Meram Belediyesi hizmette kalite standartlarını yükseltmek adına başlattığı teknolojik dönüşüm hamlesine tüm hızıyla devam ediyor. Bu kapsamda artık Bizim Meram Masası başvuruları, kentsel dönüşüm sözleşmeleri ve tapu devirleri ile evlilik işlemlerinde çipli kimlik kartları kullanılacak. Belediyeler arasında bir ilk olma özelliği taşıyan sistemle pek çok işlem çok daha rahat, hızlı ve güvenli gerçekleştirilecek. Meram Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, bu çerçevede belediye, İçişleri Bakanlığı tarafından geliştirilen ve tüm ülkede yaygınlaştırılan yeni kimlik kartları üzerinde bulunan elektronik çip içerisinde yer alan ve kimlik sahibi kişiye ait biyometrik verilerden parmak izi, pin kodu ve fotoğraf ile kimlik doğrulamasının dijital ortamda yapılabildiği sistemin uygulamaya konduğu duyuruldu. 
‘HATALARIN ÖNÜNE GEÇİLİYOR’

Açıklamada “İlk olarak ‘Bizim Meram Masası’ başvuruları, kentsel dönüşüm sözleşmeleri ve tapu devri ile evlilik işlemlerinde kullanılan sistem ile işlem yapılan kişinin kimlik tespiti kesin bir şekilde yapılabiliyor, olası hataların önüne geçilebiliyor, başkası adına işlem yapma girişimleri engellenebiliyor. Çipli kimlik kartı kullanımının yaygınlaştırılmasını desteklemek amacıyla da devreye alınan sistem ile hata payları olabildiğince düşürülüyor” görüşlerine yer verildi.  
 

Bozkır MYO'da ilk yardım eğitimi verildi Bozkır MYO'da ilk yardım eğitimi verildi

'HİZMETTE YENİ BİR DÖNEM BAŞLATTIK'

Kullanımına başladıkları ‘Elektronik Doğrulama Sistemi’nin daha önce Tapu Müdürlükleri’nde kullanılmaya başlandığını ancak belediyeler arasında bir ilk olma özelliği taşıdığını ifade eden Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, hemşerilerinin hayatlarını kolaylaştırma adına teknolojinin tüm imkanlarını sonuna kadar kullanma gayretinde olduklarını ifade etti.
 

'VATANDAŞIN HAKLARINI KORUYORUZ'


Doğrulama işlemlerinin, Kimlik Doğrulama Sistemi Yönetmeliği uyarınca 8 yıl süre ile saklanacağının da altını çizen Başkan Kavuş, açıklamasını şöyle sürdürdü; “Bizim Meram ofisinde devreye alınan sistem ile vatandaşlar yeni kimlik kartları ile ister parmak izi ister pin kodu girerek işlemlerini gerçekleştirebilecekler. Kentsel dönüşümün öncülerinden biri olan Meram Belediyesi ile vatandaşlar arasında yapılan anlaşmalar ve tapu devir süreçleri kameralar ile kayıt altına alınarak yapılırken süreçlerin dijitalleşmesi, kimlik kontrollerinin delillendirilmesi ve kötü niyetli kişilerin işlem yapmasının önüne geçilerek vatandaşlarımızın da haklarını da korumuş olacağız. Yine belediyelerin temel işlerinden olan evlendirme işlemlerinde nikah için başvuru yapan çiftlerin kimlik kontrolleri kurulan sistem ile biyometrik veri ile artık işlemler kimlik doğrulanarak yapılmakta ve rıza dışı işlem yapmak isteyenlerin engellenmiş olacaktır. Yeni sistemimiz Meramımıza ve hemşerilerimize hayırlı olsun” 
HABER MERKEZİ