Kültür varlıkları korunuyor! Kültür varlıkları korunuyor!

Türkiye ve dünyada nev'i şahsına münhasır faaliyet alanı ile tek olma özelliği taşıyan Gençleri Evlendirme ve Mehir Vakfı 1996'dan bu yana ihtiyaç sahibi binlerce çiftin izdivacına vesile oluyor.  "Herkese İş, Aş, Eş" sloganı ile hizmet eden vakıf ümmetin bir derdine deva olma gayreti ile çalışmalarına devam ediyor.  6 Şubat' ta meydana gelen ve 'asrın felaketi' olarak nitelendirilen eşi görülmemiş depremin yaraları bir bir sarılıyor. Türkiye Diyanet Vakfı işbirliği ile Hatay ve Kahramanmaraş’ta 100 nişanlı çiftin düğününü yaparak mutluluklarına şahit olan Gençleri Evlendirme ve Mehir Vakfı şimdi de Malatya’da depremden etkilenmiş 100 nişanlı çiftin düğün organizasyonu gerçekleştirecek. Mehir Vakfı Konya İl Temsilcisi Abdullah Şafak, Konya Yenigün Gazetesine özel açıklamalarda bulundu.

Kgdkjdgk Kopya

‘İHTİYAÇ SAHİBİ ÇİFTLERİN EVLENMESİNE KATKI SAĞLIYORUZ’

Hayırseverlerin desteği ile ihtiyaç sahibi kişilerin mutluluğuna vesile olmanın çok anlamlı olduğunu ifade eden Mehir Vakfı Konya İl Temsilcisi Abdullah Şafak, Hatay ve Kahramanmaraş’ın ardından Malatya’da da 100 nişanlı çiftin düğün mutluluğuna hayırseverlerin desteği ile ortak olacaklarını ifade etti. Şafak, “Geçtiğimiz hafta Diyanet İşleri Başkanımız Prof. Dr. Ali Erbaş hocamızın  katılımı ile Kahramanmaraş’ta başta Konyalı hayırseverlerin desteği ile Türkiye’nin dört bir tarafı ve dünya’nın dört bir tarafından hayırseverlerimizin desteği ile depremden etkilenmiş 100 nişanlı depremzede çiftin düğününü gerçekleştirdik.  Mehir Vakfı olarak ana işimiz ihtiyaç sahibi evlenemeyen ama nişanlı olan gençlerin çeyiz yardımını tedarik ediyoruz. Evlenecek çiftlerimiz derneğimize başvurularını yapıyorlar. Bizlerde gerekli incelemeleri yaptıktan sonra çiftlerimize çeyiz yardımlarını gerçekleştiriyoruz. Çeyiz yardımlarımız ile gelin damatlıklarımızı 0 şekilde çiftlerimize teslim ediyoruz.” İfadelerini kullandı.

Kdgkjfglk

‘MALATYA’DA NİŞANLI ÇİFLERİN YÜZÜ GÜLECEK’

2019 yılında Türkiye Diyanet Vakfı ile Gençleri Evlendirme ve Mehir Vakfı arasında imzalanan protokol kapsamında, 81 ilde ihtiyaç sahibi 100 nişanlı çifti evlendirmek için bir adım attıklarını ifade eden Şafak, “Yaptığımız protokolün ardından pandeminin etkili olması onun ardından ise depremin yaşanması sebebi ile bu projemiz gecikti. Bizler de 81 ilde ihtiyaç sahibi 100 nişanlı çiftin düğün organizasyonlarına deprem bölgesinden başlayarak tüm Türkiye’de uygulamak adına mütevelli heyetimiz bir karar aldı. Bu çalışmamızı 6 Şubat depreminden en çok etkilenen illerimiz arasında olan Hatay’da 100 ihtiyaç sahibi nişanlı çiftin toplu düğününü gerçekleştirerek yaptık. Onun ardından Kahramanmaraş’ta 100 ihtiyaç sahibi depremden etkilenen çiftimizin düğününü gerçekleştirdik. Mehir Vakfı olarak Kahramanmaraş’ta yaptığımız toplu düğünde çiftlerimize vakfımız  ayakkabı, sarrafiye, halı, ev tekstili, züccaciye ve kişisel bakım ürünleri başta olmak üzere On Milyon Üç Yüz Doksan Sekiz Bin Yedi Yüz Yirmi Beş TL  değerinde 71 kalemden oluşan 9 bin 484 adet ürünü teslim etti. TDV Konya Şubesi toplam Beş Milyon Beş Yüz Bin TL tutarında 100 adet beyaz eşya (Buzdolabı-Fırın-Çamaşır Makinası-Bulaşık Makinası), 100 adet yatak odası takımı, 200 adet çekyat ve mobilya hazırladı. Allah nasip ederse inşallah  2024 yılının üçüncü çeyreğinin sonuna doğru Malatya’da toplu   düğünümüzü yapmayı düşünüyoruz. Bu durum tamamen hayırseverlerimizin teveccühü ile alakalı. Mehir Vakfımızın düğün çalışmalarını Mehir Aile Derneğimiz tarafından yapılıyor.  Mehir Aile Derneğimizin Konya İl Müftülüğü ile yapmış olduğu ayrı bir protokol ile Konya’da yaptığımız çalışmaları Konya İl Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı Konya Şubesi işbirliği ile gerçekleştiriyoruz. Bireysel düğün organizasyonlarımız da kesintisiz olarak devam ediyor.  Kahramanmaraş’ta bizleri yalnız bırakmayan Diyanet İşleri Başkanımız Prof. Dr. Ali Erbaş hocamıza vakfımız adına çok teşekkür ederim. Yine Tarım ve Orman Eski Bakanı ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Prof.Dr.Vahit Kirişci başta olmak üzere Kahramanmaraş Valisi Mükerrem Ünlüer’e, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fırat Görgel’e, Mehir Vakfı Mütevelli Heyet Başkan Yardımcısı ve İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saffet Köse’ye, Hatay İl Müftüsü Mevlüt Topçu, Kahramanmaraş Müftüsü Abdurrahman Kotan’a, Konya İl Müftüsü Prof. Dr. Ali Öge’ye, düğünümüze katılan misafirlerimize  teşekkür ederim. “  dedi. Şafak son olarak  çalışmalarının duyurulmasında destek veren basın mensuplarına da  teşekkür etti.

Kfjlfhklfhk

Muhabir: MUHAMMED ESAD ÇAĞLA