Okul alışverişi sırasında birbirinden farklı ürünleri incelemek gerekiyor. Bu ürünlerin çeşitliliği, eğitim alınacak kademeye göre değişebiliyor. Tabii ki çocuğun tercihi ve çeşitli alışkanlıkları da önemli olabilir. Çocuklara defter alışverişi, eğitim hayatında büyük yer tutuyor. Olaya sadece gerekli bir eşyanın alınması olarak bakmamak gerekiyor. Çocuklar bu defterlerle uzun vakit geçiriyorlar. Onlar için gayet önemli manevi değer taşıyabilirler. Tabii ki de bu hem defter, hem çocuk, hem de ders bağlamında değişebiliyor.  Hiç sevilmeyen bir dersin defteriyle yüksek manevi bir bağ kurmak zordur.

Defter Çeşitleri

Defter çeşitleri de çok farklı olabiliyor. Mesela, resim dersi için boya kalemi kullanımına uygun defterlerin kağıtları farklılık gösteriyor. Bazen kağıdın yapısı ve bazen de boyutu önemli olabilir. Defter çeşitleri arasında farklı ürünler vardır. Kullanım açısından yapacakları fark, genelde kullanılacak derse göre değişir. Öne çıkan farklı defter çeşitleri arasında değişik  imkanlar mevcuttur. Yeri geldiğinde daha hibrid veya yaratıcı modeller de bulunabilir.

●     Çizgili Defter

Çizgili defterler, hesaplamaların olmayıp da yazının çok olduğu derslerde kullanılır. Çizgi sayesinde yazının düzgünlüğü korunabilir. Genellikle matematik ve fen dersleri dışında kullanımı yaygındır.

●     Kareli Defter

Kareli defterler, hesap ve geometrik ölçümlerin yapıldığı derslerde sık tercih edilir. Genellikle rakamlar harfler kadar büyük yazılmayı gerektirmez. Yazıda olduğu gibi sadece enine hizalama kullanımı yoktur; aynı zamanda boyuna hizalama da gerekir. Özellikle matematik işlemlerinde bu durum daha belirgindir.

●     Çizgisiz Defter

Çizgisiz defterler de yeri geldiğinde tercih edilebilir. Genellikle eğitimin ilk kademelerinde pek kullanılmaz. Fakat seviye ilerledikçe gençler arasında  tercih edebilir. Hizalama konusunda destek sunamazken, kullanım açısından daha büyük bir serbestlik sağlar.

●     Spiral Defterler

Spiral defterler de farklı bir kategori oluşturur. Yeri geldiğinde telli defter olarak da bilinir. Spirallerin kalitesi ve sayfa sayısına göre dayanıklılıkları değişir. Kaliteli spirallerden olan defterler çok uzun süre gidebilir. Hafif plastikten yapılmış spiraller daha hızlı esneyip bozulabilir.

Yüzündeki büyüme durdurulamıyor! Yüzündeki büyüme durdurulamıyor!

●     Dikişli Defterler

Dikişli defterler de defter çeşitleri arasında bulunur. Bu tarz defterlerde sayfa sayısı ve dikiş kalitesine göre dayanıklılık değişir. Özellikle düşük sayfalarda daha dayanıklı olabilirler. Sayfa sayısı arttıkça da defter ortası denilen kısmın sayısı artar. Zamanla eskime açısından, özellikle demir telli olanlara göre daha hassas olabilirler.

Defter Alırken Önemli Olanlar

Defter alırken önemli olanlar sadece defterin özellikleri değildir. Diğer kullanılacak şeyler, ve mesela okul çantası da önemlidir. Mesela çantanın boyutu ve çantada ne kadar yer kaldığı da göz önünde bulundurulmalıdır. Çizgili defterler alırken çocuğun kullanım miktarına bakmak önemlidir. Özellikle sözlü derslerde çok fazla not tutulmuyorsa düşük sayfalılar tercih edilebilir. Kareli defterlerde ise defterin sağlamlığı büyük önem taşır. Özellikle çok sayıda sayfa  değiştirilecek defterlerde, bu durum daha önemlidir. Spiral defterlerin alışverişinde önemli olan birkaç şey var. Genellikle plastik spiralli defterler çok daha hafif olurken kullanım ömrü pek uzun olmaz. Fakat dönemlik kullanım yapılacaksa daha hesaplı olabilirler. Daha dayanıklı malzemelerden yapılmış tellerin kullanım ömrü fazladır. Fakat genelde okul çantasında daha fazla yer kaplarlar. Bunlara alternatif olarak dikişli defterler de tercih ediliyor. Özellikle yüksek sayfa sayılarında telli defterler daha kullanışlı olabilir. Dikişli defterler, defter ortası denilen kısımların artmasıyla yapılıyor. Çok yüksek sayfa sayılarında orta sayısı da artıyor. Bu ortalar da defterin cildine bağlanıyor ve zamanla yıpranmaya daha hassas oluyor. Özellikle çok sık sayfa değiştirenler bu defterleri pek tercih etmiyor.

Editör: Bekir Turan