkmadan usanmadan böyle bir gençlik için çalışıyoruz. Bu vesileyle bizleri imam hatip davasına hizmetkâr eden ve bu davanın bir neferi olma bahtiyarlığına eriştiren rabbimize sonsuz hamd-ü senalar olsun.”  

ÖNDER Konya Bölge Koordinatörü Özkan Demiroğlu, Türkiye İmam Hatipliler Vakfı (TİMAV) Genel Başkanı Sami Bayrakçı, Konya İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa Yılmaz ve Konya Eğitime Destek Platformu Başkanı Emekli Konya İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu da yapılan Olağan Genel Kurulun hayırlı olmasını dileyerek İmam Hatipli olmanın önemine dikkat çekti. Konuşmalarının ardından yapılan seçimlerde Başkan Arif Bağcı güven tazeledi.  ÖNDER Konya İmam Hatipliler Derneği Yeni Yönetim Kurulu Arif Bağcı başkanlığında şu isimlerden oluştu; Mesut Aygül, Ahmet Çiğdem, Ali Kamacı, Şeref Oğurlu, Ferhat Samancı, Cem Hayırlıoğlu, Süleyman Eşit, Ahmet Erol, İbrahim Çürük, Hasan Aslan. Yedek Üyeler Bayram Sürekli, Fatih Cankıymaz, Fahri Ekici, Taha Yasin Demir, Yiğit Okur, Zekeriya Avcı, Ali Çiftçi, Yusuf Muhammed Gökçe, Mustafa Bardak, Ömer Bağcı, Selim Bor. Denetim Kurulu Asil Üyeler Mehmet Ali Can, Ertan Kurar, Mustafa Akbak. Yedek Üyeler: Yaşar Güneri, Nejdet Öktem, Akif Demirci.

MUHAMMED ESAD ÇAĞLA

Editör: Muhammed Esad Çağla