Türkiye'nin mesleki eğitim odaklı ilk "Mesleki Eğitim İstihdam Fuarı"nın açılışı Mehmet Tuza Pakpen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde gerçekleştirildi. Açılış programına; Vali Vahdettin Özkan, Konya Sanayi Odası Başkanı (KSO) Mustafa Büyükeğen, Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Mustafa Uzbaş, MHP Konya İl Başkanı Remzi Karaarslan, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Konya Şube Başkanı Mehmet Hilmi Kağnıcı, Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kurulu Başkanı Memiş Kütükçü, Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Konya Şube Başkanı Atilla Sinacı, çok sayıda öğrenci ve davetli katıldı. Mesleki Eğitim İstihdam Fuarı’nın 15-16 Mayıs tarihleri arasında yapılacağı da aktarıldı.

D4165B5A 3A44 4Bdc Abc5 Ce7038Cd2Ea1

ÖĞRENCİLER İÇİN BU FUAR BİR FIRSAT

Fuarın açılışında konuşan Konya Valisi Vahdettin Özkan, Konya Valiliği, Konya Büyükşehir Belediyesi, Konya Sanayi Odası, Konya Organize Sanayi Bölgesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında daha önce imzalanan fuar protokolünün, açılışla sonuca ulaştığını söyledi. Öğrencileri ve sanayicileri tebrik eden Vali Özkan, “Öğrencilerimizin yüksek bir motivasyonu var. Gelecekle ilgili kararlı bir şekilde yürümek istiyorlar, bu noktada çalışma yapmak istiyorlar. İş adamlarımızı tebrik ediyorum. Kendi iş yerlerinin küresel rekabet güçlerini artırmak için bütün sebepleri yan yana getiriyorlar. Bu fuar da mesleki eğitim gören öğrencilerimizin staj yapma, bireysel yetkinliklerini artırma yönünde çok büyük fırsatlar sunacak. Aynı zamanda, iş yerleri ile öğrencilerimizin bir arada buluşmasını sağlıyor. Ayrıca bu fuar, mezun öğrencilere istihdam sağlayacak. Hepimiz açısından verimli bir fuar olacaktır diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

BU FUARDA İŞ VE İSTİHDAM VAR

Açılış konuşmasını gerçekleştiren KSO Başkanı Mustafa Büyükeğen, Konya’nın artık güçlü bir sanayi üretim ve ihracat şehri haline geldiğini vurgulayarak şu anda içinde bulunan Organize Sanayi Bölgesi’nin, Türkiye’nin ikinci büyük organize sanayi bölgesi olduğunu kaydetti. Konya’dan 195 ülkeye, yıllık 3.3 milyar doların üzerinde ihracat yapıldığının altını çizen Büyükeğen, “İhracatımızın yüzde 97’sini de sanayi mamulleri oluşturuyor. Yani özetle Konya’mız, geleceğini sanayi üretimi üzerine kurguluyor. Ancak üzülerek ifade ediyorum ki; geleceğini sanayi ile kurgulayan Konya’nın bugün en büyük problemi insan kaynağı problemi. Sanayicilerimiz, üretime değer katacak, üretimin sürdürülebilirliğini sağlayacak insan kaynağı bulmakta olağanüstü zorlanıyorlar. Öbür taraftan da gençlerimiz maalesef ya işsizlikle mücadele ediyor ya da kendi niteliğine uygun iş bulamıyor. İşte bu fuar, doğru insanı, doğru işletmeyle eşleştirecek. İki gün boyunca devam edecek fuarımız, sanayi işletmelerimizle, Meslek Liseleri ile Mesleki Eğitim Merkezlerinde okuyan veya mezun olan gençlerimizi bir araya getirecek. Ayrıca staj yapmak isteyen meslek lisesi öğrencilerimiz de staj imkanı bulabilecekler. Dolayısıyla bu fuarda iş var, istihdam var” diye söyledi.

C8A8C87A A3D8 4695 Abf6 C2Fd4C372602

EN ÖNEMLİ MESELE YETİŞMİŞ İNSAN KAYNAĞIDIR

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kurulu Başkanı Memiş Kütükçü, Konya Organize Sanayi Bölgesi’nin, 31 milyon metrekare ile Türkiye’nin ikinci büyük organize sanayi bölgesi olduğuna dikkat çekerek Konya Organize Sanayi Bölgesinde 746 fabrikanın üretim yaptığını ve 65 bin kişiye istihdam sağlandığını aktardı. 6. kısım genişleme alanındaki fabrikaların da üretime geçmesiyle fabrika sayısının bin 50’ye, istihdamın ise 85 bine ulaşacağını açıklayan Kütükçü, “İşte bu yatırımların güçlü bir şekilde üretim hayatına devam etmesi ve gelecek nesillere aktarılması için en önemli mesele yetişmiş insan kaynağı meselesidir. Dolayısıyla sanayicilerimizle meslek liselerinde okuyan veya mezun olan gençlerimizi buluşturacak olan bu fuar, sanayi yatırımlarının, dolayısıyla şehrimizin ve ülkemizin kalkınması için atılmış çok önemli bir adım.  Ben başta Sayın Valimiz olmak üzere, Büyükşehir Belediyemize, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze, Konya Sanayi Odamıza ve fuarın düzenlenmesine emek veren, katkı sunan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

GENÇLER İÇİN ÖNEMLİ KARİYER BASAMAKLARI OLUŞACAK

Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Mustafa Uzbaş ise şunları kaydetti: “Konya Sanayi Odamızın faaliyet hedefleri arasında bulunan "Mesleki Eğitim Seferberliği Çalışmaları" kapsamında gerçekleşen ve iki gün sürecek bu fuar, gençlerimizin sanayicilerimizle bir araya gelerek kariyerlerine sağlam bir başlangıç yapmasına olanak tanıyacaktır. 2 bin mezun ve 2 bin stajyer öğrencimizin iş ve staj fırsatlarıyla buluşacağı bu etkinliğin, Konya'mızın ekonomik altyapısına büyük katkı sağlayacağına inanıyorum. Sanayicimizin aranan eleman ihtiyacının karşılanmasına yönelik düzenlenen bu önemli fuarda emeği olan Valiliğimize, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze, Konya Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğümüze, Konya İŞKUR İl Müdürlüğümüze, Konya Organize Sanayi Bölgesi ve Konya Sanayi Odamıza teşekkür ediyorum. Konya Mesleki Eğitim İstihdam Fuarı’nın hayırlı olmasını diliyor, tüm gençlerimize parlak ve başarılarla dolu bir hayat temenni ediyorum.”

Çatalhöyük otobüs hattında değişiklik! Çatalhöyük otobüs hattında değişiklik!

Açılış konuşmalarının ardından, Türkiye’nin mesleki eğitim odaklı ilk ‘Mesleki Eğitim İstihdam Fuarı’nın açılışı gerçekleştirildi. Protokol üyeleri daha sonra, stant açan firmalar ile meslek lisesi öğrencilerinin açtığı stantları ziyaret ederek, hayırlı olsun temennisinde bulundu.

TUBA KAYA 

Kaynak: TUBA KAYA