Sektördeki 20 yılı aşkın tecrübesi ile başta Türkiye, daha sonra dünya pazarında güvenilirliğin ve estetiğin birleşimi olarak akıllara gelen ilk firmalardan olan Falez Çelik Kapı’nın doğuşunu ve gelişimini, Genel Müdür Osman Özdemir aktardı. Falez Çelik Kapı ve Falez Global çatısı altında çelik kapı üretimi ve inşaat malzemeleri alım satımına yönelik çalışmaları olduğunu aktaran Özdemir, 100’den fazla ülkeye yaptıkları ihracatla global bir marka haline gelmek istediklerini söyledi. Özdemir, bir Konyalı olarak ürün alımlarında ilk tercihin de Konya olduğunu vurguladı.

Konya’nın moda ikonu! Konya’nın moda ikonu!

Whatsapp Image 2023 10 21 At 16.10.59

100’E YAKIN ÇALIŞANLA 100 ÜLKEYE İHRACAT

1977 yılında Seydişehir doğan ve 1995 yılında Antalya’ya yerleşerek hayatını orada devam ettiren Osman Özdemir, iş hayatını aktarırken, aynı zamanda ‘Falez’ markasının doğuşunu aktardı. Akdeniz Üniversitesi Ziraat Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra aile şirketleri olan Falez Çelik Kapı bünyesinde inşaat sektörü ve yapı malzemelerinde çalışmaya başladığını söyleyen Özdemir, “Aile şirketi olarak babam ve kardeşlerimle birlikte çalışıyoruz. Falez Çelik Kapı, Falez Global çatısı altında Antalya’da çalışmalarımıza devam ediyoruz. Çelik kapı üretiminin yanında inşaat malzemesi ithalat ve ihracatı yapıyoruz. Yaptığımız işlerle önce Türkiye’de, daha sonra dünyada bir marka haline gelmek istiyoruz. 100’e yakın çalışanımızla çalışmalarımıza devam ediyoruz.” diye konuştu.

Whatsapp Image 2023 10 21 At 16.15.30

İHRACATTA 2 KEZ BÖLGE BİRİNCİLİĞİ!

100’den fazla ülkeye yaptıkları ihracatla ülke ekonomisine girdi sağlarken, kendi markalarını ve Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etmeye çalıştıklarını ifade eden Özdemir, emek veren firmalar sayesinde sektör olarak dünyada Türk markalarının çok iyi yerlere geldiğini vurguladı. 2005-2006 yıllarında başlayan ihracatın, kısa sürede çok iyi yerlere geldiğini aktaran Özdemir, “Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB)’nin yapmış olduğu değerlendirmelere göre maden ve metal alanında yaptığımız ihracatla, 2 kez bölge birinciliği aldık. Son 5 yıldır üretimlerimizin yaklaşık yüzde 50’lik kısmını ihraç ediyoruz.” ifadeleriyle ihracattaki başarılarını aktardı.

Whatsapp Image 2023 10 21 At 16.16.25

ÖNCELİĞİMİZ KONYA FİRMALARI!

Özdemir, yüksek güvenlikli ürünleriyle bir marka haline gelen Falez’in, hizmet içi eğitimlerle yönetim ve üretim departmanı personellerinin bilgi ve becerilerini arttırmaya yönelik çalışmalarıyla kalitesini personellerine de taşıdığını söyledi. Falez’in devam eden Ar-ge çalışmaları ile otomasyonlu üretim yapan, ihtiyacı olan makine parkını da kendi üretin ve kullanan ilk ve tek firma olma özelliğine sahip olduğunu aktaran Özdemir, artan ihracatın yanında ithalatın da yok denilecek kadar az olduğu vurgusunu yaparken, yerli ve milli ürünlerle çalıştıklarını bildirdi. Ürün alımında milliyetçiliğin yanı sıra bir Konyalı olarak Konya firmalarına öncelik verdiklerini belirten Özdemir, “Milliyetçi olmamızın yanında aynı zamanda bir Konyalı olarak Konyalı firmalardan ürün almaya özen gösteririz. Metalde, çelik alımında, boyada Konya’da çok kaliteli iş yapan firmalar var, ilk tercihimiz onlar oluyor. Çalışanlarımızdan ürün alımlarımıza kadar her şeyde önceliği hemşehrilerimize vermeye çalışıyoruz. Gittikçe gelişen bir Konya sanayisi var. Aldığımız ürünlerin çeşitliliğine ve kalitesine bakacak olursak bunu daha net bir şekilde görmemiz mümkün.” dedi.

Whatsapp Image 2023 10 30 At 15.28.24

İVME KAZANDI

Konya sanayisinin gelişimi ve geleceğine yönelik yorumda bulunan Özdemir, Konya’nın üretimde iyi bir ivme kazandığını belirterek, bunun devam edeceğini düşündüğünü söyledi. Konya’da yapılan kaliteli işlerin artmasını temenni ederken, satış kapsamında gelecekte Konya’ya bir mağaza da açabileceklerini söyleyen Özdemir, “Konya, bizim memleketimiz; orada yapılan güzel işler bizi her zaman gururlandırır. İşimizi Antalya’da yapmamızın farklı sebepleri var, özellikle limanı olması, ihracat yaparken bizler için büyük kolaylık. Ancak büyüyen Konya’da, ilerleyen dönemlerde bir satış mağazası fikri neden olmasın!” şeklinde sözlerini tamamladı.

Whatsapp Image 2023 10 30 At 15.28.25

MUSTAFA ARSLAN 

Editör: Birkan Bakay