Konyaspor'a PFDK kararı! Konyaspor'a PFDK kararı!

91 yaşında vefat eden eski milli güreşçi Mustafa Dağıstanlı, kazandığı olimpiyat ve dünya şampiyonluklarıyla Türk sporuna damga vurdu. Türkiye Güreş Federasyonundan yapılan açıklamada, "Olimpiyat ve dünya şampiyonu, eski milletvekili Mustafa Dağıstanlı 91 yaşında vefat etti. Uzun zamandır hastalıkla mücadele eden Mustafa Dağıstanlı 1956 ve 1960 yıllarında olmak üzere 2 kez olimpiyat şampiyonluğu yaşarken; 1954, 1957 ve 1959 yıllarında olmak üzere 3 kez dünya güreşinin zirvesinde yer almıştır. Dağıstanlı, 1973-1980 yılları arasında Adalet Partisi Samsun Milletvekili olarak TBMM’de görev yapmıştır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesi ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz." ifadelerine yer verildi.

‘OLİMPİYATLARDA ALTIN MADALYA ALDI’

Dünyaya gözlerini 11 Nisan 1931'de Samsun'un Çarşamba ilçesinde açan Dağıstanlı, çok küçük yaşta başladığı ata sporu güreşte 7 yılda 2 olimpiyat, 3 dünya şampiyonluğu yaşayarak tarihi başarılara imza attı. Olimpiyat şampiyonu eski milli güreşçi Mustafa Dağıstanlı hayata gözlerini yumdu. Türkiye'ye serbest stilde uluslararası ilk altın madalyayı kazandıran Nasuh Akar'ı 20 yaşında Türkiye Şampiyonası'nda yenen Dağıstanlı, adından söz ettirmeye başladı. 1953 yılında milli mayoyu giyen efsane sporcu, 1 yıl sonra Japonya'nın başkenti Tokyo'da dünyanın zirvesine çıktı. Dünya Şampiyonası'nda serbest stilde 54 kiloda mindere çıkan Dağıstanlı, Japonya'da altın madalya kazandı. Dağıstanlı 1956 Olimpiyat Oyunları öncesinde de grekoromen stilde Akdeniz Oyunları'nda altın madalyaya ulaştı. İlk olimpiyat zaferi Mustafa Dağıstanlı, 1956 Melbourne Olimpiyat Oyunları'nda zirveye çıktı. Serbest stil 57 kiloda mücadele eden Dağıstanlı, kariyerinde ilk kez yer aldığı olimpiyatta altın madalyaya uzandı.

‘TARİHE ADINI ALTIN HARFLERLE YAZDIRDI’

Dağıstanlı, 4 yıl sonra Roma'da düzenlenen 1960 Olimpiyat Oyunları'nda da bu sefer 62 kiloda şampiyonluğu göğüsledi ve üst üste iki kez olimpiyat altın madalyası elde etti. Dağıstanlı bu başarıyı Hamza Yerlikaya ve Mithat Bayrak'la yapan 3 Türk sporcudan biri olarak tarihteki yerini koruyor. 1957 ve 1959'da da şampiyonluklar geldi Efsane isim, 1957 ve 1959'da da dünya şampiyonalarında altın madalyayı kimseye bırakmadı. Dağıstanlı, 1957'de İstanbul'da ve 1959'da İran'da gerçekleştirilen Dünya Güreş Şampiyonası'nda serbest stil 62 kiloda zirveye çıktı. Uluslararası arenada sırtı yere gelmedi Mustafa Dağıstanlı, büyük başarılar elde ettiği ay-yıldızlı mayoyla serbest stilde uluslararası arenada hiç mağlup olmadı.

‘DÜNYA ŞAMPİYONU OLDU VE HİÇ YENİLMEDİ’

Dağıstanlı'nın olimpiyat ve dünya şampiyonalarında aldığı altın madalyaların yanı sıra Akdeniz Oyunları'nda, Dünya Kupası'nda ve Balkan Şampiyonası'nda da birer şampiyonluğu bulunuyor. Kendine has, yerde kaldırıp ters sarma, dana bağı dalış pozisyonlarıyla ünlenen Dağıstanlı, güreştiği dönemde dünyanın en iyi sporcularından biri olarak gösteriliyordu. Devlet Üstün Hizmet Madalyası var Mustafa Dağıstanlı, aktif sporculuk kariyerinden sonra siyasete atılarak 7 yıl milletvekilliği yaptı. Dağıstanlı, 1973-1980 yıllarında Adalet Partisi'nin Samsun milletvekilliğini üstlendi. Efsane isim, Devlet Üstün Hizmet Madalyası'yla da onurlandırıldı.

‘KASAPOĞLU MESAJ YAYINLADI’

Bakan Kasapoğlu'ndan taziye mesajı Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, vefat haberini üzüntüyle öğrendiğini belirterek, "Olimpiyat ve dünya şampiyonu milli güreşçimiz Mustafa Dağıstanlı'nın vefat ettiğini büyük bir teessürle öğrenmiş bulunuyorum. Türk sporuna önemli hizmetlerde bulunmuş merhum Mustafa Dağıstanlı'ya Allah'tan rahmet; ailesi, sevenleri ve spor camiamıza başsağlığı diliyorum." ifadelerini kullandı.