Bugün kripto piyasanın aşağı hareketine doğru orantıda negatif dinamikler sergilemektedir. Tüm kripto para birimleri ve değerleri belli dönemlerde yükselme veya düşme eğilimi gösterir ve bu gayet normal bir olgudur. Piyasada iki ana yön bulunur:
 

●     Ayı trendi.

●     Boğa trendi.
 

Torrent İndirmek İçin Ücretsiz VPN'ler: Hukuki ve Pratik Manzara İçinde Yol Almak Torrent İndirmek İçin Ücretsiz VPN'ler: Hukuki ve Pratik Manzara İçinde Yol Almak

Ayı trendi 2022’de ilkbahar aylarında başlayarak tanık olduğumuz şeydir. Yaklaşan kriz, savaş, FED’in faiz oranlarını artırma fikri ve diğer faktörler piyasanın çökmesine neden oldu. Daha sonra Kasım 2022’de ise FTX borsasının finansal sorunlarının ortaya çıkması sırasında da kripto fiyatları bir kez daha itilmeye çalışılıyordu. Kripto para canlı bir dinamik sergiler ve anlaşıldığı gibi buna uygun tepkiler verir. Tüm bu problemleri gözden geçirirsek kripto fiyatlarına sert vuran ana faktörlerin:
 

●     küresel ekonomideki durumun;

●     enflasyonun;

●     kripto alım satımlarının veya madenciliğinin bazı devletlerde (Çin’de olduğu gibi) kısıtlamaya uğramasının;

●     kripto piyasasındaki rekabetin;

●     arz ve talep arasındaki ilişkinin;

●     medyadaki haberlerin;

●     genel piyasadaki rekabetin;

●     coin üretiminin (madenciliğin) karmaşıklığı olarak sıralanabilir.

Talep ve Arz Kripto Fiyatlarını Nasıl Etkiler

Emtia veya hisseler gibi alım satımı yapılan varlıklar olduklarından, kripto paraların fiyatı da insanların onları ne kadar almak istediklerine bağlıdır. Kripto para fiyatları satın almak isteyen insanlar arttığı zaman (talep) ve mevcut coin sayısı sınırlı olduğu zaman (arz) artış gösterir. Sınırsız coin miktarı varlıklar için var olan talebi düşürür. Talep ve arz ilişkisi kripto fiyatların oluşması için önemli bir görev görür.
 

            Bazı kripto projelerinin sınırlı sayıda tedariği, varlıkları için talebi arttırır. Bazılarıysa tedariği yakma işlemi gerçekleştirerek yapay olarak düşürür. Diğer projelerin de en başından sınırlı bir tedariği bulunmaktadır (Bitcoin gibi).
 

Birçok kripto para sahibi olan yatırımcılar arz ve talep ilişkisini manipüle edebilir. Örnek olarak, coinlerin fiyatını düşürmek istedikleri zaman yüksek miktarda satış gerçekleştirebilir ve piyasada panik yaratabilirler. Bu şekilde diğer insanlar da varlıkların fiyatının düştüğünü gördüklerinde satarak ellerinden kurtulmaya çalışırlar, bu da fiyatı daha da fazla düşürür. Aynı şekilde, büyük yatırımcılar yüksek miktarda kripto para alım satım gerçekleştirerek fiyatları yapay olarak artırabilirler.
 

Kripto paraların bir listesini ve listelerini görüntülemek istiyorsanız, WhiteBIT kripto para borsası sizin yanınızda.