Konuşmasında yıllardır ülkemize dayatılan “Sözde Soykırım” iddialarına değinen Baykan, Ermenistan Başbakanının da bu konuda nasıl bir düşünce içinde olduğunu, doğru bilinen yanlışları nasıl itiraf ettiğini vurguladı. Paşinya’nın ülkesinde yaptığı konuşmada Sözde Soykırım yerine Sözde Büyük Felaket ifadelerini kullanmasının ardındaki mesaja değinen Baykan, bu konuşmanın aslında yıllardır bazı kesimler tarafından dayatılan Sözde soykırım yalanın, bazı lobiler ve kesimlerin ve hatta ülkelerin itibar suikastı amaçlı yapıldığını, söz konusu bu kesimlerin yalan yanlış tarih bilgileri ile toplumları gerdiğini ve buradan çıkar elde ettiğini söyledi.

Bakan Bolat, sınır kapısında gurbetçilerle bayramlaştı Bakan Bolat, sınır kapısında gurbetçilerle bayramlaştı

ABD VE AVRUPA LOBİLERİNİN AMACI ELİNDEKİ GÜCÜ KAYBETMEK İSTEMEMESİ 

Mehmet Baykan, “Her türlü lobi faaliyetleri ile yıllarca üzerimize gelen Amerika ve Avrupa destekli bu lobilerin asıl amacının da Ermenistan’ın iyiliğini düşünmekten çok, elinde bulundurdukları bu gücü kaybetmek istememesi olduğu Paşinyan’ın bu açıklamaları ile adeta deşifre olmuştur. Ekonomik olarak yokluk içinde yaşayan Ermenistan, Türkiye ve Azerbaycan ile iyi ilişkiler kurmadan durumun düzelmeyeceğini, hiçbir üretimi, doğal zenginliği, tarımı olmayan Ermenistan’ın ilerleme kaydetmesi için bu gerçeği artık kabul etmesi gerektiğini gösteren bu açıklamalar tarihi olarak nitelendirilebilir.  Türkiye’nin her zaman ve her yerde söylediği tarihi tarihçilere bırakalım, arşivlerimizi açalım ve gerçeği ortaya çıkaralım teklifi sadece Türkiye için değil Ermenistan için de bölge içinde barışın, kalkınmanın ve istikrarın temelini oluşturacaktır.  İşte bu gerçeği gören Ermenistan, lobilerin, bazı ülkelerin bu konudaki baskısından bıkmış durumda. Türkiye’nin de son yıllarda gerçeğin ortaya çıkarılması için yaptığı lobi faaliyetleri ile bu konu hakkında uluslararası bilgilendirme girişimleri artık meyvelerini vermeye başladı gibi görünüyor” dedi.

SOYKIRIM YERİNE BÜYÜK FELAKET

Mehmet Baykan, “Ermenistan Başbakanı Paşinyan’ın, yakın zamanda çeşitli kaynaklarda ve Anadolu Ajansının teyitli haberlerinde yer alan açıklamaları dikkate alınması gereken açıklamalardır. Sözde “soykırım” ifadesi yerine, yine, sözde “büyük felaket” ifadesini kullanıyor ve 1915 olaylarını jeopolitik entrikaların sonucu olarak nitelendiriyor. Ayrıca, 1915 olaylarında hayatını kaybedenlerin isimlerinin belirlenmesi için çalışma başlatılmasını ve bu olayın artık birtakım lobiler, siyasi kuruluşlar ve diğer ülkeler tarafından suistimal edilmesinin önlenmesini teklif ediyor. Normalleşmek istiyor, siyasi ideolojilerin ve dayatmaların halkına verdiği zararı görüyor.  Amerika’daki, Avrupa’daki birtakım lobilerin güçlerini korumak için sürekli gündemde tuttuğu bu karalamanın gerçeği yansıtmadığını ve halkına bu düşüncelerin empoze edilmesinden artık vazgeçilmesi gerektiğini söylüyor  Ancak hâl böyleyken, ülkemizde bazı kesimler, hatta her 24 Nisan tarihinde Meclis kürsüsünden çığırtkanlık yapanlar kaostan beslenmenin, Türkiye’yi küçük düşürmenin hazzını tatmak istedikleri için her türlü yalanı, iftirayı söylemekten çekinmiyorlar” diye konuştu.

 

Kaynak: HABER MERKEZİ