İstanbul Ticaret Odası (İTO) Meclis Toplantısı'nda konuşan Yerlikaya, genç, yaşlı, kadın, erkek ayrımı yapmaksızın herkesin huzur ve güvenliğinin Bakanlığa emanet edildiğini söyledi.

Türk milletinin cesareti, samimiyeti ve işin doğru yapılmasını sevdiğini belirten Yerlikaya, "Bizim milletimiz eleştiri yapılsa bile hemen celalleneni değil, sabırla dinleyeni, daha sonra da tane, tane anlatanı sever. Bizim milletimiz hatasını fark ettiği zaman erdemlidir, hemen ondan dönüp doğrusunu yapanı sever. Özür dileyeni de sever, helallik dileyeni de sever. Ama bir başarı olduğu zaman havalanandan da pek hoşlanmaz çünkü başarı Allah'tan." ifadesini kullandı.

Çalışma arkadaşlarına bu minvalde seslenen Yerlikaya, "Yolda yürürken bizim tempomuza ayak uydurmayan veya bizim bu ilkelerimize uymayan ve evrakta sabitlenenlerle yolumuzu ayırıyoruz. Daha detaya girmeye gerek yok. Ama başarıyı ödüllendirmekte cimri davranmıyoruz. Bir hata özellikle de kasıtlı bir hata yaptıysa cezalandırmakla da biz adalet ne diyorsa kesinlikle onu yapıyoruz." diye konuştu.

"Önle-Yakala" mottosuyla hareket ettiklerini anlatan Yerlikaya, İçişleri Bakanlığı bünyesindeki çalışmaları anlattı.

Yerlikaya, 1 Haziran 2023-12 Mart 2024 tarihleri arasında PKK/KCK terör örgütüne yönelik Türkiye genelinde 18 bin 734 kırsal, 3 bin 500 şehir olmak üzere toplamda 22 bin 234 operasyon yapıldığını, 60'ı ölü, 640 sağ veya yaralı, 117 teslim olmak üzere 817 teröristin etkisiz hale getirildiğini belirtti.

İyi Parti'den bir istifa daha: Bilge Yılmaz açıkladı İyi Parti'den bir istifa daha: Bilge Yılmaz açıkladı

Bu çalışmalarda ise 283 şehir operasyonunun İstanbul'da yapıldığını aktaran Yerlikaya, 514 gözaltı, 125 tutuklu, 144 adli kontrol işlemi olduğunu ve 87 teröristin etkisiz hale getirildiğini kaydetti.

Yerlikaya, FETÖ/DEAŞ ve sol terör örgütlerine yönelik operasyonlar ile engellenen terör eylemlerinin bilgilerini paylaştı.

Türkiye genelinde terörizmin finansmanına yönelik operasyonlara değinen Yerlikaya, 1 Haziran 2023 ila 12 Mart 2024 tarihleri arasında 183 operasyon yapıldığını bu kapsamda 1106 gözaltı, 179 tutuklu işlemi yapılarak 28 milyon 678 bin lira ele geçirildiğini söyledi.

Gri listeye vurgu yapan Yerlikaya, şöyle konuştu:

"Gri listenin alt parametre olarak kırk maddesi var, biz geldiğimizde dördü kalmıştı, 3'ü İçişleri, 1'i Adalet Bakanlığında. Bunların tamamını bitirdik biz. Tabii bu yaptığımız, birazdan yapacağımız organize suç örgütleriyle ilgili, diğer bu finansmanla ilgili yapılanların her biri sadece bunları siz görmüyorsunuz ki tüm dünya bunu izliyor, onlar da görüyor, söylüyorlar. Bunlarla ilgili yurtdışı basınında çok enteresan kalemler yazı yazıyor ve bütün bunlar öyle olumlu bir tesir yapıyor ki nisan ayında, mayısın ilk haftalarında bu komisyon gelecek yerinde son değerlendirmesini yapacak ve haziranın ilk haftasında da gri listeden ilk biz çıkacağımızı ümit ediyoruz, çünkü yapmamız gereken her şeyi yaptık. Eğer Mehmet Şimşek bakanımızın da ifade ettiği gibi 'Halen' diye bir karar alıyorlarsa bu da bizimle ilgili siyasi bir duruşla ilgilidir ki biz öyle bir şey yapacaklarına da ihtimal vermiyoruz, vermek istemiyoruz."

Yerlikaya, organize suçlara yönelik yürütülen operasyonlarla ilgili olarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Şehirde bir tane eşkıya istemiyorum." sözlerini aktararak, "Dedim 'Sayın Cumhurbaşkanım talimat bu, destek bu olduktan sonra Allah'ın izniyle. Her zaman bunu söylüyorsunuz zaten, baş üstüne. Adalet Bakanlığı savcılarımıza, mahkemelerimize, Hazine ve Maliye Bakanlığımızla, MASAK ve diğer ilgili kurum ve kuruluşlarla biz İçişleri Bakanlığı olarak müthiş bir uyumun bereketi diye. Uyum, bereket nasıl oluyor biliyor musunuz? '12 aydan beri fiziki teknik takip planlı hareket yapacağım diye uğraşırken ya bu neredeyse 4 ayda bitiyor.' diyor, dedik ya bereket bu."

Editör: Samet Aktaş