Meram’da şehir ve yaşam kültürünü ortaya çıkaracak olan müze açıldı.

Ecd6D8F7 28D1 4Ec8 9C63 54Bca5446C63

 Düzenlenen açılışa Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, AK Parti İl Başkanı Hasan Angı, Konya protokolünün katılımıyla açılan Meram Şehir ve Yaşam Kültürü Müzesi, Konya’nın yeni kültür destinasyonu olarak kayıtlara geçecek.
Da32C64F D232 4209 8346 Cf07F2Be02D3

‘KÜLTÜRÜMÜZ REHBERLER EŞLİĞİNDE ANLATILACAK’

Türk-Anadolu medeniyetinin her yönüyle insanlığın zirvesi olduğuna dikkat çeken Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, “Meram’ı ve yaşam kültürünü sergilenmesinin yanı sıra ziyaretçilerin deneyimlemesi için tandırda ekmek vurma, bağ bozma, şepit açma, Meram sohbetleri ve baranalar gibi etkinliklere de ev sahipliği yapacağız inşallah. Böylelikle hem nesiller arasındaki bağı güçlendirecek, hem de sanat, tarih ve kültürel ögeleri ziyaretçilerin deneyimlemesini sağlayacağız. İnsanımızın nasıl yaşadığını, çocuklarını nasıl büyüttüğünü, mutfak ve yemek kültürünü, kınadan çetnevire, düğüne kadar neler yapıldığını, kısaca insana ve kültürümüze dair ne varsa hepsini rehberler eşliğinde anlatacağız. Yani Meram’ın tarih ve kültürünü hem anlatacağız, hem betimleyeceğiz hem de deneyimleyeceğiz. Bunların yanı sıra misafirlerimizi pek çok sürpriz de bekliyor olacak.” diye konuştu.

Beyşehir ve Derbent'te eller yağmur için semaya açıldı Beyşehir ve Derbent'te eller yağmur için semaya açıldı

9Df42983 03C0 4667 Bc09 3C93Cfbe9769

TURİZM DESTİNASYONUNA YENİ ROTA!

Meram Şehir ve Yaşam Kültürü Müzesi’nin turizm destinasyonunun önemli bir parçası olduğuna dikkat çeken Kavuş, “Bizim Meram Turizm rotamızda 1.5 kilometrekarelik bir alanda 8 ayrı eserimizi tamamlayarak hizmete sunmuştuk. Rotamız Meram Bağı ile başlayıp Dutlu Millet Bahçesi’nde son buluyor. Bu rotada yer alan Meram Bağı, Lavanta Bahçesi, Kızlar Kayası, Meram Köprüsü, Tavusbaba, Aydın Çavuş, 80 Binde Devri Alem Parkı ve Meram Millet Bahçesi’ne şimdi müzemiz de eklendi. Bu açılışla artık 9 noktanın tamamı Konya ve Meram’ın hizmetinde. Meram Şehir ve Yaşam Kültürü Müzemizin bizleri yeniden geçmişin güzelliklerine kavuşturması dileğiyle. Şehrimize ve Meramımıza hayırlı olsun.” ifadelerini kullandı.

Muhabir: HACER CEYLAN