Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, 20. Uluslararası Konya Mistik Müzik Festivali ile başlayacak Kültür Yolu Festivali kapsamında Taş Bina Kültür ve Sanat’ta basın toplantısı düzenledi. Toplantıya; Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Bürokratlar ve çok sayıda davetli katıldı. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya’nın; dünyada dün olduğu gibi bugün de aynı güzelliklerini sürdürmeye devam ettiğini belirterek farklı kültürlerin kardeşlik duyguları için buluşma noktası olduğunun altını çizdi.

KONYA DÜNYANIN EN GÜZEL ŞEHİRLERİNDEN OLACAK

Konya'da düzenlenecek olan Mistik Müzik Festivali’nde müziklerin ruhu dinlendireceğini dile getiren Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Bu festival sayesinde hem gönül köprülerini hem de sanat anlayışımızı daha iyi güçlendireceğiz. Mistik Müzik Festivali, farklı coğrafyalardan kardeşlerimizin tüm dünyaya barış ve hoşgörünün mesajını verdiği bir buluşma olacaktır. Birlikte yaşama konusundaki inancımızı birleştirme noktasında da çok iyi bir buluşma olacak. Afrika'dan, Ortadoğu'dan ve Türkiye coğrafyalarından gelen sanatçıların katılımıyla çok güzel konserler gerçekleşecek. Konserler, sergiler, çocuk etkinlikleri ve birçok sanatlara kadar çok güzel bir gösteriye ev sahipliği yapacak olan Mistik Müzik Festivali, Mevlana meydanında saat 17.00'de başlayacak. Sadece müzik değil her alanda gözümüzün gönlümüzün açılacağı bir program olacak. Konya'nın kültür ve turizm şehri olmasında bakanlığın çok büyük bir desteği var. Konya'nın hem turizmde hem kültürde önde gelen şehirlerden olmasını istiyoruz ve bunun için sorumluluk alıyoruz, çalışıyoruz. Sayın Kültür Bakanımıza, Bakan Yardımcımıza, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüze, Ankara'dan gelen misafirlerimize ve emeği geçen herkese huzurunuzda çok teşekkür ediyorum. Konya'yı dünyanın en güzel şehirlerinden birisi yapacağız” diye konuştu.

KONYADA BİRÇOK ALANDA ATILIMLAR BÜYÜK

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan ise şunları kaydetti, “Kültür Yolu Festivali dünyanın en büyük festivallerindendir. Bu yıl 11 ilimizde bunları gerçekleştirmekteyiz. İnşallah 35 ilimize bunu yayacağız ve daha sonra da 81 ilimizde gerçekleştireceğiz. Böylece bu alanda markalaşma yolunda gitmekteyiz. Mistik Müzik Festivali, bütün sanatçıların ve sanatseverlerin buluşması anlamına geliyor. Konya’mız son zamanlarda büyük gelişmeler kat etmekte. Bu şehirde sanayide, ekonomide, kültür ve sanat anlamında çok büyük atılımlar gerçekleştiriliyor. Konya'nın turizmi, kültürü ve sanatı için güzel adımlar atılıyor. Yakın geçmişte yaşamış olduğumuz pandemi sürecine rağmen ülkemiz dünyanın en gözde turizm ülkelerinden birisi haline geldi. Geçtiğimiz yıl en fazla turist ağırlayan 3. ülke konumuna geldik. 100 milyar dolarlık turizm gelirine de inşallah ulaşacağız. Konya Mistik Müzik Festivalinin Konya’mıza hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

“Sarsılma” okuyucusuyla buluştu “Sarsılma” okuyucusuyla buluştu

MUSTAFA ARSLAN