Selçuklu Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen törene Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, NEÜ Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu, NEÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Bahadır Feyzioğlu ve Prof. Dr. Hidayet Oğuz, NEÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şükrü Nail Güner, NEÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Hasan Küçükkendirci, NEÜ yöneticileri, akademisyenler, mezun öğrenciler ve aileleri katıldı.

Mezuniyetler Bir Bitiş Değil, Başlangıçtır

Mezuniyetlerin bir bitiş değil, başlangıç olduğunu aktaran NEÜ Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu ise, "Gençlerimiz hayata daha yeni adım atıyorlar. Sevgili gençler, bundan sonra kendiniz için değil, başkaları için çalışacaksınız. Hekimseniz farklı olmak zorundasınız. Hekim, hikmet sahibi olmak kökünden gelir. Doktor ve tabipten çok daha derin anlamları vardır. Sadece bilgi ve maddi olarak değil, gönlü ile de hastasını tedavi edebilmek, ona öyle bakabilmek ancak hekimin ve hikmet sahibi olan bir doktorun vazifesi ve becerisi olabilir. Gençler, artık siz bundan sonraki hayatınızda hasta diye biri ile muhattap olacaksınız. Hasta kim biliyor musunuz? Bir insan. Hasta kim biliyor musunuz? Sizin kardeşiniz, ablanız, anneniz, babanız, dayınız ve amcanız. Hastanıza böyle bir ruhla yaklaşırsanız o zaman işte gerçekten bir hekim ve hikmetli bir doktor olursunuz. Sizlere her zaman hasta, size muhtaç insanlar gelecek. İnsan, kendisine ihtiyaç duyulduğunu hissedince başka tavır ve ruh haline girebiliyor. Öyle olmayın gençler. Bir abiniz ve hocanız olarak tavsiyem budur" dedi.

NEÜ, Pandemi Döneminde Sağlık Bilimlerinde Eğitime Ara Vermeyen Tek Üniversitedir

Konya demokrasi nöbetinde! Konya demokrasi nöbetinde!

"Hayatınız boyunca mümkün mertebe ne ile karşılaşırsanız karşılaşın hepsini unutun ve hastanıza lütfen tebessüm edin." diyerek sözlerine devam eden Prof. Dr. Cem Zorlu,  "Tebessüm bir sadakadır. Sermayeden yemezsiniz. Akşama kadar gülün. Bilin ki güldüğünüz andan itibaren hastalarınızın gönlüne girersiniz. Sadece maddi karşılık değil manevi olarak da duasını alırsınız. Bu çok daha önemli. Gönül bağı oluşturabilmek bir hekim için tedaviden çok daha önemlidir. Hastanız tedavinizden sonra 'her namazda size dua ediyorum' diyebiliyorsa işte gerçek kazancınız budur. Gerisi lafügüzaf. Uygulamalı eğitim döneminde sızlanmadan, şikayet etmeden yaptınız işler, pandemi döneminde hiç ara vermeden aldığınız eğitimler, sizlere mesleki hayatınızda artı olarak dönecek. Necmettin Erbakan Üniversitesi, pandemi döneminde sağlık bilimlerinde asla eğitime ara vermeyen tek üniversitedir. Bunun artılarını göreceksiniz.  Emeklerinden dolayı akademisyenlerimize, gayret ve desteklerinden dolayı ailelerimize, eğitimlerini başarılı şekilde tamamlayan mezunlarımıza teşekkür ediuyorum. Verimli, bereketli, hayırlı ve başarılı bir mesleki hayat diliyor, hepinizi sevgi ve muhabbetle selamlıyorum" ifadelerini kullandı.

Ömür Boyu Başarılar Diliyorum

Günün kahramanları olan genç hekimleri tebrik ederek sözlerine başlayan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay da, "Böyle mutlu bir günde sizlerle birlikte olmaktan büyük keyif ve mutluluk duyuyorum. Yaşadığınız zorlukları nispeten yaşayan bir büyüğünüz olarak ne kadar zor, zahmetli bir süreçten geçtiğinizin farkındayım. Eğitim-öğretim döneminde yapmış olduğunuz gayret ve destekler ama en önemlisi de hepimiz bayramda bir aradayken nöbette olan sizlerle görüntülü konuşmanın burukluğunu yaşayan biz aileler olarak ne kadar zahmetli bir süreç geçirdiğinizi biliyoruz. Ama kazandığınız paye ve bize yaşattığınız mutluluk ve gurur da o seviyede yüksek. Onun için tekrar hepinize teşekkür ediyorum. Sizlere ömür boyu başarılar diliyorum" ifadelerini kullandı.

Üniversitelerimiz Şehrimize Nitelikli İnsanlar Yetiştiriyorlar

Konya'nın kadim bir şehir olduğunu ifade eden Başkan Altay konuşmasını şu şekilde bitirdi: "Konya, yaklaşık 10 bin yıldır şehir hayatını sürdüren dünya üzerindeki yerleşim yerlerinden birisi. Tıpkı sizin eğitim öğretim hayatınızda olduğu gibi şehirlerin de iniş ve çıkışları olmuş ama Konya, Selçuklu Devleti'ne başkentlik yaparak 200 yıl boyunca sadece Anadolu'nun değil, dünyanın da ilim ve bilim merkezi olmuş. Günümüz dünyasında da Konya 5 üniversitesi, 130 bin üniversite öğrencisi ile yine Anadolu'nun eğitim-öğretim merkezlerinden birisi. Konya'nın güçlerinden birisi de nitelikli insan kaynağı. Üniversitelerimiz şehrimize önemli nitelikli insanlar yetiştiriyorlar. Bu kurumların en önemlilerinden birisi de Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi."

Konuşmaların ardından mezun olan öğrencilere mezuniyet belgeleri verildi. Tören, genç doktorların hekimlik yemini edip kep fırlatmasıyla sona erdi.

Kaynak: HABER MERKEZİ