Meram Belediyesi’nin ilçenin çeşitli noktalarına kazandırdığı sosyal tesislerde gençler kitap okuma ve ders çalışma alanına kavuşurken emekliler ise sakinliğin tadını çıkaracak yeni yerler keşfediyor. Sosyal tesisler, bünyesinde çeşitli etkinliklere fırsat sunulan alanlarda keyifli vakit geçirmeye olanak sunarken bu alanlar, farklı konseptleriyle 7’den 70’e toplumun her kesimine hitap ediyor. Bu kapsamda Yenişehir Mahallesi’nde hayata geçirilen Gazze Sosyal Tesisi, emekliler lokali ve millet kıraathanesiyle bölge halkı tarafından rağbet görüyor. Vakit geçirecek alan bulamayan emekliler lokalde oturup yeni arkadaşlıklar ediniyor; gençlerin tercihi ise çoğunlukla ders çalışmaktan yana oluyor. 

Img 3051 Kopya

SINIRSIZ ÇAY, SAKİN MEKAN

Onlarca öğrencinin aynı anda ders çalışırken vakit geçirmelerine de olanak sağlayan sosyal tesislerden biri olarak hayata geçirilen Gazze Sosyal Tesisi, tüm yaş gruplarının aynı mekânda farklı hareket edebilmesine imkan tanıyor. Bünyesindeki Millet Kıraathanesi’nde farklı türden yüzlerce kitabın yer aldığı sosyal tesis, sakin çalışma ortamı ile özellikle ders çalışmak isteyenlerin tercihi oluyor. Ayrıca tesis bünyesinde ücretsiz ve sınırsız olarak sıcak su ve çay imkanı sunuluyor.

Ekran Görüntüsü 2024 07 08 182237

İÇ AÇICI, ZENGİN VE SESSİZ!

Gazze Sosyal Tesisi Millet Kıraathanesi’nde yaklaşık 3 aydır sınava hazırlanan Buğra Açılan, tesisi değerlendirdi: “Fen Bilimleri Öğretmenliği mezunuyum ve Kamu Personel Seçme Sınavı’na hazırlanıyorum. Evime yakın olduğu için tercih ettiğim Gazze Sosyal Tesisleri, aynı zamanda imkanlarıyla sürekli gelmemi sağladı. Estetik açıdan iç açıcı, içeriğiyle zengin ve sessizliğiyle herkesin çalışabileceği bir alan! İçeriden çay ve su temin edebiliyor; kitaplardan faydalanabiliyoruz. Meram Belediyemiz mahallemize böyle bir tesis kazandırmış, bizler de memnunuz. Teşekkür ediyoruz.”

Fgshadghas

 ‘MAHALLE KÜLTÜRÜNÜ YAŞATIYORUZ’

Kendisini mahalle kültürünü yaşatan son kişilerden sayan emekli Mehmet Türel ise emekliler lokalinde bu kültürü devam ettirdiklerini belirterek, “Tesise yakın bir sitede oturuyorum. Sitemiz güzel ancak biz eski topraklar alışmışız mahalle kültürüne. Aslen Ilgınlıyım. Her gün yürüyerek buraya geliyorum, yürüyüş yapmak iyi geliyor. Burada da mahalle kültürünü yaşatıyor; sohbetimizi yapıyoruz. Tesisimizin yanında camimiz var, namaz vakti gelip namazımızı kılıp sohbet ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

‘VAKTİMİZİN ÇOĞU BURADA GEÇİYOR’

Mahalle sakinlerinden emekli Ali Yüce de tesis bünyesindeki emekliler lokalini sıkça kullananlardan biri. Tesis hakkındaki düşüncelerini belirten Yüce, “Sanayiden emekli oldum. Bu yaştan sonra gezecek yerler; oturup sohbet edecek insanlar arıyoruz. Evimize yakın olduğu için vaktimizin çoğu burada, emekliler lokalinde geçiyor. Eşle dostla burada oturuyoruz, çayımız eksik olmuyor. Çayımızı içip sohbet ediyoruz. Lokale gelen akranlarımızla tanışıp her gün farklı bir konuyu yorumluyoruz.” diye konuştu.

Ekkk Kopya

‘CİVAR MAHALLELERDEN DE GELİYORLAR’

Tek çözüm para değil! Tek çözüm para değil!

Tesisin mahalle için nezih bir ortam sunduğunu dile getiren Mehmet Dikmen ise, tesise yalnızca kendi mahallelerinden değil; civar mahallelerden de gelenlerin olduğunu ifade etti. Mahalle için faydalı bulduğu tesis hakkında konuşan Dikmen, “15 yılı aşkın zamandır emekliyim. Tesisimiz faaliyete geçtiği günden bu yana burada vakit geçiriyorum. Tesis, mahallemiz insanları için çok faydalı oldu. Buraya yalnızca bizim mahallemizin sakinleri değil, civar mahallelerden de gelenler oluyor. Sohbet ediyoruz, kaynaşıyoruz! Özellikle cami yakınında olması da çok güzel. Günlük gazetelerimiz, kitaplar, televizyonumuz, eksik olmayan çayımızla emekliler için güzel bir hizmet oldu. Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş’a teşekkür ediyoruz, yapımında emeği geçenlerden Allah razı olsun.” dedi. 

Muhabir: HACER CEYLAN