Merkez Bankası (TCMB) beklendiği gibi politika faiz oranında değişikliğe gitmedi. Para Politikası Kurulu (PPK) faizi yüzde 50 oranında sabit tuttu.

Türkiye'den Irak'a elektrik ihracatı tekrar başladı Türkiye'den Irak'a elektrik ihracatı tekrar başladı

Merkez Bankası politika faizini en son Mart ayında yükseltmiş; Nisan ve Mayıs aylarındaki toplantılarda bir değişikliğe gitmemişti. Bankanın faiz artışlarının sonuna geldiği değerlendirilirken, finans çevrelerinde ilk faiz indiriminin bu yılın sonuna doğru yapılacağı beklentisi var.

Karara ilişkin bankadan yapılan duyuruda, "Aylık enflasyonun ana eğilimindeki zayıflama mayıs ayında geçici bir kesintiye uğramıştır" denildi. "Hizmet enflasyonundaki yüksek seyir ve katılık, enflasyon beklentileri, jeopolitik riskler ve gıda fiyatları enflasyonist baskıları canlı tuttuğu" vurgulandı.

Banka, "Yıllık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yakınsayana kadar sıkı para politikası duruşunun süreceğini" vurguladı.

Metinde ayrıca, "Enflasyonda belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda ise para politikası duruşunun sıkılaştırılacağı" kaydedildi.

Kredi ve mevduat piyasalarında "öngörülenin dışında gelişmeler olması durumunda" parasal aktarım mekanizmasının ilave makroihtiyati adımlarla destekleneceği de TCMB'nin vurguları arasında yer aldı.

Kaynak: HABER MERKEZİ