Son zamanlarda Konya’da ün kazanan ve Talk Show ile uğraşan Hasan Bağcı ve Mehmet Zahid Çiçek, her geçen gün hayallerine bir adım daha yaklaşıyor. Kariyerlerinde daha iyi yerlere gelmek istediklerini belirten Bağcı ve Çiçek, “1+1=3 Talk Show” programlarıyla hem insanları güldürüyor hem de bu işi birlikte yapıyorlar. Konyalıları eğlendirirken güldüren bu süper ikili, işlerini çok seviyor ve para için değil mutluluk için çalıştıklarını söylüyorlar.

Hasan bey sizi kısaca tanıyabilir miyiz? 

Ben Hasan Bağcı, 23 yaşındayım. Karatay Üniversitesi Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri bölümünden mezun oldum. Aslında İstanbulluyum. Konya’ya taşındım. Yıllardır tiyatro yapıyorum. Oyunculuk, diksiyon, pandomim eğitimleri aldım. Aynı zamanda pandomim sanatçısıyım. Uzun süre tiyatroculuk yaptıktan sonra da yolum Konya’ya düştü ve burada “1+1=3 Talk Show”u kurduk.

Xdszcsdc

Mehmet bey kendinizden bahseder misiniz?

Ben Mehmet Zahid Çiçek. 23 yaşındayım. Konya Çumralıyım. İlkokuldan beri tiyatroyla ilgileniyorum. Daha sonrasında lise ve üniversitede hobi olarak devam ettim. Hocalarımız sayesinde de tiyatroyla daha da fazla ilgilenmeye başladım. Öncelikle pandomim eğitimlerimizi aldık. Şimdi ise talk show yapıyoruz. İnsanları güldürmeye çalışıyoruz. Hasan ile birlikte “1+1=3 Talk Show”u kuralı yaklaşık 6 ay oldu.

“ZAMANLA TECRÜBE KAZANDIK”

“1+1=3 Talk Show” a nasıl başladınız?

Biz pandomim yapmaya devam ediyorduk. Selçuklu Kongre Merkezinde 4 gün boyunca sahnede pandomim yapmıştık. Hatta binlerce kişiye ulaştık. Daha sonrasında biri bizi paylaşmaya başladı. Ardından Mevlana tarafında bulunan bir kafeden bize teklif geldi. Kafelerinde çıkmamızı istediler. Ama mekanda sahne ve düzen olmadığı için burada pandomim tarzında gösteriler yapılamazdı. Bu yüzden vazgeçtik. Sonrasında aynı yerden bize talk show teklifi geldi. O sırada birbirimize baktık. Çünkü uzun zamandır talk show yapmayı planlıyorduk. Ama nasıl başlayacağımızı bilemiyorduk. O fırsat ayağımıza gelmişti. Teklifi kabul ettik ancak belli bir hazırlanma süresi istedik. Ha deyince yapılabilecek bir iş değil talk show. Örneğin bu noktada doğaçlama çok önemli. İkimizin de doğaçlama yeteneği oldukça fazla var. En zor olan şey budur. Sahne esnasında kötü bir anı veya yanlışı kurtarmak önemli. Hazırlanma sürecimizden sonra showlarımıza başladık. Ama ilk zamanlarda çok zorlanmıştık. Sonuçta sahneye çıktığımızda insanlar, “Hadi bizi güldürün” diye suratımıza bakıyordu. İnsanlar haliyle belli bir ücret veriyor ve zaman ayırıyor. Dolayısıyla karşılığını bekliyor. İlk 3-4 gösterimiz çok sancılı geçti. Karşımıza çıkan insanlar sürekli değişiyor ve her espriye her insan aynı tepkiyi vermeyebiliyor. Biz zamanla bunun analizini yapmayı öğrendik.

2-195

“BİZ İKİMİZ VE SEYİRCİLERİMİZ=3”

“1+1=3 Talk Show” ismini nasıl buldunuz?

Showlarımız için belli bir isim bulmamız gerekiyordu. Düşündüğümüzde aklımıza “1+1=3” geldi. Çünkü kulağa tuhaf geldiği için insanların aklında kalıcılığı olacaktı. Hatta “1+1=3”te gizli bir anlam var. Biz iki kişi sahneye çıkıyoruz. 3’üncü kişi ise seyircilerimiz oluyor. Yani “1+1=3” oluyor. Bunu duyan seyircilerimiz de kendilerini çok değerli hissediyor. Ki hepsi birbirinden özel. Onlar olmazsa gösterimizin anlamı kalmaz.

“İŞİN DOZUNU ÇOK KAÇIRMIYORUZ”

Tarımda model değişiyor! Tarımda model değişiyor!

Günümüzde bazı talk showcu veya stand-up işini yapanlar çok fazla argo kelime, küfür kullanabiliyor. Sizin gösterilerinizde bu unsurlar yer alıyor mu?

Biz şakanın dozunu kaçırmıyoruz. Komiklik olsun diye bazen argo kelimeler kullansak da küfür etmemeye özen gösteriyoruz. Her ne kadar o tür kişilere çok fazla gülünüyor gibi görünse de aslında Türk kültür yapısına uygun olmayan içerikler aileler tarafından pek beğenilmiyor ve eleştirilere maruz kalabiliyor. Bizim gösterilerimiz zaten 16 yaş ve üzeri izleyicileri kabul ediyor. Yaptığımız tek şey insanları güldürmek, hayatın acılarından onları uzaklaştırmak. Zaten bizi izleyen insanlara terapi gibi geliyoruz.

1-229

“HAYALLERİNİZİN PEŞİNDEN KOŞUN VE BİZLERİ DE TAKİP ETMEYİ UNUTMAYIN”

Mezun olduğumuz bölümlerle ilgili herhangi bir sektörde çalışmadığımız için ailelerimiz ilk başta talk show yapmamıza karşı çıktı. Çünkü bu işte para olmadığını söylüyorlar ve düşünüyorlar. Ama biz hayallerimizin peşinden gittik ve ailemizi de güzel bir iletişimle ikna etmeyi başardık. Hem ailenizin rızasını alın hem de istediğiniz, mutlu olduğunuz mesleği yapın. Bizleri de (birartibiructalkshow) hesabından takip etmeyi ve gösterilerimize katılmayı unutmayın. Gelin birlikte eğlenelim, gülelim.

Teşekkür ederiz…

Kaynak: TUBA KAYA