Randevu sisteminde değişiklik! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, onaylı randevu dönemini paylaştı. 23 milyon kişi aldığı randevunun 3'te 1'ine gelmedi. Sağlık sistemini daha da kolaylaştıracak yeni randevu sistemi nasıl olacak? MHRS onaylı randevu sisteminde nasıl randevu alınacak?

ONAYLI RANDEVU SİSTEMİ NEDİR?

Bakan Fahrettin Koca, gelinmeyen randevu sayısını 81 milyon olarak duyurdu ve bu durumun randevu kapasitenin yüzde 30'unu kullanılamaz yaptığını bildirdi.

Geliştirilen yeni altyapı ile MHRS yeni döneme giriyor.

Ertesi gün randevusu olan hastalar akşam saat 20:00'ye kadar randevusuna onay verecek veya gelemeyeceğini bildirecek. MHRS yeni dönemine ise Onaylı Randevu Dönemi adı verildi. Uygulama 13 Mayıs Pazartesi başlıyor.

"Sağlık İçin Hareket Et" yürüyüşü düzenlendi "Sağlık İçin Hareket Et" yürüyüşü düzenlendi

Onaylı randevu döneminde iki ayrıcalıklı sınıf, 65 yaş üstü hastalar ve kanser hastaları olacak. Bu gruptaki hastalar onay işlemlerinden istisnadır.

Hasta ve doktorların zamanı verimli kullanmasını sağlayacak yeni sistemde, gelinemeyecek randevu iptal edilecek ve boş kalan zamanda ihtiyacı olan hastalar hizmet alabilecek.

Boş kalan her bir randevuya sistemden randevu alamayıp talep bırakmış hastalar erişebilecek. Bu durumda öncelik talep bırakan hastalarda olacak. Yeni sistemle hastaların taleplerine 24 saat içinde cevap verebiliyor olması bekleniyor.

Taleplerin etkin şekilde karşılanabilmesi için ise Randevu Koordinasyon Merkezi'ni devreye alınıyor.

1- "Onaylı Randevu Sistemi" nedir ve ne zaman uygulamaya girecek?

Onaylı Randevu Sistemi, randevuların iptal edilmesinin ardından boş kalan kapasitenin hizmet bekleyen hastalar için kullanılmasını sağlayacak. Uygulama, 13 Mayıs Pazartesi günü itibarıyla alınacak randevular için geçerli olacak.

2- Sistem üzerinden randevu alan kişilerin, randevu saatine uyacağına ilişkin onay vermesi gerekiyor mu?

Randevu tarihinden bir gün önce, akşam saat 20.00'ye kadar kişilerin randevusuna onay vermesi veya gelemeyeceğini bildirmesi gerekecek. Onay, "www.mhrs.gov.tr" internet sitesi, mobil uygulama ve "ALO 182" çağrı merkezi olmak üzere tüm kanallar üzerinden verilebilecek.

3- Onay verilen randevu iptal edilebilecek mi?

Randevu tarihinden bir gün önce saat 20.00'ye kadar "www.mhrs.gov.tr" internet sitesi, mobil uygulama ve ALO 182 çağrı merkezi aracılığıyla iptal işlemleri gerçekleştirilebilecek.

4- Sistem üzerinden randevu alan ancak onaylamayan kişilere ilişkin süreç nasıl yürütülecek?

Son onay saatine kadar randevusunu onaylamayan kişilerin randevusu sistem tarafından iptal edilecek.

5- Onaylanan randevuya gidilmezse herhangi bir kısıtlama uygulanacak mı?

Randevusunu onayladığı halde gitmeyen kişilerin, aynı branş için 15 gün boyunca yeni randevu alması kısıtlanacak. Fakat bu kişiler Bakanlığa bağlı sağlık kuruluşlarından randevusuz hizmet alabilecek.

6- Randevusunu onaylamayan ya da iptal etmeyen kişiler, ertesi gün başvuruda bulunduğu hastaneden hizmet alabilecek mi?

Üzerinde herhangi bir işlem yapılmayan randevular, bir gün önce saat 20.00'de otomatik olarak iptal edilecek. Bu durumda kişi tekrar randevu alabilecek ya da sağlık tesislerinden randevusuz hizmet alabilecek.

7- Tüm randevular için onay zorunlu olacak mı?

Üç gün ve daha sonrası için alınan tüm randevularda onay zorunluluğu olacak, ancak muayene tarihinden önceki iki gün içerisinde alınan randevular, otomatik olarak onaylanmış sayılacak. Örneğin 24 Mayıs tarihi için 22 veya 23 Mayıs'ta alınan bir randevu, otomatik olarak onaylanmış kabul edilecek.

8- Onaylı randevu sisteminden muaf olan gruplar var mı?

Onaylı randevu sistemindeki bu uygulamadan 65 yaş üstü hastalar ve kanser hastaları muaf tutulacak. Bu gruptaki hastalar, her zaman randevu alabilecek.

9- Hastaneden 24 Mayıs günü saat 14.00 için randevu alan ve bir gün önce randevusunu onaylayan kişi, onay işleminden sonra randevuya gitmesini engelleyen bir durum ortaya çıktığında nasıl bir yol izleyecek?

Randevu, kişi tarafından ya da otomatik olarak onaylanmış olsa da 23 Mayıs 20.00'ye kadar iptal edilebilecek. Bu saate kadar onaylı randevusunu iptal etmeyen ve randevusuna gitmeyen kişilerin, aynı branş için 15 gün boyunca yeni randevu alması kısıtlanacak. Fakat kişiler sağlık tesislerinden randevusuz hizmet alabilecek.

10- Ertesi güne randevusu bulunan 200 kişi, saat 20.00'ye kadar randevusunu onaylamadı. Bu randevular, otomatik olarak iptal edilmiş kabul edilerek, talepte bulunan hastalara mı verilecek? Saat 20.00'ye kadar onay işlemini gerçekleştirmeyen bir kişi, sonrasında randevu alabilecek mi?

Randevuları, onaylanmadığı için otomatik iptal edilen kişiler, tekrar randevu alabilecek. Herhangi bir kısıtlama uygulanmayacak. Saat 20.00 itibarıyla otomatik olarak iptal edilerek boşalan randevular, öncelikli olarak talepte bulunan kişilere verilecek.

Kaynak: HABER MERKEZİ