Gelecek Partisi Konya Milletvekili Hasan Ekici, besicilerin ve kurbanlık almakta zorlanan vatandaşların sorunlarını meclis gündemine taşıdı. Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile birlikte Ankara’nın Elmadağ ilçesinde besi çiftliklerine yaptıkları ziyaretleri anımsatan Ekici hem üreticinin hem de tüketicinin isyanda olduğunu kaydetti.  “Besiciyi de, süt üreticisini de, emekliyi, çalışanı, vatandaşı da isyan ettiren iklimin son yılların kötü ekonomi politikaları olduğunu hepimiz bilmekteyiz” diyen Hasan Ekici, “Kurban bayramı yaklaşırken ortalığı yangın yerine çeviren şartlar, maalesef tüm sözde müdahalelere, “çözüm” gibi sunulan yanlış ithalat politikalarına rağmen içler acısı. Genel tablo şu; Enflasyonist ortamda mazot, yem gibi üretim girdilerinin fiyatları hızla yükselmiş durumda. Soğuk süt fiyat artışları üretim maliyet artışlarının gerisinde kaldı.  Et fiyatlarının istikrarsızlığı ve yanlış et ithalatı politikaları bu sorunların üzerine tuz biber ekti” şeklinde konuştu.

 ETE VE SÜTE ULAŞMASI ZORLAŞIYOR

 Kesime gönderilen inek sayısının her geçen gün hızla arttığına dikkati çeken Ekici, şöyle konuştu: “ Hayvanımın yarısını kesime gönderiyorum ki, diğer yarısını kurtarabileyim’ diyen besici isyanda. Et ve süt sektörünün istikrarsızlığı ve sürdürebilirliğinin kalmaması nedeniyle hayvancılığı terk eden çiftçi sayısı hızla artmakta.  Üretimden nihai tüketime kadar et ve süt piyasasındaki eksik rekabet şartları ve devletin piyasayı düzenleme ve denetlemesindeki yetersizliğinden vatandaşların ucuz ete ve süte ulaşması gittikçe imkansızlaşmakta. Et ve süt işletmelerinin gelir gider finansman dengelerinin bozulması nedeniyle borçlanma ihtiyaçları hızla artmakta. Buna karşın kredi faizleri de hem yükselmekte hem de vade süreleri kısalmakta” dedi.

 İSYAN EDİYORLAR 

Bektaş: 'İş cinayetlerine cezai yaptırım uygulanmalıdır' Bektaş: 'İş cinayetlerine cezai yaptırım uygulanmalıdır'

Ekici, “55-60 kg bir büyükbaş hissesi geçen yıl 16-20 bin liraya satılırken, bu yıl bu fiyat 32 ila 40 bin liraya yükseldi.  Bir dananın fiyatı ise 50-120 bin lira bandından 100 ila 240 bin lira bandına fırladı. Yetiştirici de tüketici de herkes isyanda! Yetiştiriciler kira, yem ve nakliye giderlerinden bezmiş halde. İstanbul’da geçen yıl 30-40 bin lira olan pazaryeri kirası bu yıl 100 bin lira. Yem fiyatları ise torba başına 250-300 lira bandından 600 liraya yükseldi. Akaryakıt zamlarıyla birlikte nakliye giderleri de yaklaşık yüzde yüz zamlandı. Düşünün ki Niğde’den İstanbul’a giden bir kamyonun maliyeti yaklaşık 75 bin lira oldu.

NEDEN  GÖZ YUMULDU?

Türkiye’de geçtiğimiz gün yapılan hayvan ithalatına da tepki gösteren Gelecek Partisi Konya Milletvekili Hasan Ekici, şunları söyledi: “Geçtiğimiz günlerde Mersin’e Brezilya ve Uruguay'dan gelen iki gemi ile toplam 43 bin baş canlı sığır ithal edilmiş. Et ve Süt Kurumu yetkililerinin açıklamalarına bakılırsa küçük üretici bundan memnun imiş. Zira daha önce büyük firmalar hayvan getirip küçüklere pahalıya satıyormuş. ‘Biz daha uygun fiyata satıyoruz’ diyorlar. Böylelikle küçüklerin piyasada kalmasını ve üretime devam etmelerini sağlıyorlarmış. Özrü kabahatinden beter bir açıklama. İçinde itiraf da var. Acaba kimmiş bu büyükler? Neden devlet tarafından bugüne dek semirilmişler? Neden küçük üreticinin zarar etmesine göz yumulmuş?

Kaynak: HABER MERKEZİ