Al-San Gıda Ticaret ve Sanayi Anonim Şirketi tarafından üretilen ve Konya’dan dünyaya açılan Meram Un, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde ‘Asrın Felaketi’ 6 Şubat depremlerinin yaşandığı Hatay’a giderek Hataylı kadınlarla özel bir gün geçirmenin mutluluğunu yaşadı. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü, UNESCO Hatay Gastronomi Evi’nde gerçekleştirilen özel bir etkinlik ile kutlanırken; depremden etkilenen kadınlar da anlamlı ve güzel bir gün geçirmenin keyfini yaşadı. Hatay’da gerçekleştirilen atölyeye Belen Üreten Eller Kadın Kooperatifi (BELKA), Anne Eli Kadın Kooperatifi’nden kadınlar ve UNESCO Hatay Gastronomi Evi’nde çalışan kadın şefler katıldı. Atölyeye bireysel katılım gösteren Hataylı kadınlar da oldu. UNESCO Hatay Gastronomi Evi’nin ev sahipliği ve destekleri ile gerçekleşen etkinlik sonunda tüm katılımcılara katılım sertifikaları ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günü hediyeleri takdim edildi.

ŞEF EŞLİĞİNDE YÖRESEL LEZZETLER DENENDİ

Hacı adaylarının uçuş bilgileri belli oldu Hacı adaylarının uçuş bilgileri belli oldu

Bir ‘kadın’ olarak yılların vermis olduğu emek ve hak mücadelesinde kadınların her daim yanında olduklarını belirten Al-San Gıda Ticaret ve Sanayi Anonim Şirketi, kadınların haklı mücadelesini desteklemek ve cinsiyet eşitliği için farkındalık oluşturmak amacıyla Hatay’daki kadınlarla biraraya geldi. UNESCO Hatay Gastronomi Evi’nde gerçekleştirilen etkinlikte, katılımcılar Yemek Şefi Belgin Sayan önderliğinde Hatay’a özgü, geçmişten günümüze miras kalan çeşitli tarifler yaparak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı. Hatay’ın yöresel lezzetleri kaytaz böreği ve kömbe yorumlamalarının yapıldığı atölyenin sonunda kurulan sofrada hep birlikte yenen yemeğin eşliğinde katılımcılar birbirleri ile deneyimlerini paylaşarak Meram Un ile yaptıkları lezzetleri değerlendirdi.

GASTRONOMI EVI’NDE DEPREM SONRASI İLK ETKİNLİK!

6 Şubat 2023’te yaşanan depremlerin ülke geneli bıraktığı acıları anımsatan Al-San Gıda Ticaret ve Sanayi Anonim Şirketi ve Meram Un Yönetim Kurulu Üyesi Ali Kabakulak, depremde yaşananlara dikkat çekerek zorluklar karşısında ‘birlik’ olabilmenin gücünden bahsetti. Deprem öncesi kültürel birçok etkinliğe ev sahipliği yapan UNESCO Hatay Gastronomi Evi’nin deprem sonrası ilk kez böyle bir buluşmayı gerçekleştirdiğini söyleyen Gastronomo Evi yetkilileri ise gerçekleşen buluşmanın ayrı bir öneme sahip olduğunu aktardı.

AL-SAN GIDA TİCARET VE SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ HAKKINDA

1992 yılında buğdayın merkezi Konya’da kurulan Al-San Gıda, ilk günden bu yana yüksek kaliteli üretim, uzman ekipler, güvenilir iş ortaklıkları ve cesur yatırımlarla Türkiye’nin dört bir yanına ve dünyaya lezzetli ürünlerini ulaştırıyor. Al-San Gıda tarafından üretilen Meram Un markası, istikrarlı ve kaliteli üretiminin yanı sıra erişilebilir fiyat politikasıyla tanınırken Türkiye’nin en güvenilir markaları arasında yerini aldı. Tarımın başşarhi Konya’da özenle yetişen buğdayları  laboratuvar ortamında analiz ettikten sonra sofralara sunan Al-San Gıda, bugün fabrikalarında günde 2 bin ton buğdayı işliyor; 70 bin ton stok kapasitesiyle iş ortaklarına en kaliteli ürünü güven ve samimiyetle ulaştırmanın mutluluğunu yaşıyor.

Muhabir: HACER CEYLAN