. Konya SMMMO'da düzenlenen programa Oda Başkanı Abdil Erdal, Ticaret İl Müdürü Mustafa Çağlayan, Konya Vergi Dairesi Başkanı Recep Bora, MHP İl Başkanı Remzi Karaarslan, Saadet Partisi Konya İl Başkanı Hüseyin Saydam, Deva Partisi Konya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Seyit Karaca, İyi Parti Konya İl Başkanı Kadir Ulusoy, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, mali müşavir ve muhasebecilerin yanı sıra basın mensupları katıldı. Programda meslekte 20. yılını tamamlayan muhasebecilere plaket takdim edildi.

‘MESLEKİ SORUNLAR GİDERİLMELİ’

Mali müşavirlik mesleğinin kurumsallaşma sürecinde ülkede iktisadi açıdan vazgeçilmez bir meslek olduğuna dikkat çeken Konya SMMMO Başkanı Abdil Erdal, zor şartlarda bile aralıksız hizmet vermeye devam eden mali müşavirlerin sorunlarından bahsederken, Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası'nın ise muhasebe ve denetim alanında mesleğin ilerlemesi ve geliştirilmesi adına yüksek standartlarda sürekli kaliteli hizmet sunma gayreti içerisinde olduğunu belirtti. Stajyer ve meslektaşlarının eğitim ve mesleki uygulamalarına katkı sunma ve sorunlara çözüm bulma amacıyla çalışmaların devam ettiğini bildiren Erdal, “Çözümünü talep ettiğimiz bazı sorunlarımız şöyle Mücbir sebep hali genişletilmelidir. Serbest meslek erbabında KDV'nin Gelir Vergisinde olduğu gibi tahsilat esasına göre düzenlenmesi sağlanmalı ve hizmetlerde KDV indirimi yapılmalıdır. Bilgilerin hepsinin merkezi bir veri deposunda birleştirilmesi ve ilgili kuruluşların bu depodan bilgilere erişebilmesi sağlanmalı.” diye konuştu.

‘EĞİTİMLERLE MESLEKTAŞLARIMIZI BİLGİLENDİRİYORUZ’

Konya Mali Müşavirler Odası 2 bin 705 üye ve 350 stajyerle hizmet verdiklerini aktaran Erdal, eğitim programlarıyla daha kaliteli hizmet, mesleğe katkı sunmayı hedeflediklerini belirtti. Verilen eğitimlerden de bahseden Erdal, “Kooperatifçilik eğitimi, kooperatifler için dış denetçilik eğitimi, temel satış pazarlama, inşaat muhasebesi, insan kaynakları, ar-ge ve Teknokent faaliyetlerinde muhasebe, Bordrolama ve SGK işlemleri eğitimi gibi meslektaşlarımızı yakından ilgilendiren ihtisas konularında eğitimlerimiz devam ediyor. Ayrıca ilçelerdeki meslektaşlarımızla da güncel konularda bilgilendirme toplantıları düzenliyoruz.” ifadelerini kullandı. Erdal, meslektaşlarının muhasebe haftasını kutlarken, katkı ve katılımlardan dolayı teşekkür etti.

Başkan Kavuş’tan çalışmalara sıkı takip Başkan Kavuş’tan çalışmalara sıkı takip

‘HAFTANIZ KUTLU OLSUN!’

Konya Vergi Dairesi Başkanı Recep Bora da muhasebeciliğin toplumdaki ekonominin finansal sistemini koruma ve geliştirilmesi için önemli bir rol üstlendiğine dikkat çekerek, “Sizler, işletmelerin mali bütünlüğünü sağlama ve finansal raporlama süreçlerinde oynuyorsunuz ve bu durum, kritik bir öneme sahip. Bu özel haftada görevini yerine getiren, ülkemizin ekonomik sağlığına teminen çalışma ve gayret sarf eden muhasebecilerin haftasını kutluyorum.” diye konuştu.

Kaynak: HACER CEYLAN