banner5

‘Her fıkra Nasreddin Hoca’ya ait değildir!’

Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, geçtiğimiz günlerde kamuoyunda yer alan ve Nasreddin Hoca’ya atfedilen bir fıkra kitabı ile ilgili olarak suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

06 Kasım 2018 Salı 16:18
‘Her fıkra Nasreddin Hoca’ya ait değildir!’

Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, Akşehir’deki Nasreddin Hoca ile ilgili dernek vakıf yöneticileri ile birlikte bir basın toplantısı yaparak açıklamalarda bulundu. Akkaya, duyarlı vatandaşların hatırlatmaları üzerine böyle bir çalışma başlattıklarını ancak kendisinin Nasreddin Hoca’nın bir torunu olması ve bu tür yayınlar yapanlara alet olmamak için bu edep dışı fıkrayı anlatmayacağını söyledi. 

‘NASREDDİN HOCA KESİNLİKLE BİR FIKRA YAZARI DEĞİL’

Dünya Çocuk Edebiyatı Nasrettin Hoca’da Çocuklar isimli kitapta yer alan edep dışı fıkranın asla ve asla Nasreddin Hoca’ya mal edilemeyeceğinin altını çizen Akşehir Belediye Başkanı Salih Başkan Akkaya, “Nasreddin Hocamız bildiğiniz gibi bir bilim adamı, İslam Alimi, bir bilge ve bir filozoftur. Böyle edep dışı fıkralarla hiçbir ilişkisi alakası olamaz. Nasreddin Hoca öncelikle bir fıkra yazarı değil. Toplumda gördüğü olaylara duyarlılık gösterirken, İnsanları doğru bir şekilde eğitmek, giden yanlışları düzeltmek adına pratik ve ince zekasıyla, esprili bir şekilde olaylara müdahalesiyle oluşan fıkraları vardır. Nasreddin Hoca bir özel zorlamayla kesinlikle bir fıkra yazarı değil. Bu kitapta da olduğu bir çok yerde Nasreddin Hocamıza ait olmayan edep dışı fıkralar Nasreddin Hocamıza atfediliyor. Hocamızın kendi fıkralarında bir incelik, latife, nükte ve sanat var. Onun kesinlikle böyle edep dışı fıkralarla alakası olması mümkün değil. Bu 60 sayfalık Nasreddin Hoca’da Çocuklar isimli kitap 2008 yılında yayımlanmış ve ulusal bir gazetenin eki olarak ücretsiz olarak çocuklara hediye edilmiş. Biz yayınevi ve gazetenin ismini de deklare etmek istemiyorum. Basın toplantısın ardından belediyemiz hukuk birimi avukatımız tarafından yayınevi ve gazete ile ilgili suç duyurunda bulunulacak” dedi. 

‘BİRKAÇ FIKRA HARİÇ DİĞERLERİ TAMAMEN UYDURMA’ 

Akşehir’de Nasreddin Hoca ile ilgili araştırma ve çalışma yapan derneklerle bir araya geldiklerini belirten Başkan Akkaya, bir metin hazırladıklarını ve savcılığa sunacaklarını belirtti. Bu kitapta 60 adet kadar fıkranın yer aldığını ancak bunlardan sadece birkaç tanesinin Nasreddin Hoca’ya uygun fıkralar olduğunu söyleyen Başkan Akkaya, “Bu kitaptaki birkaç fıkra hariç diğerleri tamamen uydurma ve bu uydurma fıkraların içinde de 6-7 tanesi de edep dışı. Biz bunu şiddetle kınıyoruz. Buna katılmıyoruz ve böyle bir şeye de bundan sonra müsaade etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı. 

‘NASREDDİN HOCA İBARESİNİ KORUMA ALTINA ALDIK’

Nasreddin Hoca ibaresi için 2017 yılının 11. ayında Türk Patent Enstitüsü Marka Koruma Daire Başkanlığı’na başvurduklarını belirten Başkan Akkaya, “2018 yılı Nisan ayında Türkiye Patent ve Marka Kurumu’ndan Nasreddin Hoca ibaresini koruma altına aldık. K 3292 numarasıyla artık Nasreddin Hoca ibaresi koruma altına alınmıştır. Akşehir Belediyesi olarak bundan sonra her türlü olayda bu koruma kararına izafeten gerekli başvuruları yapacağız” diye konuştu. 

 ‘ONUN YOL GÖSTERİCİ ÖZELLİKLERİNDEN İSTİFADE ETTİRMEYİ AMAÇLIYORUZ’

Nasreddin Hoca’nın fıkralarının yurt dışında dahi bir çok üniversitede ders konusu edinildiğini söyleyen Başkan Akkaya, “İnsanların ahlaklı olması, güzel bir insan olarak yetiştirilmesi ve değerler eğitimi verme noktasında Nasreddin Hocamızın fıkralarından faydalanılmıştır. Bizimde yaptığımız Fıkra Canlandırma Yarışması’ndaki esas amaçlarımızdan biride budur. Ülkemizde eğitim hayatına yeni başlamış çocuklarımızı bu yarışma vesilesiyle ahlaklı bir insan olarak yetiştirmek, Hocamızın fıkralarında işlediği değerler eğitiminden, onun yol gösterici özelliklerinden istifade ettirmeyi amaçlıyoruz” diye konuştu. 

‘NASREDDİN HOCA’NIN GERÇEK FIKRALARININ YER ALDIĞI KİTABI BASTIRDIK’

Özellikle Akşehirli hemşehrilerinin Nasreddin Hoca ile ilgili fıkra duyduklarında dikkatli olmasını isteyen Başkan Akkaya, her duyulan ve anlatılan fıkranın Nasreddin Hoca’ya uygun olup olmadığını, onun kişiliğine yakışıp yakışmayacağını irdelemelerini ve uygun olmayanlar konusunda bunları anlatanları uyarmalarını istedi. Prof. Dr. Saim Sakaoğlu ve Prof. Dr. Ali Berat Alptekin Atatürk Kültür Merkezi için hazırladıkları ve Nasreddin Hoca’ya ait olduğu tespit edilen 124 fıkranın yer aldığı kitabı Akşehir Belediyesi olarak tekrar bastırdıklarını hatırlatan Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya “Nasreddin Hocamıza belki binlerce fıkra atfediliyor ama Hocamızın gerçek kişiliğine ve özelliklerine uygun 124 fıkrası olabileceği noktasında çalışmalar tamamlanmış. Bizde Akşehir Belediyesi olarak o kitabı bastırdık ve telif hakkını hocalarımızdan aldık. Bundan sonraki fıkra canlandırma yarışmalarımızda referans kaynağı o kitabımız olacaktır. Kitabımızın içindeki fıkralarda belediyemiz web sitesinde yayınlanacaktır” dedi. 

İHA

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner49

banner50