A Milli Futbol TakımıEURO 2024 Son 16 Turu'nda Avusturya engelini 2-1'lik skorla geçmişti. Bizim Çocuklar'da galibiyet gollerini atan Merih Demiral'ın sevinci UEFA'nın radarına takıldı.

UEFA, milli futbolcu Merih Demiral'ın attığı golden sonra yaptığı sevinç nedeniyle soruşturma başlattı. 

İŞTE İSTENEN CEZA

UEFA'nın Avusturya ile oynanan maçta golün sevincini bozkurt işareti yaparak kutlayan Merih Demiral'ı disipline sevk etmesinin ardından 2 maçtan men edilmesini istediği öğrenildi.

Merih Demiral’ın iddia edilen uygunsuz davranışları nedeniyle UEFA Disiplin Yönetmeliği’nin 31(4) maddesi uyarınca soruşturma açan UEFA, konuyla ilgili olarak İsviçreli disiplin müfettişini görevlendirdi.

İsviçreli müfettişin Merih Demiral için istediği cezanın ayrıntıları belli oldu. İsviçreli müfettişin, Merih Demiral'ın 2 müsabakadan men edilmesi talebinde bulunduğu ortaya çıktı.

İsviçreli müfettişin talep ettiği cezadaki savları ve Merih Demiral'ın disipline sevk edilmesiyle ilgili rapor dün Türkiye Futbol Federasyonu'na ulaştı. Türkiye Futbol Federasyonu'na savunma için 24 saat gibi kısa bir süre verildi.

2024 Kupa Amerika'da şampiyon Arjantin 2024 Kupa Amerika'da şampiyon Arjantin

A Milli Futbol Takımı'nın yarın Hollanda ile maçının bulunması nedeniyle yargı sürecinin hızlandırıldığı ifade edildi. UEFA ayrıca yargılamanın hızlanması için doğrudan, Tahkim Kurulu’nun görevini yapan UEFA İtiraz Kurulu’nu görevlendirdi. Bu kurulun kararı kesin olacak.

ŞENES ERZİK'TEN ÖZEL AÇIKLAMA

Attila Gökçe'ye konuşan TFF Onursal Başkanı, UEFA ve FIFA onursal üyesi Şenes Erzik, Merih Demiral konusu hakkında şu açıklamalarda bulundu:

"Merih olayından bir şey çıkmaz. Bozkurt işareti dünyada yaygın mı? Kaç ülkede biliniyor ki. Bence bu olayı ortaya koyanlar, yanlış ata bindiler. Bu işten bir şey çıkmaz."

ALMANLAR MANİPÜLASYONA İMZA ATTI

Alman basını, Merih Demiral ile ilgili ceza kesinleşmeden büyük bir manipülasyona imza attı. Alman basınının yüksek tirajlı gazetesi Bild, Merih Demiral'a 2 maçtan men cezası verildiğini açıkladı.

Bild'in bu haberi son dakika olarak servis ettiği anlarda Merih Demiral için verilen savunma süresi henüz dolmamıştı. TFF'den yapılan yalanlamada şu ifadeler kullanılmıştı:

"Bild Gazetesi kaynak gösterilerek, 'Merih Demiral’a UEFA tarafından 2 maç ceza verildi' şeklinde yayınlanan haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Yarın sabaha kadar savunma süremiz bulunmaktadır."

TFF'DEN 30 SAYFALIK SAVUNMA

Türkiye Futbol Federasyonu, Merih için savunmasını bu sabah UEFA'ya gönderdi. 30 sayfalık yapılan savunmada, Merih Demiral'ın yaptığı bu işaretin Türk geleneğinin 1000 yıllık simgesi olduğu vurgulanırken, daha önce diğer futbol müsabakalarında yapılan ve ceza almayan olayların da savunmaya eklendiği ifade edildi.

UEFA'nın, Merih Demiral ile ilgili kararını kısa süre içerisinde açıklaması bekleniyor.

"İLİKLERİME KADAR HİSSETTİM"

Milli futbolcu Merih Demiral, Avusturya maçında attığı golden sonra yaptığı sevince dair sorulan soruya cevap vermişti. Basın toplantısında konuşan Merih Demiral şu sözleri dile getirmişti:

"Bir gol sevinci vardı aklımda onu yaptım, Türklükle alakalı. Türk olduğum için çok gurur duyuyorum, o yüzden golden sonra onu iliklerime kadar hissetim. Bozkurt aklımda yoktu, taraftardan görünce tepkimiz gecikmedi. Öyle bir şey yapmak istedim, yaptığımdan dolayı çok da mutluyum."

Kaynak: Milliyet