Konya'da yer alan Mevlana Türbesi, dünya çapında önemli bir dini ve kültürel merkez olarak bilinir. Anadolu'nun mistik havasını yansıtan bu türbe, 13’üncü yüzyılın büyük İslam alimi ve şairi Mevlana Celaleddin Rumi'nin ebedi istirahatgahıdır. Öğretileri ve aşkıyla tüm dünyaya ilham veren bu manevi liderin mezarı, yıl boyunca binlerce ziyaretçinin uğrak noktası. Mevlana Türbesi, aynı zamanda yanında yer alan Mevlana Müzesi ile birlikte, İslam dünyasının en önemli kültürel miraslarından biri olarak kabul edilir. Her yıl düzenlenen Uluslararası Mevlana Anma Törenleri ise türbenin ve Mevlana'nın öğretilerinin dünya çapında ne denli büyük bir etkiye sahip olduğunu gösteriyor. Ancak Mevlana Türbesinin çevresinde ve içinde olan bazı eksiklikler de tepkilere neden oluyor.

Dcsezd

TURİZM SEKTÖRÜNDE KONYA’NIN İNCİSİNE DAHA ÇOK DEĞER VERİLMELİ!

Tarihi gazoza tam not! Tarihi gazoza tam not!

Yerli ve yabancı turistler tarafından en çok ziyaret edilen yerlerden birisi olan Mevlana Türbesi ve Meydanında bazı eksiklikler hâlâ daha giderilmeyi bekliyor. Özellikle Türbenin çevresinde ve otellerin bulunduğu arka sokak ile otoparkta görüntü kirliliğinin olması, yarı yıkık binaların yer alması ve Gül Bahçesindeki bakımsızlık gözlerden kaçmıyor. Bu kapsamda Mevlana Türbesi’nin çevresi uzun zamandır düzenlenmeyi bekliyor. Hatta Türbe’nin arkasındaki otoparkın bakımsız ve alkol şişeleriyle dolu olması, Konya’ya ve Mevlana’ya yakışmıyor. Şehir ve yurt dışından Konya’ya gelen kişiler ise bu görüntülere maruz kalıyor. Konya’da ilk önce düzenlenmesi gereken yer Mevlana Türbesi ve çevresiyken, buralara adeta hiç dokunulmuyor.

YIL BOYUNCA ZİYARET EDİLEN MÜZE 7\24 AÇIK OLMALI

Milli Saraylar Başkanlığına bağlı Topkapı Sarayı, müze olarak faaliyet göstermeye başladığı 1924’ten bu yana ilk kez gece saatlerinde ziyarete açıldı. Yıl boyunca ziyaretçi akınına uğrayan Mevlana Türbesi ise günün 09.00-18.30 saatleri arası açıkken, pazartesi günleri 10.00’da açılıyor. Mevlana Türbesi’nin de Topkapı Sarayı gibi gece saatlerinde ziyarete açılması gerekiyor. Böylelikle Konya’ya hem ekonomik anlamda katkı sağlanacak hem de daha çok ziyaretçi Mevlana’yı ziyaret edebilecek.

Xcszdcsz

CUMA NAMAZLARINDA CEMAAT ZORLANIYOR

Bunların dışında Mevlana Meydanında bulunan Sultan Selim Cami’ne Cuma namazı için giden cemaat cami dışına taştığı için meydanda da namaz kılanlar oluyor. Ancak meydanda herhangi bir gölgelik alan olmadığı ve bütün güneşi aldığı için burada namaz kılan vatandaşlar çok fazla zorlanıyor. Cemaat bu konuda acil çözüm bekliyor. 

Kaynak: TUBA KAYA